Financie

Ako sa brániť pred exekúciou?

ako sa brániť pred exekúciouKaždý, kto si niekedy požičal nejaký finančný obnos, sa môže dostať do situácie, že svoje dlhy nebude môcť splácať. Potom sa môže stať, že na neho bude uvalená exekúcia. Ako sa pred exekúciu brániť a čo robiť, keď je uvalená na niekoho zo spoločnej domácnosti?

Kedy dochádza k exekúcií?

V prípade, že svoje dlhy nie ste schopní splácať, môže sa veriteľ obrátiť na súd a požadovať súdne vymáhanie dlhov, tzv. exekúciu. Ako bude exekúcia vykonaná, záleží na exekútorovi – zrážky zo mzdy, zabavenie vecí, atď.

Existujú ale pravidlá, čo exekútor smie a čo nesmie.

Problémy môžu nastať v prípade, že bola na vás exekúcia uvalená neoprávnene alebo bola uvalená na niektorého z členov vašej domácnosti. Ako sa brániť pred exekúciu?

Odvolanie proti nariadenej exekúcií

Po rozhodnutí súdu o uvalení exekúcie bude dlžníkovi doručené súdne oznámenie o exekúcii.

Ak bol dlh už uhradený alebo ste sa s veriteľom dohovorili na splátkovom kalendári, podajte na súde odvolanie proti nariadenej exekúcii.

Musíte tak urobiť do 15 dní od doručenia oznámenia.

Návrh na odklad exekúcie

návrh na odklad exekúcieV prípade, že by vykonanie exekúcie malo pre vás alebo vašu rodinu zvlášť nepriaznivé následky, je možné u súdne povereného exekútora podať návrh na odklad exekúcie.

Presné podmienky pre odloženie exekúcie sú dané zákonom.

Exekútora od svojich dverí nevyženiete

Ak sa u vašich dverí objaví exekútor, nesmiete mu brániť vo výkone.

Po exekútorovi vyžadujte predloženie služobného preukazu a tiež predloženie súdneho nariadenia na vykonanie exekúcie.

Keď chce exekútor zabaviť vaše veci a vy nič nedlžíte

K najväčším problémom dochádza v prípade, že zdieľate domácnosť s dlžníkom a príde exekútor. Môže sa stať, že bude chcieť zabaviť veci, ktoré nepatria dlžníkovi, ale sú vaše.

Je na vás, aby ste svoj ​​majetok bránili a treba konať ihneď. Máte dve možnosti ako svoj ​​majetok brániť:

Návrh na vymazanie vecí zo spisu

Dokážte exekútorovi, že zabavované veci sú vaše a požiadajte o ich vyčiarknutie zo súpisu. K tomu je potrebné predložiť dôkaz, že dané veci naozaj patria len vám – faktúru alebo bločik s vaším menom.

Podanie vylučovacej žaloby

nepríjemná exekúciaAk exekútor odmietne veci vyškrtnúť zo spisu, musíte na súd podať vylučovaciu žalobu.

Je dôležité, aby ste s exekútorom ihneď na mieste spísali zápisnicu o tom, že s exekúciou nesúhlasíte a zabavenie daných vecí považujete za neoprávnené.

Vždy vyžadujte presný súpis všetkých zhabaných vecí, ktorý vám bude predložený priamo na mieste.

Ale pozor, exekútor môže zabaviť aj veci, ktoré sú vo spoločnom majetku manželov, ak dlhy vznikli počas trvania manželstva.

Čo exekútor nesmie zabaviť?

Pamätajte, že exekútor nesmie zabaviť nič, čo nevyhnutne potrebujete k životu vy alebo vaša rodina. Ide hlavne o nutné oblečenie, hygienické potreby, základné vybavenie domácnosti.

Nesmie tiež zabaviť veci, ktoré potrebujete na vykonávanie svojich pracovných úloh alebo veci, ktoré majú citovú hodnotu – napr. hračky, snubné prstene alebo domácich miláčikov.

Sťažnosť na exekútora

Ak sa vám nezdá spôsob akým exekútor postupuje, môžete podať na exekútora sťažnosť.

Vykonávanie exekúcie nie je nikdy príjemné a ak sa dozviete, že niekto z vašich príbuzných dlhuje, začnite konať ešte pred tým, než dôjde k uvaleniu exekúcie. Snažte sa dlžníka donútiť splácať a k vašim veciam majte doklady na meno, aby ste sa v prípade neoprávnenej exekúcie mohli brániť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button