Ako liečiťNávodyZdravie a krása

Ako prestať fajčiť?

Ako prestať fajčiť svojvoľneUkončenie fajčenia  si vyžaduje silnú vôľu. Môžete prestať fajčiť prakticky kedykoľvek, ak to myslíte vážne, okamžite sa zbavte závislosť od cigariet. Tu je krok za krokom sprievodca ako prestať fajčiť raz a navždy.

Prečo prestať fajčiť?

Ujasnite si dôvody, prečo sa chcete zbaviť závislosti na cigaretách, a tie si potom nasledujúce týždne v odvykacej kúre neustále pripomínajte.

Medzi najčastejšie dôvody, prečo prestať fajčiť, patrí finančná stránka – predsa len ide mesačne o desiatky až stovky eur, ktoré môžete ušetriť, zdravie – každým vdýchnutím cigaretového dymu sa do pľúc dostáva niekoľko tisíc jedovatých látok vrátane karcinómov, alebo jednoducho vášmu partnerovi nie je príjemný váš cigaretový dych. Pamätajte si, prečo to robíte. Ale urobte to hlavne pre seba.

Kedy prestať fajčiť a ako začať?

Ako prestať fajčiťOdpoveď je jednoduchá. Začnite práve teraz. Nie až od zajtra, nie po dovolenke, nie až od určitého dátumu, nie keď dofajčíte túto poslednú škatuľku cigariet.

Vaše telo si vypestovalo určitú závislosť od nikotínu, preto si uvedomte, že príznaky z vysadenia sa čoskoro objavia.

K abstinenčným príznakom patrí nepokoj, podráždenosť, závraty, bolesti hlavy, kŕče, nespavosť, nevoľnosť, hlad, neodolateľná túžba po cigarete, zlé sústredenie, tras alebo bolesti hlavy. Za niekoľko dní však začnú miznúť. Ak chcete prestať fajčiť, musíte to vydržať.

Vytvorte si plán a motivačný program ako prestať s fajčením

Ako prestať fajčiť bez motivácie? To jednoducho nemôžete. Určite si dátumy, ktoré budete nasledovať, urobte si svoj osobný plán. Na viditeľnom mieste – doma alebo v práci – dajte pokladničku a vložte do nej každé euro, ktoré by ste minuli na cigarety.

Budete mať veľkú chuť si opäť zapáliť, preto si zaveďte systém, v ktorom za prekonanie každého takéhoto okamihu vložíte do pokladničky trebárs jedno alebo dve eura. Za svoje úspechy sa odmeňujte a kúpte si niečo pre radosť z týchto peňazí.

Informujte svoje okolie

Ukončenie fajčenia je jednoduchšie, keď informujete svoje okolie o tomto rozhodnutí. Priatelia, známi alebo kolegovia to vezmú do úvahy.

Žuvačka, elektronická cigareta alebo náplasť

Všetky uvedené doplnky vám môžu pomôcť s plánom prestať fajčiť. Ich cieľom je len uvoľniť nikotín v tele, na ktorom sa vám vyvinula závislosť. Preto sa má dávka postupne znižovať.

Všetky varianty sa zdajú byť veľmi drahé. Liečba fajčenia Nicorette stojí za 4 mesiace asi sto eur. Namiesto toho by fajčiar zaplatil sumu 120 eur v dávke 20 cigariet/deň. Takže ušetríte.

Čo ďalej?

Nájdite si záujmy a zaujímavé aktivity, ktoré odvrátia pozornosť cigariet. Najideálnejší je šport, začnite s tým, o čom ste už dlho premýšľali, ale nikdy ste nemali čas ani odhodlanie. Musí vás to baviť a dlhodobo robiť radosť.

Koniec závislosti, som nefajčiar!

prestaňte fajčiť kvôli zdraviu

Ako dlho budem liečiť závislosť od cigariet? Je to individuálne, hlavná je pevná vôľa a rešpektovanie osobného plánu.

Zvyčajne po troch mesiacoch už by ste nemali cítiť žiadne príznaky z vysadenia cigariet, tie začínajú ustupovať po prvých dvadsiatich dňoch. Hlavným dôvodom je silná vôľa.

Hovorí sa, že kto vydrží prvé tri týždne, môže dať svojím cigaretám zbohom.

Nezabudnite, že to nie je len fyzická závislosť, ale aj psychická závislosť. Fajčenie cigariet je tiež sociálna záležitosť, takže keď si niekto v okolí zapáli, máte tú túžbu urobiť to isté.

Tip ako prestať fajčiť

Lekári odporúčajú, aby ste vždy, keď máte chuť na cigaretu, najprv zjedli pomaranč. Potom nebudete chcieť pokaziť chuť pomarančov cigaretou.

Varovanie

Začnem pomaly, budem fajčiť light cigarety – to je chyba. Pri fajčení light cigariet dochádza k častejšiemu vdychovaniu dymu, dym je tiež vdychovaný hlbšie do pľúc, tak aby telo dostalo rovnakú dávku nikotínu ako pri fajčení bežných cigariet

Podobné články

1 komentár

  1. Elektronická cigareta pomáha citeľne takmer od prvého potiahnutia. Ja som chcela prestať už asi miliónkrát zo dňa na deň ale nikdy to nevydržalo dlhšie ako týždeň a teraz mám už štvrtý mesiac elektronickú cigaretu pre začiatočníka od vaprio a postupne som si z osmich dennych zapaleni stiahla na tri a nemam už potrebu ani taku znateľnú chuť ísť na tabakovú klasickú cigu a čo sa týka tej poznámky o cene, tak určite použíanie e.cigarety je ekonomicky výhodnejšie než bežné c.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button