Auto-moto

Ako vymeniť olej v aute?

ako vymeniť olejČas od času je potrebné vymeniť olej v motore v aute. Kvôli výmene nemusíte hneď jazdiť do servisu, zvládnete to hravo sami, stačí len postupovať podľa nižšie uvedených krokov. Olej hrá veľmi dôležitú úlohu pre správnu funkciu motoru automobilu. Výmenu by ste teda nemali podceňovať, je nutné ju previesť po približne 10.000 najazdených kilometrov. Ako vymeniť olej v aute?

V článku sa dozviete:

 • Postup výmeny oleja
 • Čo je na to potrebné
 • 5 najčastejších chýb pri výmene oleja v aute
 • Ako dlho výmena potrvá
 • Aké budú náklady na výmenu oleja

Postup výmeny oleja v aute

Vypustenie oleja

olej v auteNajprv je potrebné z motora vypustiť starý olej. Preto sa musíte dostať k vypúšťacej skrutke, ktorá je umiestnená v spodnej časti olejovej vane motora.

V prípade väčších vozidiel je to možné vykonať bez problémov, u menšieho auta ale počítajte s tým, že bude potrebné s vozidlom nabehnúť na vyvýšenú rampu tak, aby ste sa k vypúšťacej skrutke vôbec dostali.

Zahriatie motora

Pri výmene oleja platí pravidlo, že by mala prebiehať vo chvíli, keď je motor ľahko zahriaty. Najlepšie tak je, ak k výmene pristúpite po jazde. Motor len necháte pár minút vychladnúť.

Vypúšťaciu skrutku uvoľníte pomocou vhodného kľúča. Ešte než olej začnete vypúšťať, pripravte si pod olejovú vaňu nádobu, do ktorej olej vytečie.

Pozor si dajte hlavne na to, aby nádoba mala dostatočný objem a vošiel sa tak do nej celý obsah olejovej vane.

Ako náhle dôjde k povoleniu skrutky kľúčom, vyskrutkujte ho ručne a olej vypustite do nádoby.

Výmena filtra

Pri výmene oleja je vhodné pristúpiť tiež k výmene olejového filtra. Ten odskrutkujete a priestor, v ktorom bol umiestnený, dôkladne očistíte od oleja, a to pomocou obyčajnej handričky.

Následne pristúpte k montáži nového filtra, najprv ručne, potom vykonajte dotiahnutie pomocou kľúča.

Nový olej

Ako náhle je filter namontovaný, pripevnite výpustnú skrutku. Potom už môže dôjsť k naliatiu nového oleja. Na záver potom olejovú vaňu zatvorte pomocou viečka a máte hotovo.

Čo je potrebné na výmenu oleja v aute?

 • gumové rukavice
 • nádobu na použitý olej
 • kľúč
 • starú handru
 • nový filter a nový olej

5 najčastejších chýb pri výmene oleja

Pri výmene oleja sa mnohí vodiči dopúšťajú zásadných chýb. Tu je 5 najčastejších z nich:

 • olej do autaZle zvolený olej – nevhodne zvolená viskozitná klasifikácia
 • Výmena oleja v motore, ktorý nie je zahriaty
 • Neúplné vypustenie pôvodného oleja z nádoby
 • Nevymenenie starého filtra za nový
 • Naliatie malého množstva oleja

Čo sa môže stať vo chvíli, kedy po nabehnutí dostatočného množstva kilometrov nevymeníte olej, prípadne výmenu tekutiny vykonáte zle? Môže dôjsť k poškodeniu motora vozidla.

Spoznať sa to dá tiež na jeho zníženom výkone, môže tým pádom dôjsť k zvýšeniu spotreby paliva. Pravidelná a kvalitná výmena oleja je dôležitá na to, aby bol motor plne funkčný a neskrátila sa doba jeho životnosti.

Ako dlho výmena oleja v aute potrvá?

Výmena oleja pri automobile vám zaberie nanajvýš niekoľko desiatok minút. Nejedná sa o žiadnu zvlášť zložitú prácu. Zručný automechanik si s výmenou oleja a filtra poradia naozaj rýchlo.

Aké budú náklady na výmenu oleja v aute?

Ceny motorových olejov sa pohybujú v desiatok eur, v závislosti na tom, aké značke a tiež objemu dáte prednosť.

Môže vás tak vyjsť pod 7 €, kvalitnejšie motorové oleje však stoja aj cez 20 €. Pri výbere oleja je veľmi dôležité zvoliť správny produkt podľa viskozitnej klasifikácie.

Podobné články

3 Comments

 1. V servisovaní sa radšej spolieham na odborníkov a kompletný servis vozidla spojený s výmenou oleja si pravidelne dávam robiť do servisu Bors Auto. Kvalitné služby a výborné ceny.

 2. Lenka,ti nerobíš v menovanom servise? Je to na smiech akú reklamu im robíš . A k výmene oleja dom: naozaj to zvládne každý. Ale ak sa vám nechce,kľudne do servisu keď máte zbytočných 50e,ktoré zaplatíte preto,aby ste si nezaspinily ručičky

 3. Dolezite je potom spravne zlikvidovat pouzity olej. Ide o nebezpecny odpad, ktory sa nemoze len tak vyhodit do odpadu alebo nebodaj niekam vyliat. To iste plati o pouzitom filtri. To v clanku vobec nebolo spomenute.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button