Auto-moto

Povinnosť prezutia na zimné pneumatiky: Kedy prezuť zimné gumy?

kedy prezuť na zimné gumyVodiči na Slovensku si už pomaly zvykli na povinnosť prezutia na zimné gumy. Každý majiteľ automobilu sa musí riadiť platnou zákonnou úpravou, ktorá stanovuje, kedy a za akých podmienok je používanie zimných pneumatík povinné, prípadne aspoň odporúčané. Kedy prezuť zimné gumy?

Doba prezutia a zimné gumy

Zákon všeobecne stanovuje, že zimné pneumatiky sú povinné od 15. novembra do 31. marca. Neplatí to však bez výnimky. V túto dobu nie je možné vyjsť na iných pneumatikách vo chvíli, kedy je na ceste sneh alebo ľad.

Rovnako tak má vodič povinnosť použiť zimné gumy zakaždým, keď sa dá predpokladať, že sa počas jazdy na komunikácii vytvorí vrstva snehu, ľad alebo námraza.

prezúvanie na zimné gumyPlatí teda, že ak je november a vonku napriek tomu panuje pekné počasie, nie je známka toho, že by malo mrznúť, potom možno vyjsť na cestu aj na letných gumách.

Odborníci však odporúčajú používať zimné pneumatiky vtedy, ak klesne teplota trvalo pod 7 stupňov Celzia.

Majte na pamäti, že zimné pneumatiky majú úplne iné vlastnosti než letné gumy, v zhoršených podmienkach tak dokážu udržať dobré jazdné vlastnosti automobilu.

Postup a pravidlá pre prezutie pneumatík

Prezutie na zimné gumy vykonávajte v servise. Tu vám u kolies prezujú gumy odborne a tiež rýchlo, nebudete sa s tým musieť trápiť sami.

Obutie všetkých kolies

Vždy je dôležité, aby zimné gumy boli obuté na všetkých kolesách. Akákoľvek kombinácia zimných a letných pneumatík je pre správanie sa automobilu na vozovke riskantná.

Pocítili by ste to v zákrutách, pri brzdení a aj pri ďalších situáciách.

Dezénová hĺbka

Použiteľné sú jedine tie zimné gumy, ktoré majú dezénovou hĺbku aspoň 4 milimetre. Ideálne samozrejme je, ak obujete úplne nové zimné pneumatiky, ktoré budú mať hĺbku dezénu ešte výraznejšiu.

Životnosť zimných gúm

Aj tie najkvalitnejšie zimné gumy vydržia maximálne tri až štyri sezóny. Vždy si kontrolujte ich kvalitu, okrem iného práve dezénovú hĺbku.

Zimné gumy vyberajte podľa parametrov, ktoré máte uvedené vo veľkom technickom preukaze vozidla. Na pneumatikách nájdete označenie (kombináciu písmen a čísel), ktorá udáva šírku pneumatiky, profil, typ konštrukcie, priemer disku (v palcoch), index nosnosti a index rýchlosti.

Príklad označenia na pneumatike:

165/65 R15 81T

 • 165 – šírka pneumatiky
 • 65 – profil pneu, je vyjadrením pomeru výšky ku šírke v percentách
 • R – radiálna konštrukcia (D – diagonálne)
 • 15 – priemer disku v palcoch
 • 81 – index nosnosti (v tomto prípade je nosnosť 462 kg)
 • T – index rýchlosti (max. rýchlosť 190 km/h)

Aké budú náklady na prezutie zimných pneumatík?

povinnosť prezutia na zimné pneumatikyZimné gumy môžete kúpiť zhruba od 40 € za kus. Štyri nové zimné pneumatiky vás tak vyjdú minimálne na 160 €.

Tieto ceny sú však minimálne, mnohé zimné pneumatiky sú aj výrazne drahšie, záleží na konkrétnom type a značke pneumatiky.

Za kompletné prezutie v servise zaplatíte okolo 20 €.

Ako dlho prezutie potrvá?

Je potrebné počítať s tým, že tesne pred začiatkom novembra budú mať servisy veľa zákaziek. Potom môže prezutie trvať pokojne aj týždeň, než bude vaša objednávka vybavená.

Z tohto dôvodu je vhodné sa objednať dostatočne vopred a skôr, prezutie je potom otázkou maximálne dvoch až troch dní. Alebo dobrý riešením je mať aj svojho vlastného automechanika, ktorý vám pneumatiky vymení v priebehu pár hodín alebo desiatok minút.

Podobné články

1 komentár

 1. Zaujimavy clanok ale nespominate, ze datumy na prezutie pneumatik su dva –
  zakonny
  a odporucany

  Odporucany dava vacsi zmysel ale to by aj ludia museli byt rozumni a prisposobi svoju jazdu vozovke.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button