Ako na montáž drôteného plotu?
Návod krok za krokom
Oplotenie pozemku je v dnešnej dobe nevyhnutnosťou. Kým v časoch našich pradedov sa parcely a pozemky okolo domov oplocovali úplne výnimočne, dnes už si prakticky nedokážeme predstaviť stav, kedy by okraje pozemkov nelemovali betónové múry, prípadne aspoň drôtené ploty. A práve na montáž drôteného plotu sa zameriam v tomto článku. Ako na montáž drôteného plotu?V článku sa dozviete:
- Prečo zvoliť drôtený plot
- Postup montáže
- Čo je potrebné
- Ako dlho to potrvá
- Aké budú náklady
Prečo zvoliť drôtený plot?
Drôtený plot je najjednoduchším riešením, ako ohraničiť váš pozemok. Zároveň ide o lacné riešenie a z hľadiska pracovných úkonov tiež pomerne jednoduché.
Ak ide o to, kedy je použitie drôteného plotu vhodné, potom ho odporúčam inštalovať skôr v záhradách a voľných parcelách. U rodinného domu by som dal prednosť skôr nejakému krajšiemu ohraničeniu pozemku, napríklad pomocou betónového či murovaného ohradenia a pod.
Postup montáže drôteného plotu:
1. Vymedzenie plotu
V prvom rade je potrebné si ujasniť, kadiaľ plot bude viesť. Nie je dobré ho začať montovať a pritom nemať jasne vymedzený priestor.
Ľahko by sa totiž mohlo stať, že zasiahne do susedovho pozemku, alebo sa naopak jeho inštaláciou zbytočne o kus svojej parcely ochudobníte.
2. Základové stĺpiky
U drôteného plotu začnite tým, že vytvoríte betónové základy pre stĺpiky. Platí tu pritom, že jednotlivé stĺpiky by od seba mali byť vzdialené minimálne 2 metre.
Najprv si na plot urobte základovú jamu. Tá by mala byť hlboká podľa toho, akú veľkosť budú mať stĺpiky. Ideálne je hĺbka minimálne 30 centimetrov. Jamu po vykopaní zalejte betónom, ktorý si pripravíte podľa návodu na obale.
V momentoch, keď sa betón bude nalievať, vložte do neho plotový stĺpik. Ten potom vyrovnajte za použitia vodováhy, aby nebol zbytočne krivý a nezničil tak celkový vzhľad plotu.
Takto postupujte aj pri zabudovaní ďalších plotových stĺpikov. Vo chvíli, keď sú všetky hotové a betón je dostatočne zatuhnutý, môžete pristúpiť k samotnej montáži plotu.
3. Upevnenie napínacieho drôtu
Začnite u prvého a posledného stĺpika. Na ne upevnite držiaky napínacieho drôtu. Musia byť umiestnené v hornej a spodnej časti, potom tiež v strede stĺpika. Držiaky nainštalujte na objímky, inak nebudú dostatočnou oporou plotu.
Potom prejdite k napínaciemu drôtu. Ten je potrebný odstrihnúť podľa toho, aký má byť plot dlhý. Odporúčam ho prestrihnúť o trochu dlhší.
Odstrihnutý drôt nasaďte na napínača a okolo neho ho potom pomocou maticového kľúča navíjajte. Na stĺpoch, ktoré sú rozosiate po ploche, kde chcete plot mať inštalovaný, napínací drôt upevnite do držiakov.
Vo chvíli, keď sa dostanete až k poslednému stĺpiku, je postup rovnaký ako v prípade stĺpiku prvého.
4. Montáž viazacieho drôtu
V túto chvíľu máte pripravený napínací drôt. Teraz sa pustite do montáže viazacieho drôtu. Jeho začiatok odviňte a do jeho ôk vložte pletivovú tyčku. Tú potom nasaďte do plotových hákov.
5. Uchytenie pletiva
Pletivo potom rozviňte po celej jeho dĺžke. V hornej a dolnej časti ho ohnite cez napínacie drôty. Použite na to kliešte.
Aby nedošlo k prehýbaniu plotu, upevnite pletivo k napínaciemu drôtu.
Teraz máte už hotovo. Aby drôtený plot vydržal, je dobré k stĺpikom prirobiť aj podpery.
Čo je potrebné na montáž drôteného plotu?
- Betónová zmes
- Náradie na vykopanie jám – lopata, rýľ
- Kliešte – kombinačné, ploché
- Maticový kľúč
- Vodováha
- Pletivo
- Plotové stĺpiky
- Pletivové tyče
- Viazací a napínací drôt
- Objímky na upevnenie
Ako dlho montáž plotu potrvá?
Doba montáže drôteného plotu je závislá na jeho dĺžke. Všeobecne však možno povedať, že by ste si na inštaláciu plotu mali vyhradiť minimálne jeden až dva dni, obzvlášť vtedy, ak ho budete robiť úplne sami alebo dvaja. Veľa času zaberie už len vykopanie jám pre plotové stĺpiky.
Ďalej je potrebné počítať aj s časom, ktorý zaberie zatuhnutie betónovej zmesi.
Aké budú náklady na plot?
Hotovú betónovú zmes zaobstaráte v balení od cca 3-4 eurá a vyššie. Za plotové pletivo so štvorcovými okami dáte okolo 3 eur (200 cm).
Jeden kus plotovej vzpery vás bude stáť asi 5 eur, jedna plotová tyčka potom stojí od 2 eur a vyššie.
Tridsaťmetrový viazací drôt stojí 1 euro, napínací drôt od 1 do 3 eur. Dvojmetrové plotové stĺpiky vás vyjdú asi na 3 eurá/kus.