Ako liečiťNávody

Ako prestať fajčiť? Metódy odvykania

ako prestať fajčiť hneďFajčenie je zlozvykom, ktorý si aj v dnešnej dobe, aj keď už zďaleka nie je moderný, neodpustí veľká časť populácie. Fajčia ženy aj muži, mladí starí, zdraví aj chorí. Pritom si je takmer každý z nás vedomý toho, že mu cigarety spôsobia skôr či neskôr zdravotné problémy. Ako prestať fajčiť a aké existujú metódy odvykania od fajčenia sa dozviete v tomto článku.

Obsah článku:

  • Prečo prestať
  • Ako prestať fajčiť
  • Ako dlho odvykanie potrvá
  • Aké budú náklady

Určitým pozitívnym javom je fakt, že mnohí z vás už minimálne raz celkom vážne premýšľali, že je na čase prestať fajčiť. Možno ste však zvolili zlú metódu, alebo ste mali slabú vôľu.

Hlavné dôvody, prečo prestať fajčiť

Zdravie

Dôvodov, prečo prestať fajčiť, sa nájde celé množstvo. Predovšetkým ide o zdravotné dôvody. Z tohto hľadiska je fajčenie cigariet veľmi problematické. Dlhodobé užívanie postihuje najmä pľúca, srdce, cievy, ale vplyv ma aj na mnoho ďalších orgánov.

V mnohých prípadoch sa fatálne následky fajčenia prejavia vznikom rakoviny. Nie je tiež na škodu spomenúť, že fajčiari sa v priemere dožívajú kratšieho veku.

Financie

ako ušetriť peniazePomerne zaujímavým podnetom k tomu, aby ste prestali fajčiť, je finančná stránka. Len si spočítajte, koľko za mesiac či dokonca rok miniete za škatuľky cigariet. Tie navyše za posledných desať rokov výrazne zdraželi, rádovo o desiatky percent.

Peniaze, ktoré ušetríte v momente, keď prestanete fajčiť, vám v pokoji zaplatia rodinnú dovolenku pri mori.

Vplyv okolia

ako na žlté prsty od nikotínuFajčenie už skrátka nie je v móde. Kto fajčí, ten je mnohými ľuďmi vo svojom okolí odsudzovaný.

Zapálená cigareta, zápach z úst a z oblečenia, žlté prsty od nikotínu – tým všetkým ľudí vo svojej blízkosti, ktorí nefajčia, vyložene odradzujete.

Rodinné dôvody

Kedy inokedy prestať fajčiť ako vo chvíli, keď čakáte potomka, alebo dokonca už doma máte deti. Už len z toho dôvodu, že môžu pasívne prijímať dym z cigarety, je vážne na zamyslenie, či s týmto zlozvykom definitívne neskoncovať.

Metódy, ako prestať fajčiť

Okamžitý koniec

Mnohí bývalí fajčiari vám na rovinu oznámia, že je najlepšie prestať zo dňa na deň. Máte na to ale nervy a silu? Najmä silní fajčiari jednoducho nedokážu zniesť to, že si už nikdy nezapália.

Túto metódu tak zvoľte skôr vo chvíli, keď na nikotíne nie ste toľko závislí.

Postupné obmedzovanie cigariet

Ďalším spôsobom je postupné obmedzovanie počtu cigariet a znižovanie dávok nikotínu. Táto metóda ale často nebýva príliš účinná, človek sa v určitých situáciách len ťažko vyhne chúťkam fajčiť intenzívnejšie. Najmä vo chvíli, kedy je v nejakej stresovej situácii, ale aj napríklad v momente, keď sedí s priateľmi v obľúbenej krčme, kde je vzduch „prevoňaný“ tabakovým dymom.

metódy odvykania od fajčeniaUrčite nepomáha prejsť z klasických cigariet na ľahké varianty. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že je to ešte horšie. Človek totiž fajčí o to intenzívnejšie, aby dosiahol rovnakú úroveň známej chuti.

Navyše potom fajčia častejšie, lebo telo si žiada potrebnú dávku nikotínu.

Nikotínové náhrady

V súčasnej dobe existuje celé množstvo metód, ktoré využívajú takzvané nikotínové náhrady. Ide v podstate o to, že už nefajčíte cigarety, ale vaše telo ešte stále potrebuje nikotín. Ten je totiž silno návykovou látkou.

Medzi obľúbené nikotínové náhrady patria  žuvačky a náplaste. V posledných dvoch až troch rokoch sú to aj  elektronické cigarety. Pomocou týchto a ďalších pomôcok môžete postupne znižovať závislosť na cigaretách a hlavne na nikotíne.

Alternatívne metódy odvykania od fajčenia

Keď už vám nič nepomáha, čo tak skúsiť nejakú alternatívnu metódu. Niektorým ľuďom pomohla napríklad hypnóza alebo akupunktúra. Tieto procedúry síce nemajú preukázateľný účinok, ale môžu slúžiť najmä na posilnenie vôle. Človek potom ľahšie prekoná stav, keď si jeho telo žiada prísun nikotínu.

Ako dlho odvykanie potrvá?

Uvádza sa, že chuť na nikotín vás prejde asi po troch dňoch. To ale zďaleka neznamená, že potom máte vyhrané. Ak sa rozhodnete definitívne prestať fajčiť, tak je to beh na dlhu trať, vlastne až do konca života.

Mnohí bývalí fajčiari aj po rokoch pocítia nostalgiu a zatúžia si zapáliť aspoň jednu cigaretku. To ale nesmiete dopustiť. Aj jedna cigareta vás môže znovu dostať do závislosti.

Aké budú náklady na odvykanie od fajčenia?

Kto z vás má silnú vôľu, toho odvykanie nebude stáť vlastne ani euro, ba naopak zistí, že tým, ako prestal fajčiť, ušetril veľa peňazí.

Pokiaľ ale napríklad zvolíte metódu s využitím nikotínových náplastí, potom počítajte s nákladmi v rozsahu niekoľko desiatok eur týždenne.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button