Návody

Ako sa pripraviť na vianočné pečenie?

vianočné cukrovinkyVianočné pečenie cukroviniek je činností, ktorej sa mnohé z nás už dopredu desia. Okolo vianočných príprav je veľa zhonu, práce, a samozrejme stresu. Každý nemá babičku alebo mamičku na dôchodku, ktorá by mu napiekla. Zakúpené cukrovinky mnohokrát nebývajú chutné a to dobré je vždy veľmi drahé. Takže doma napečené cukrovinky sú lacnejšie, chutnejšie a ako bonus krásne prevoňajú byt vanilkou, klinčekmi a škoricou a nabijú vás vianočnou náladou. Ako všetko stihnúť? Stačí trochu plánovať a rozvrhnúť si prácu. Náš článok Vám možno bude inšpiráciou, ako vianočné pečenie zvládnuť s prehľadom a bez stresu.

Čo potrebujete ak sa chcete správne pripraviť na vianočné pečenie:

  • čas na prípravu a plánovanie
  • chuť do práce

Kedy je najlepšie vianočné pečenie zahájiť?

Jednotlivé druhy pečiva potrebujú rôzne dlhú dobu na odležanie. Piecť začíname asi tri týždne pred Štedrým večerom, aby na sviatočný stôl boli cukrovinky čo najchutnejšie.

príprava na vianočné pečenieEšte než začneme piecť, naplánujeme si druhy, ktoré by sme chceli napiecť a ich množstvo.

Podľa receptov potom naplánujeme nákup surovín a začneme lúpať orechy (ak máme vlastné).

Orechy a mandle si tiež postrúhame a pomelieme podľa potreby na jednotlivé druhy.

Zahajujeme vianočné pečenie

Prišiel deň D a začíname s pečením. Ako prvé, zhruba tri týždne pred Vianocami pečieme perníky, labky a cukrovinky z kokosu. Všetky cestá si pripravíme v jeden deň, zabalíme do potravinárskej fólie, uložíme do chladničky a pečieme vždy, keď máme chvíľku čas.

Ďalší týždeň prídu na rad druhy z lineckého cesta a cestá naplnené orechmi, mandľové a orieškové cestá. Opäť si pripravíme cestá do chladničky a postupne ich spracovávame. Posledný, tretí týždeň, napečie marokánky, snehové pečivo a nepečené druhy. Posledný týždeň pred Štedrým večerom cukrovinky tiež zdobíme polevami a plníme krémy.

Príprava krémov na vianočné pečenie

Krémy na plnenie si môžeme tiež pripraviť všetky naraz. Urobíme si základný krém z pudingu, masla a rumu.

Podľa potreby ho rozdelíme na časti a ochucuje kávou, kakaom, orieškami, mandľami, citrónovou alebo pomarančovou kôrou. Potom ľahko naplníme všetky druhy v jeden deň.

Zdobenie polevami

Polevy na cukrovinky sa najľahšie nanášajú cukrárskym štetcom. Ide to rýchlo. Štetec namočíme do polevy a od stredu cukrovinky polevu roztierame ku krajom. Poleva potom z cukroviniek nesteká.

Ak zdobíme čokoládou len „cik cak“, kúsky naukladáme na papier na pečenie takmer vedľa seba, necháme len minimálne rozostupy. Potom čokoládovou alebo cukrovou polevou naplnenou v mikroténovom vrecku s odstrihnutou špičkou polievame. Po zaschnutí idú krásne odlepiť.

Máme hotovo!

Deň pred Štedrým večerom by sme mali mať všetko hotové. Môžeme zakvasiť a upiecť vianočku a večer môžeme pripraviť zemiakový šalát z vopred varených zemiakov.

Na Štedrý večer v ranných hodinách niektoré rodiny ešte pečú štrúdľu – jablkový závin.

Uchovanie cukroviniek pred vianocami

vianočné cukrovinky

Hotové cukrovinky uchovávame v chlade. Ak máte suchý panelákový byt a cukrovinky nemäknú, pridajte k nim rozkrájané jablko.

Vlhkosť z jablka prijme cesto a cukrovinky krásne zvláčni. Pečivo tiež pomáha uskladniť na balkóne v dobre uzavretej škatuli.

Tip ako vylepšiť vianočné pečivo

Do marmelády na plnenie pečiva pridajte rozomleté ​​piškótové omrvinky a trochu rumu. Plnka je chutnejšie a môže sa jej dať vyššia vrstva, bez toho aby sa vsiakla do pečiva alebo aby sa horná časť zosúvala po marmeláde dole.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button