Ako liečiť

Ako na žlté prsty od nikotínu? Aby fajčiara neprezradili žlté ruky a nechty

ako na žlté prsty od nikotínuViete, ako sa ľahko spozná, že ste silným fajčiarom? Stačí jeden pohľad na vaše ruky, respektíve prsty. A hneď má človek jasno, že denne vyfajčíte veľké množstvo cigariet. Prsty, medzi ktorými zvierate cigaretu, sú totiž zažltnuté. Ako sa zbaviť žltých prstov od nikotínu aby fajčiara neprezradili žlté ruky a nechty?

Tento problém mnohých z vás môže trápiť, pretože vám môže byť trápne z toho, že máte žlté prsty. Ale nebojte sa, existuje pár trikov, pomocou ktorých sa dá žlté sfarbenie od nikotínu odstrániť.

Čo spôsobuje žlté prsty?

Problém sa zažltnutými prsty majú predovšetkým silní fajčiari, ktorí fajčia pravidelne. Na prstoch sa im totiž usadzuje nikotín.

Predstavte si, že budete často fajčiť v uzavretej a nevetranej miestnosti. O pár dní už usadený nikotín rozoznáte voľným okom napríklad na rámoch okien. Tie nadobudnú žltkastú farbu. Rovnaké je to v prípade vašich prstov. Aj na nich sa nikotín usadzuje.

zažltnuté prsty od fajčeniaNikotín je vlastne tekutinou, ktorá má olejovitú štruktúru. Počas fajčenia dochádza k jej vypúšťaniu. Vaša pokožka ju absorbuje, a to najviac práve v oblasti prstov, kde počas fajčenia zvierate vašu cigaretu.

Pri častom fajčení sa nikotín dostane hlbšie do kože a len ťažko sa dá odstrániť klasickými hygienickými prostriedkami.

Môžete použiť mydla, koľko chcete, aj tak vám prsty zostanú žlté.

Postupy odstránenia žltých škvŕn od nikotínu

Existuje niekoľko osvedčených trikov, ktoré vám pomôžu odstrániť nevzhľadné žlté fľaky na prstoch. Už len kvôli vlastnému sebavedomiu a tiež s ohľadom na vaše okolie je dobré niektorý z nich si vyskúšať, ak fajčíte často.

Ako sa na vás asi v práci bude pozerať šéf nefajčiar, keď mu podáte ruku s odporne vyzerajúcimi žltými škvrnami?

Čo je potrebné ak sa chcete zbaviť žltých rúk po fajčení?

  • plátok citrónu
  • jedna tableta acylpyrínu
  • horúca voda
  • plátok surového zemiaku

Citrón

citrón a zapálené mandleNajjednoduchší a najznámejší trik, ktorý je aj pomerne účinný. Na žlté prsty od nikotínu stačí aplikovať citrón.

Ukrojte si plátok citróna a pár minút s ním drhnite postihnuté miesta.

Žlté nikotínové fľaky zmiznú vďaka účinkom citrónovej šťavy.

Acylpyrín

Menej známy trik, ako sa zbaviť žltých škvŕn od nikotínu. Vezmite si tabletku acylpyrínu a rozpustite ju v horúcej vode v hrnčeku.

Až sa tabletka úplne rozpustí, ponorte do hrnčeka žlté prsty a nechajte ich tam niekoľko minút vylúhovať. Účinné látky lieku z kože „vytiahnu“ nikotín a prsty budú opäť čisté.

Zemiaky

Zaujímavou „babskou“ radou je tiež použitie zemiaku. Postup je tu prakticky rovnaký ako v prípade použitia citróna.

Stačí si odkrojiť kúsok surového zemiaku a trieť s ním o žlté prsty. Po desiatich až pätnástich minútach by vaše prsty mali opäť získať prirodzenú farbu.

So žltými prstami zvyčajne nemajú problémy fajčiarky gazdinky, ktoré často čistia zemiaky. Už len tým sa totiž nevedomky zbavujú nikotínu na koži svojich prstov na rukách.

Okrem týchto základných trikov určite mnohí z vás majú aj iné osvedčené spôsoby. Možno snáď len dodať, že je dobré vzniku žltých prstov od nikotínu predísť.

ako skončiť s fajčenímA ako? No predsa tým, že prestanete fajčiť. Fajčenie má celkom jednoznačne negatívny vplyv na zdravie organizmu. Ide o zlozvyk, ktorý vám v dlhodobejšom horizonte prinesie oveľa viac starostí než len žlté prsty.

 

Záverečná rada ako na žlté prsty od nikotínu

Žltým prstom predídete aj dôkladnou hygienou. Je dôležité používať kvalitné mydlá či krémy na ošetrenie rúk.

Máte aj vy nejaký trik, ako odstrániť žlté fľaky na prstoch, ktoré spôsobil nikotín? Podeľte sa o ne s nami v komentároch.

Podobné články

1 komentár

  1. Pre úplnosť. Nikotín nespôsobuje žltnutie prstov, ale decht, ktorý vzniká horením tabaku. Nikotín je prírodná účinná (analgetické, protizápalové účinky, sedatívum), ale návyková látka. Škodlivý je decht.. Ak by fajčenie tabaku neobsahovalo decht, mohli by fajčiť aj deti v škôlke.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button