PrávoFinancie

Kedy možno vypovedať zmluvu o povinnom poistení?

vypovedanie zmlúvy o povinnom zmluvnom poisteníMáte uzavretú zmluvu na povinné zmluvné poistenie u niektorej z poisťovní a oslovila vás iná ponuka? Pokiaľ chcete prestúpiť k niekomu inému, je to možné. Avšak je nutné dodržať niektoré pravidlá. Kedy možno vypovedať zmluvu o povinnom poistení?

Existuje niekoľko variantov a dôvodov, prečo zmeniť poisťovňu, resp. povinné poistenie. V tomto článku vysvetlíme, kedy tak možno robiť.

Pokiaľ nie je dohodnuté inak, zvyčajne je možné zmluvu ukončiť 6 týždňov pred výročím zmluvy, čo je deň, kedy bolo poistenie dohodnuté.

Vypovedanie zmluvy do 2 mesiacov

Ďalšia možnosť ukončenia zmluvy je za situácie, ak máte uzatvorenú zmluvu pred menej ako dvoma mesiacmi.

Z tohto titulu má klient právo na výpoveď bez udania dôvodu. Obvykle táto forma výpovede je v čase, keď držiteľ vozidla chce zmeniť poisťovňu po tom, čo uzavrel poistnú zmluvu u predajcu automobilu.

V tomto prípade k ukončeniu zmluvy dôjde do 8 dní odo dňa doručenia písomnej výpovede poisťovne.

Zmena poistného

Zmluvu je možné ukončiť do 30 dní za situácie, keď poisťovňa klientovi písomne oznámi zmenu poistného.

Dopravná nehoda

kedy vypovedať zmlúvu o povinnom ručeníIná situácia nastane v prípade, keď klient mal dopravnú nehodu či inú poistnú udalosť.

Zrušenie zmluvy možno až tri mesiace po tejto udalosti, resp. jej likvidácie poisťovňou. Avšak toto je obojstranné. Ak poistený vlastník vozidla mal napríklad štvrtú nehodu, je pre poisťovňu rizikový.

Môže teda tiež možnosť s klientom ukončiť zmluvný vzťah. Výpovedná lehota je jeden mesiac.

Predaj vozidla

Typickou situáciou pre ukončenie povinného zmluvného poistenia je predaj vozidla. Stačí poisťovni doložiť kúpnu zmluvu alebo technický preukaz vozidla so záznamom o prevode. V tomto prípade zmluva zaniká okamžite.

Krádež vozidla

krádež vozidla a povinne poistenie autaPodobná situácia je krádež vozidla. Poisťovni okradnutý vlastník musí doložiť protokol od polície.

Aj v tomto prípade zmluva končí okamžite.

Ekologická likvidácia vozidla

A do tretice jedy sa dá vypovedať zmluva o povinnom poistení je ekologická likvidácia vozidla, čo sa používa u starých už nepojazdných áut.

Poisťovňa bude požadovať technický preukaz vozidla so záznamom o trvalom vyradení vozidla z evidencie. Tiež tu končí zmluva okamžite.

Uloženie do depozitu

Je tu ešte aj situácia, kedy vlastník vozidla sa rozhodol registračné značky vozidla uložiť do depozitu.

Poisťovni stačí doložiť veľký technický preukaz a potvrdenie o dočasnom vyradení vozidla z registra a neskôr si už s novou poistnou zmluvou registračné značky vyzdvihnúť.

Prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button