AkoaPreco.com > Etiketa > Ako sa zúčastniť súdneho pojednávania?

Ako sa zúčastniť súdneho pojednávania?

ako sa zúčastniť súdneho pojednávaniaAk by ste sa radi na vlastné oči presvedčili, ako vyzerá súdne konanie v praxi, jednoducho sa súdneho pojednávania alebo viacerých takýchto rokovaní osobne zúčastnite. Nemusíte pritom byť právnik ani účastník pojednávania, obhajoba je zásadne verejná, takže prítomní v súdnej sieni môžete byť aj vy. Ako sa zúčastniť súdneho pojednávania?

Čo je potrebné ak sa chcete zúčastniť súdneho pojednávania


Vlastne len to, nech sa vo všedný deň dostavíte na súd, najlepšie na okresný. Rokovania prebiehajú zvyčajne od ôsmej hodiny ráno. Medzi jedenástou a jednou sa súdi minimálne, takže skôr ako na pol jedenástu, radšej bežte na súd na jednu popoludní. Pamätajte si však, že dopoludnia býva rokovaní najviac.

Radšej so sebou majte občiansky preukaz, ale nikto sa vás na meno alebo adresu pýtať nebude.

Kontrola pred vstupom

súdne pojednávaniePri vstupe na súdne pojednávanie musíte prejsť kontrolným rámom. Justičná stráž dohliadne na to, nech do budovy súdu nevstupujete s predmetmi, ktoré by mohli niekoho ohroziť. Vreckový nôž aj maketu pištole (napríklad hračku) preto nechajte radšej doma. Tiež nemajte rozhádzané drobné mince po vreckách, senzor bude zbytočne pípať. S pípaním počítajte aj vtedy, ak nosíte opasok.

Vyberte si rokovania, ktoré chcete vidieť

Justičná stráž pri sebe má zoznam všetkých rokovaní, ktoré na súde práve prebiehajú. Povedzte, že sa ako verejnosť chcete pozrieť na súdne pojednávanie a či vám môžu poradiť, kam máte presne ísť. Doma si dopredu rozmyslite, či chcete vidieť súdne pojednávania občianskoprávne alebo radšej trestné.


Skôr ako vstúpite do súdnej siene

Keď už čakáte pred súdnou sieňou a chcete sa zúčastniť súdneho pojednávania, kde vás poslala justičná stráž, prečítajte si, ako sa máte v súdnej sieni správať. Pokyny sú zarámované hneď vedľa dverí. Dočítate sa napríklad, že do súdnej siene vstupujte bez pokrývky hlavy, že nesmiete jesť, piť, baviť sa alebo inak rušiť. Hovoríte len vtedy, ak ste vyzvaní. Vás ako verejnosti sa sudca na nič pýtať nebude, takže budete len mlčky počúvať, čo hovoria ostatní.

ako sa obliecť na súdAsi pätnásť až päť minút pred začiatkom pôjde do súdnej siene sudca a zapisovateľka. Ešte na chodbe im povedzte, že ste verejnosť a že by ste sa radi pozreli na súdne pojednávania.

Môže sa totiž stať, že práve pre toto konanie je verejnosť (zo zákonných dôvodov) vylúčená, to ale nebýva príliš často. Navyše o vás sudca bude vedieť a ďalej už sa vás nebude na nič pýtať.

Pozrite si aj články ako sa obliecť na súd a ako sa správať na súde.

V súdnej sieni počas súdneho pojednávania

Keď budú vyzvaní účastníci, aby vstúpili dovnútra (napríklad žalobca a žalovaný), nasledujte ich. Vyberte si miesto a usaďte sa. Ešte pred vstupom do súdnej siene si vypnite mobilný telefón.

V súdnej sieni seďte celú dobu mlčky na mieste, ktoré ste si vybrali. Ako verejnosť budete stáť iba vtedy, keď sudca začne vyhlasovať rozsudok (to budú stáť všetci prítomní, aj sudca). Ak chcete, môžete si robiť písomné poznámky alebo si napríklad listovať v zákone. Nerušte ale ostatných. V krajnom prípade by vám sudca mohol udeliť pokutu aj v rozsahu niekoľkých stoviek eur.

Po rokovaní

Zo súdnej siene neodchádzajte ľubovoľne. Sudca je ten, kto rokovanie riadi. Odchádza sa vtedy, keď na to dá pokyn (preruší, odročí rokovanie). Pokiaľ by ste radi videli ešte ďalšie rokovanie, opäť sa môžete opýtať justičnej stráže alebo sa prejsť po budove súdu a zistiť si informácie sami – čas súdneho pojednávania, jeho typ a mená účastníkov vždy visia pri vstupe do jednotlivých súdnych siení. Skratky vám ale nemusia nič povedať, preto sa nebojte opýtať.

Ak už sa ďalšieho súdneho pojednávania zúčastniť nechcete, opustite súdnu budovu. Už neprechádzate bezpečnostným rámom. Ak ním ale omylom prejdete, nič sa nestane.

Tipy


Vo veľkých mestách ako Bratislava alebo Košice sú na verejnosť zvyknutí, pretože na súd chodia pravidelne napríklad študenti právnických fakúlt. V menších mestách preto vzbudíte viac pozornosti.

Ak premýšľate o štúdiu práva na vysokej škole, určite vopred navštívte súdne pojednávanie. Možno zistíte, že by vás viac bavil iný odbor.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako si správne vyberať oblek

Ako vyberať oblek?

Oblek v dnešnej dobe predstavuje už neoddeliteľnú súčasť pánskeho šatníka. Mnohokrát oblek patrí ku klasickému …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.