AkoaPreco.com > Internet > Ako na internete neprekročiť zákon?

Ako na internete neprekročiť zákon?

ako na internete neprekročiť zákonInternet ponúka veľa možností ako sa baviť, učiť sa alebo sa prezentovať. Stačí ale málo a môžete sa ocitnúť za hranicou zákona. Aby sa tak nestalo, je tu návod, ako na internete neprekročiť zákon.

Čo potrebujeme:

  • počítač s internetovým pripojením

Ak nechcete na internete prekročiť zákon tak zabezpečte svoj počítač


Do rizika sa môžete dostať už jednoduchým pripojením na internet cez nezabezpečený počítač. Ten sa môže stať terčom útoku, respektíve sa nakaziť vírusom, ktorý sa potom cez váš počítač rozširuje ďalej do siete. Presvedčte sa, že máte povolené automatické aktualizácie systému (pre systém Windows: Ponuka Štart – Ovládací panel – Automatické aktualizácie).

Nainštalujte si antivírusový program a povoľte automatické aktualizácie vírusovej databázy. Tým zabezpečíte základnú ochranu svojho počítača.

Skontrolujte prístup k PC

Nezáleží na tom, kto počítač používa, ale kto je vlastníkom internetovej prípojky, teda s kým bola podpísaná zmluva. Ak ste onou osobou vy, ste plne zodpovední, preto majte prehľad, kto kedy počítač používa a čomu sa na ňom venuje.


Surfujte s rozumom

zepezpečený počítač a antivirusový programZáleží predovšetkým na vás, na aký odkaz kliknete a na akú stránku sa tak dostanete. Pamätajte, že aj obyčajné prezeranie webových stránok so škodlivým materiálom je za istých okolností považované za jeho prechovávanie a je tak trestné, predovšetkým, ak ide o opakovaný prístup na ne.

Konajte ako v realite

Ak prispievate do diskusných fór, píšete komentáre či inak vyjadrujete svoj názor, majte vždy na pamäti, že je váš počítač možné dohľadať a vy ste za svoje činy zodpovední ako v skutočnosti. Hoci internet pôsobí slobodne, zákony platia aj na ňom. Zdržte sa teda výrazov či názorov, ktoré by mohli urážať jedinca či skupinu ľudí.

Sťahujte len nechránená diela

bezpečné surfovanie na interneteAj keď je právny poriadok vo veci sťahovania komerčných filmov a hudby nejasný, všeobecne sa uvádza, že diela chránené autorským zákonom nie je dovolené sťahovať, hoci by boli pre osobnú potrebu, “na skúšku” či pre iný dôvod.

Obmedzte sťahovanie na voľne prístupné (voľne šíriteľné) diela, ostatné kupujte. Voľne šíriteľné programy sa označujú pojmami freeware (bez obmedzenia); shareware, trialware, atď., podľa obmedzenia vo funkciách oproti plnej (platenej) verzii.

Publikujte jedine svoje výtvory


Autorským zákonom sú chránené aj texty, ktoré sú považované za duševné vlastníctvo. Ich svojvoľným kopírovaním sa tak môžete dopustiť krádeže. Môžete však použiť primeranú časť textu ako citáciu. V takom prípade uveďte autora a odkaz, respektíve dielo s miestom a dátumom vydania. Najbezpečnejším spôsobom je opýtať sa priamo autora, ak je to možné, a požiadať ho o súhlas.

Mohlo by vás zaujímať

Ako si vytvoriť vlastný šetrič obrazovky

Ako si vytvoriť vlastný šetrič obrazovky?

Ak efektívnejšie používate nastavenie operačného systému Windows, určite ste si všimli, že šetriče obrazovky ponúkané …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.