NávodyFinancie

Ako úsporne kúriť plynom?

ako úsporne kúriť plynomZemný plyn celá rada slovenských domácností využíva nielen na varenie, ale aj na vykurovanie. Bohužiaľ nepatrí práve medzi tie najnižšie položky vo vyúčtovaní. Tiež sa pýtate, ako úsporne kúriť plynom, aby ste zbytočne nedoplácali? Ponúkame vám pár tipov, ako kúriť úsporne.

Čo je potrebné, keď chceme úsporne kúriť?

úsporne kúriť domaÚspora v kúrení tkvie hlavne v kvalitnom a funkčnom kotli. Ak váš kotol už funguje na menej ako 80%, rozhodne sa vám oplatí kúpiť si nový. Za počiatočnou investíciou stojí vo finále veľká úspora

Chcete ušetriť? Neprekurujte v miestnostiach, nie je to ani úsporné, ani zdravé. V miestnostiach by sa ideálne teplota mala pohybovať okolo 20 stupňov Celzia. Každý stupeň naviac znamená spotrebu 6% energie navyše.

Keď odchádzate z domu, je chybné si myslieť, že ušetríte tým, že prestanete kúriť. Steny zbytočne vychladnú a vy ich potom budete musieť dlhšiu dobu prehrievať.

Pár tipov ako úsporne kúriť plynom

Plyn ušetríte tak, že budete vetrať krátko, ale intenzívne. Pravidelne raz za 3 mesiace odvzdušnite kúrenie. Nenechávajte nič na kúrenie (nesušte bielizeň na kúrenie). Závesy a ani rolety by nemali presahovať kúrenie.

úsporné kúrenie plynomKontrolujte tepelné čerpadlo. Ceny plynu stúpajú a tepelné čerpadlo je dobrou investíciou do budúcnosti. Kvalitné zateplenie strechy môže predstavovať až 50% úspory platieb za vykurovanie.

Cez noc zaťahujte žalúzie, závesy či rolety, čím docielite tepelnú izoláciu a zabránite tak zbytočnému úniku tepla.

Úsporné kúrenie predstavuje aj udržiavanie správnej vlhkosti v byte. Príliš suchý vzduch predstavuje potrebu zvýšiť vykurovanie o 2 – 3 stupne. Izbový termostat v kombinácii s vhodným regulátorom dokáže usporiť až 20% tepla. Prečítajte si aj články 11 tipov ako šetriť vodou a 30 tipov ako ušetriť peniaze.

Ak chcete úsporne kúriť, popremýšľajte aj nad vhodným zateplením

Účinnosť kúrenia pomôže zvýšiť reflexná fólia nalepená za kúrením. Využiť na to môžete i alobal. Zateplenie domu a plastové okná dokážu výrazne ovplyvniť ceny plynu.

Raz ročne vykonajte kontrolu plynových spotrebičov. To preto, aby ste sa uistili, či je všetko v správnom technickom stave a správne nastavené. Sledujte aktuálne ceny na trhu a podľa potreby zmeňte dodávateľa plynu.

Podobné články

1 komentár

  1. Najlepšie je mať dobrý kotol a nejakého lacnejšieho dodávateľa, to je podľa mňa jediné čo sa s kúrením na plyn dá robiť. Ja som teda zatiaľ na žiadnu inú variantu neprišiel. Síce ma nový kotol vyšiel na veľa peňazí, ale zmena dodavatela bola zadarmo a rýchla, takže aspoň niečo.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button