Domácnosť

Ako vymaľovať byt valčekom? Výber vhodného valčeka

ako vymaľovať byt valčekomChystáte si na novo vymaľovať váš byt a nechcete zbytočne utrácať za maliarsku firmu? Potom je však dobré si ujasniť základné pravidlá. Pre maľovanie bytu svojpomocne sa ako jedna z pomôcok hodí valček. Existuje ale celá rada maliarskych valčekov. V dnešnom článku sa dozviete, aký typ valčekov v konkrétnych situáciách zvoliť a ako vlastne prebieha samotný priebeh maľovania bytu. Ako vymaľovať byt valčekom? Výber vhodného valčeka.

V článku sa dozviete:

 • Výber valčeka
 • Postup maľovania valčekom
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Podľa čoho si vybrať valček na maľovanie

Podľa veľkosti

maľovanie valčekomVšeobecne sa dajú valčeky rozdeliť na 3 skupiny podľa ich veľkosti – malé, stredné a veľké.

Najmenší sa hodí skôr pre drobnejšie opravy a taktiež pre maľovanie v rohoch izieb, prípadne v horšie dostupných miestach.

Pre veľké plochy, teda typicky steny, vyberte naopak valček väčších rozmerov. Jedine tak vám pôjde práca od ruky. Výhodou je, že veľký valček môžete napojiť na teleskopickú tyč. Vďaka nej potom aj zo zeme dosiahnete do horných častí stien a na stropy.

Podľa materiálu, na ktorý budete maľovať

Výber valčeka sa musí robiť aj podľa materiálu, z ktorého je vyrobený. Ak nanášate na stenu základovú farbu, je najvhodnejší valček s prírodným poťahom.

Na vodou riediteľné farby sa potom hodia valčeky s vlnenými poťahmi, prípadne potom aj s poťahmi z jahňacej kože.

Čo sa týka nasiakavosti, ktorá prispieva k rýchlejšej práci, využite skôr klasické penové valčeky. Tie sa dajú použiť aj na syntetické farby.

Postup maľovania valčekom

V okamihu, kedy máte vybraný valček, môžete pristúpiť k samotnému maľovaniu. Platí tu, že nové povrchy, na ktorých nie je stará farba, je nutné vymaľovať minimálne tromi nátery, pričom prvý náter urobte skôr z redšej farby.

Pomer farby s vodou má byť v tomto prípade cca 1:1.

Na ďalšie dva nátery už pridajte menšie množstvo vody.

Práca so zárohákmi

Ak vynecháme prípravu pred maľovaním, samotná práca s valčekom začína v rohoch a horšie dostupných miestach. Vezmite si do ruky takzvaný zárohák, čiže rohový valček, niekedy nazývaný tiež ľudovo knedlík.

Namočte ho do rozriedenej farby a vymaľujte s ním všetky rohy medzi stenami a stropom. Aj v tomto prípade možno do vyšších miest použiť teleskopický nadstavec. Valček pred použitím utrite o mriežku, ktorú si pred tým zavesíte na vedro s farbou.

Počas nanášania na valček príliš netlačte, stačí s ním len zľahka prechádzať po stene. Ťahy vykonávajte plynule po celej šírke alebo dĺžke steny. Až v okamihu, kedy už nedochádza k pravidelnému nanášaniu farby, valček znovu namočte do vedra a opäť s ním prejdite po mriežke. Opakujte až do chvíle, kedy budú vymaľované všetky rohy.

Nezabudnite s ním vymaľovať tiež miesta pri oknách či radiátoroch. Na to okrem zárohákov použite aj klasický, avšak menší valček.

Maľovanie veľkých plôch valčekom

maliarský valčekV okamihu, kedy máte skončenú prácu v rohoch, použite veľký valček (ideálne s jemnými chlpmi) a začnite maľovať jednotlivé steny. Ťahy vykonávajte zvisle zhora nadol a opačne, a to rovnomerne.

V prípade, že maľujete aj strop, začnete najprv s ním. Pri následnom maľovaní stien si potom musíte dať pozor na to, aby ste sa valčekom už nedotkli stropu. Zvlášť dôležité je to vo chvíli, keď má strop inú farbu než steny.

Čo je potrebné ak chcete vymaľovať byt valčekom?

 • Rohový valček
 • Veľký valček
 • Teleskopická tyč
 • Farba
 • Voda
 • Mriežka na odkvapkávanie farby

Ako dlho maľovanie bytu potrvá?

Jednu miestnosť v byte bežných rozmerov vymaľujete valčekom pomerne rýchlo. Keď ale robíte viac náterov, je nevyhnutne nutné vyčkať, až predchádzajúci náter dobre uschne.

Prácu urýchlite tým, že v miestnosti použijete vetrák. V letných mesiacoch je potom najúčinnejšie mať otvorené okná. Maľovanie je napokon vždy vhodné robiť, ak nie je príliš zima a je nízka vlhkosť vzduchu.

Aké budú náklady na vymaľovanie bytu valčekom?

Maliarske valčeky zaobstaráte v najlacnejších verziách už v cene okolo 2 €, či už ide o klasické či zálohové.

Samostatnou kapitolou je potom nákup farby, 7,5kg balenie obyčajného Primalexu stojí v obchodoch od 7 € vyššie. Cena oceľovej teleskopickej tyče, ktorá sa dá roztiahnuť až do výšky 3 metrov, vás vyjde približne na 5 €.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button