PrávoNávody

Ako zmeniť trvalé bydlisko?

Ako zmeniť trvalé bydlisko? - Príručka pre zmenu adresy

ako zmeniť trvalé bydliskoVšetci občania Slovenskej Republiky sú povinní mať trvalé bydlisko. Niektorí zostávajú celý život na jednom mieste vo svojom rodnom kraji. Iní sa rozhodnú presťahovať za prácou do iného mesta, oženiť sa alebo vydajiť sa mimo svoju rodnú obec, a v takom prípade musia zmeniť miesto trvalého bydliska. Aké postupy treba dodržať pri zmene trvalého bydliska?

 

Kde ohlásiť zmenu pobytu?

Zmenu pobytu môžete vykonať na samospráve miesta, kde sa nachádza vaše nové trvalé bydlisko, teda na obecnom úrade, magistrátoch, alebo úradoch mestských častí a mestských obvodoch.

 

Kto môže zmenu ohlasovať?

sťahovanie a zmena bydliskaObčan Slovenskej republiky, ktorý je starší ako 15 rokov, alebo ním poverený človek na základe plnej moci, ktorá je úradne overená.

Za deti do 15 rokov zmenu ohlasuje zákonný zástupca, popr. pestún

Pokiaľ sa jedná o občana, ktorý nie je spôsobilý na ohlásenie zmeny trvalého pobytu, vybavuje všetko zákonný zástupca.

Aké doklady si vziať so sebou?

Pri ohlásení zmeny trvalého pobytu je nutné mať niekoľko dokladov a vyplniť formulár. Jedná sa predovšetkým o:

1. Platný občiansky preukaz

2. Vyplnený a podpísaný prihlasovací lístok na trvalý pobyt

3. Výpis z katastra, ak dom vlastníte alebo nájomnú zmluvu, ktorú doložíte, že ste oprávnení na užívanie bytu.

Ako to na úrade prebieha?

trvalé bydliskoNajprv je nutné vyplniť formulár o zmene miesta trvalého pobytu. Tento formulár odovzdáte spolu so správnym poplatkom 1,82 € u prepážky.

Deti do 15 rokov sú od poplatku oslobodené. Pracovník úradu vám odstrihne roh občianskeho preukazu a vydá dočasný doklad.

Jedná sa o Potvrdenie o zmene trvalého pobytu. Táto žltá kartička dopĺňa informácie k ustrihnutej občianke, nájdete tu údaj o novom trvalom bydlisku.

Do 15 dní od znehodnotenia preukazu totožnosti, ste povinní si zažiadať o nový občiansky preukaz.

Kde nahlásiť zmenu trvalého bydliska

Takže, keďže ste už úspešne nahlásili zmenu trvalého bydliska na obecnom úrade, je dôležité informovať o tejto zmene aj rôzne inštitúcie, aby mali aktuálne údaje o vašom bydlisku. Tu je zoznam miest, kde by ste mali hlásiť zmenu:

1. Zamestnávateľovi alebo škole: Ak pracujete alebo študujete, je nevyhnutné, aby váš zamestnávateľ alebo škola mali správne informácie o vašom novom bydlisku. Týmto zabránite získavaniu dôležitých dokumentov na nesprávnu adresu.

2. Dodávateľom elektrickej energie, plynu, vody: Kontaktujte vašich dodávateľov energií a informujte ich o zmene trvalého bydliska. Týmto im umožníte poslať vám faktúry a dôležité informácie na správnu adresu.

3. Zdravotnej poisťovni: Je dôležité, aby vaša zdravotná poisťovňa mala správne údaje o vašom bydlisku. Týmto zabezpečíte, že v prípade potreby dostanete všetky potrebné zdravotné služby na správnom mieste.

4. Lekárom, ktorých navštevujete: Ak máte pridelených určitých lekárov, ako napríklad obvodného lekára, zubára alebo odborníka, nezabudnite ich informovať o zmene trvalého bydliska. Týmto zabezpečíte, že dostanete správnu poštu a správne upozornenia na lekárske prehliadky.

5. Bankám a poisťovniam: Informujte svoje banky a poisťovne o zmene trvalého bydliska, aby mali správne údaje a mohli vám poslať dôležité informácie a dokumenty na správnu adresu.

6. Pošte (TV, rozhlas, SIPO): Nezabudnite informovať aj Poštu o zmene trvalého bydliska, aby vám mohli doručiť všetku poštu a balíky na správnu adresu. Ak máte predplatené televízne, rozhlasové alebo SIPO služby, tiež sa uistite, že majú vašu aktuálnu adresu.

7. Správe sociálneho zabezpečenia: Ak ste oprávnení na sociálne dávky alebo máte akúkoľvek sociálnu podporu, nahláste svoju zmenu trvalého bydliska aj Správe sociálneho zabezpečenia, aby mali správne údaje o vašej situácii.

8. Finančnému a živnostenskému úradu: Ak podnikáte, nezabudnite nahlásiť zmenu trvalého bydliska aj finančnému a živnostenskému úradu. Týmto sa uistíte, že dostanete dôležité dokumenty a povolenia na správnu adresu.

9. Úradu práce: Ak ste momentálne nezamestnaný, hláste zmenu trvalého bydliska aj na úrade práce, aby mali aktuálne údaje a mohli vám poslať relevantné informácie a ponuky práce.

10. Poskytovateľom služieb ako internet, telefón a iné: Informujte poskytovateľov rôznych služieb, ako napríklad internetu, telefónu a televízie, o zmene trvalého bydliska, aby mohli poslať faktúry a informácie na správnu adresu.

Pamätajte, že správne informovanie týchto inštitúcií o zmene trvalého bydliska vám pomôže zabrániť nepríjemnostiam, ako je nedoručenie dôležitých dokumentov, straty platobných kariet a podobne.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button