Práca a vzdelanie

Ako využiť pri hľadaní práce personálnu spoločnosť?

výber zamestnancaPri hľadaní práce môžeme často natrafiť na inzerát personálnej agentúry alebo personálnej spoločnosti. Niekedy sa im slangovo hovorí „personálky“. Čo sú to za spoločnosti a ako ich môžeme využiť pri hľadaní práce? Personálne spoločnosti sa zameriavajú na vyhľadávanie zamestnancov (vhodných kandidátov na určité pracovné pozície pre určitú firmu). Môžu ale aj ponúkať poradenstvo v oblasti trhu práce, psychologické služby a ďalšie. Personálnu spoločnosť vyberajte starostlivo. Nasledujúce body vám pomôžu lepšie sa zorientovať v tom, ktorú si vybrať. Ako si správne vybrať personálnu spoločnosť ?

Diskrétne zaobchádzanie s osobnými údajmi

Kvalitná personálna spoločnosť by nemala poskytovať vaše údaje tretej strane bez vášho vedomého súhlasu.

Tzn. ak sa u danej personálnej spoločnosti zaregistrujete, neznamená to, že môže rozosielať váš životopis ďalším firmám (aj keby sa domnievala, že ste vhodným kandidátom na danú pozíciu). Každú pozíciu by s vami mala prediskutovať a získať váš súhlas k zaslaniu životopisu danej firme.

Špecializácia

ako nájsť personálnu spoločnosť

Personálne spoločnosti sa často špecializujú na určité odbory alebo pracovné miesta.

Niektoré majú v ponuke napr. len brigády, niektoré len vysoké manažérske pozície, iné zase pokrývajú napr. oblasť bankovníctva alebo informačných technológií.

Pokúste si nájsť tú personálnu spoločnosť, ktorá sa špecializuje práve na tú vašu oblasť. Takú spoločnosť nájdete najlepšie podľa inzerátov pracovných miest na pracovných portáloch, prípadne môžete využiť odporúčania od niekoho, kto už prácu našiel.

Viac pracovných ponúk a prehľad o trhu

Ak pracujem v stavebníctve a nájdem personálnu spoločnosť, ktorá sa špecializuje práve na túto oblasť, potom mi v rámci jedného pohovoru budú môcť ponúknuť niekoľko pracovných ponúk. Nielen to.

Personálny konzultant by mal poznať podrobne situáciu na pracovnom trhu, čo sa týka stavebníctva a môžu mi poradiť, ako hľadať ďalej, ktoré firmy sú kvalitné a ktoré menej, kde sa čo chystá stavať a podobne. Prečítajte si aj ako sa obliecť na pohovor.

Poradenstvo a príprava na pohovor vo firme

pohovor pri hadaní práceDobrý personálny konzultant vám môže dať spätnú väzbu o aktuálnej možnosti vášho uplatnenia na trhu, načrtnúť ďalší profesijný rozvoj, poukázať na chyby v životopise, korigovať vaše platové požiadavky atď ..

Dobrý konzultant by mal byť vašim poradcom.

Zároveň, pretože pozná veľmi dobre aj firmy, pre ktoré vyhľadáva zamestnancov, vie vás pripraviť na pohovor vo firme, priblížiť vám firemnú kultúru a atmosféru a tým zvýšiť vašu šancu na získanie daného zamestnania.

Za personálnu spoločnosť / agentúru nikdy neplaťte

Za služby personálnej spoločnosti nikdy neplaťte. Pre vás ako kandidáta sú vždy zadarmo. Ak od vás spoločnosť požaduje zaplatenie určitého obnosu peňazí za zaregistrovanie, nesvedčí to o jej kvalitách. Za služby platí vždy zamestnávateľ, ktorý si objednal vyhľadanie vhodného kandidáta.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button