Práca a vzdelaniePrávo

Ako dohodnúť v pracovnej zmluve skúšobnú dobu?

dohoda v pracovnej zmlúve o skúšobnej dobePracovná zmluva sa uzatvára písomne ​​medzi zamestnávateľom a zamestnancom a aby bola platná, musí obsahovať tri základné údaje: druh práce, miesto výkonu práce, deň nástupu do práce. Skúšobná doba (či lehota) teda nemusí byť vôbec dohodnutá. Pracovné zmluvy ale často obsahujú dohodnutie o skúšobnej dobe. Prečítajte si článok ako správne dohodnúť v pracovnej zmluve skúšobnú dobu?

Čo je to skúšobná doba a dohoda o skúšobnej dobe

Skúšobná doba je zjednodušene povedané časový priestor, v ktorom môže byť jednostranne ukončený pracovný pomer (a to ako zo strany zamestnanca, tak aj zo strany zamestnávateľa). Pracovný pomer možno v tomto prípade zrušiť z akéhokoľvek dôvodu, prípadne aj bez uvedenia dôvodu.

Ochrana zamestnancov je tak značne oslabená. Avšak skúšobnú dobu môže v závere oceniť aj zamestnanec – napríklad ak na uvedenú prácu nebude stačiť alebo keď získa možnosť nastúpiť na iné (napríklad lepšie platené) miesto. Zrušiť pracovný pomer je v skúšobnej dobe otázka niekoľkých minút.

Forma skúšobnej doby

Skúšobná doba musí byť dohodnutá PÍSOMNE. Nestačí, že sa so zamestnávateľom dohodnete ústne, či už by skúšobná doba mala byť dohodnutá na jeho, alebo na váš popud. Ústne dohodnutá skúšobná doba by bola neplatná.

ako dohodnuť skúšobnú dobuAj preto pozorne čítajte pracovnú zmluvu, ktorú vám budúci zamestnávateľ predkladá.

Ak v nej dohodnutie o skúšobnej dobe chýba a vy si skúšobnú dobu z akéhokoľvek dôvodu prajete dohodnúť (napríklad si nie ste úplne istí, či budete zvládať komplikované dochádzanie z miesta bydliska do práce, alebo či bude práca zodpovedať vašej predstave), nehanbite sa ozvať.

Avšak skúšobná doba sa stala bežnou súčasťou zmluvy, takže vyššie popísaná situácia bude skôr výnimočná. Ako sa hovorí, zamestnávateľ nemá dohodnutím skúšobnej doby „čo stratiť“.

Skúšobná doba

Skúšobná doba nemôže byť dohodnutá na neobmedzene dlhú dobu. Maximum sú TRI MESIACE. Skúšobná doba ale môže byť kratšia, kľudne týždenná, mesačná, dvojmesačná. Všeobecne platí, že dohodnutá skúšobná doba nemôže byť dodatočne predlžovaná! Výnimkou sú prekážky v práci (napr. máte dohodnutú trojmesačnú skúšobnú dobu, ale po mesiaci ochoriete a týždeň nepracujete).

Ak je v zmluve uvedené, že sa dohodnutá skúšobná doba, ale nie je stanovená jej dĺžka, potom je skúšobná doba trojmesačná.

Kedy možno skúšobnú dobu dohodnúť

Skúšobnú dobu možno dohodnúť najneskôr v deň, ktorý bol dohodnutý ako deň nástupu do práce. Preto nie je možné, aby ste 1. septembra nastúpili do nového zamestnania a 2. septembra za vami prišiel zamestnávateľ s tým, že s vami chce dohodnúť skúšobnú dobu, pretože si na to skôr nespomenul.

Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť, ak pracovný pomer už vznikol. Zákonník práce tak chráni vás ako zamestnanca. Bolo by absurdné, keby ste pol roka pracovali a naraz by vás niekto nútil podpísať dohodu o skúšobnej dobe. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na pohovor.

Dohodnutie skúšobnej dohody – príklad

ako spísať zmlúvu o budúcej zmluveDohodnutie o skúšobnej dobe je spravidla jedna oznamovacia veta v záverečnej časti pracovnej zmluvy:

PRACOVNÁ ZMLUVA SA UZATVÁRA NA DOBU NEURČITÚ, S TROJMESAČNOU SKÚŠOBNOU DOBOU.

Skúšobná doba bude zvyčajne dohodnutá priamo v pracovnej zmluve. Ale nie je to podmienka! Môže byť dohodnutá aj zvlášť, napríklad v „zmluve o dohodnutí skúšobnej doby“.

Tipy ako dohodnúť v pracovnej zmluve skúšobnú dobu

Skúšobná doba nesmie byť dodatočne predlžovaná ani vtedy, ak bola dohodnutá na kratší časový úsek ako 3 mesiace. Dohoda, ktorá by dvojmesačné skúšobné obdobie dodatočne predĺžila o ďalší mesiac, by bola neplatná!

Upozornenie

Článok má informatívny charakter.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button