Záhrada

Ako vybrať strunovú kosačku?

strunová kosačkaV prvom rade by sme si mali uvedomiť, že strunovú kosačku môžeme využiť prakticky na akomkoľvek druhu terénu. Ide o stroj, teda kosačku, ktorá kosí trávnik prostredníctvom struny. Ich obľuba rastie predovšetkým vďaka ich priaznivým cenám a tiež kvôli možnosti použitia v neprístupnom teréne. S bežnou kosačkou môžeme byť obmedzení priestorom, sa strunovú možno kosiť kdekoľvek. Ako sa hneď na prvý pohľad zdá, strunové kosačky majú naozaj dobré praktické využitie. Ako však vybrať vhodnú strunovú kosačku?

Za koľko môžete strunovú kosačku kúpiť?

Cenovo sa strunové kosačky pohybujú od desiatok po stovky eur. Vyberáme vždy značkové kosačky od overeného výrobcu, nie neznačkové.

Obzvlášť pri lacných strunových kosačkách dochádza často okrem obyčajnej výmeny struny aj k ich poškodeniu a je nutná reklamácia. Je vhodné nakupovať u predajcov, ktorí ponúkajú záruku aj na sedem rokov.

ako vybrať strunovú kosačkuVždy sa radšej vyhýbajte neznámym značkám a predajcom, ktorí ponúkajú „ohromne výkonné“ strunové kosačky za veľmi nízku cenu.

Práve pri takýchto kosačkách dochádza k častým poruchám a zádrhom a po čase ju budete musieť vymeniť za novú, čím si prakticky len navýšite cenu kosačky.

Strunové kosačky vyberáme tiež podľa použitia. Pri kosení drobnej plochy vyberieme elektrické strunové kosačky, s nimi možno ľahko pokosiť trávu okolo stromčekov, skaliek a možno vykonať aj iné estetické úpravy, ktoré nezvládne bežná kosačka. Ľahko s nimi pokosíme aj trávu okolo stien a trávu v neprístupných priekopách.

Akú strunovú kosačku by ste si mali kúpiť?

Na kosenie menších plôch môžeme vybrať strunové kosačky s akumulátorom, vďaka ktorému možno kosiť aj 25 minút na jedno nabitie. Vďaka obmedzeniu zo strany akumulátora ich používame pre plochy, ktoré sú rozmerovo menšie.

Nikdy nekupujte a zbytočne nevyužívajte elektrické strunové kosačky pre veľké plochy, záhony a polia. Motor takejto kosačky nie je stavaný pre takéto záťaže a môže dôjsť k jeho prehriatiu, poškodeniu alebo len rýchlejšie opotrebíte kosačku.

vyberanie strunovej kosačkyPre akékoľvek väčšie plochy sú určené benzínové strunové kosačky, tie sú najmenej náročné, nemusíte sa tak o kosačku starať a sú najviac výkonné. Sú určené pre veľké plochy a vďaka väčšiemu výkonu je možné ich použiť aj pre vysokú trávu.

Vhodné sú aj pre profesionálne využitie u špecializovaných firiem. Túto kosačku si vyberieme ak nechceme byť nijako obmedzení možnosťami sekania.

Samozrejme, benzínové strunové kosačky sú oproti tým elektrickým o niečo drahšie. Taktiež rátajte aj s cenami za benzín, avšak s takouto kosačkou si budete môcť dovoliť pokosiť prakticky akúkoľvek veľkú plochu bez obáv, že by motor kosačky nemusel vydržať taký výkon.

Čo by sme ešte mali vedieť, ak si chceme kúpiť strunovú kosačku?

Ak plánujeme aj kosenie drobných drevín, tak vždy vyberáme výkonné benzínové kosačky s výmenným nadstavcom, ktorý možno zameniť za nadstavec s britvami, jedná sa potom o improvizovaný krovinorez, s ktorým možno kosiť drobné kríky aj veľmi hustý porast. Pre väčší výkon je potrebné si zaplatiť viac peňazí, rozdiely sa pohybujú v stovkách eur.

Môžete sami vidieť, že pri strunových kosačkách sa otvárajú nové možnosti kosenia. Či už ide o malý dvor, trávnik alebo veľkú záhradu či ohromný záhon, so strunovými kosačkami si poradíte s akýmkoľvek druhom terénu.

Dajte si však záležať na výbere takejto kosačky, ide o investíciu do budúcna, ktorá nemusí byť prehnane vysoká ak kosíte len sviatočne alebo len malé plochy, avšak cena sa môže vyštverať podstatne vyššie ak potrebujete profesionálnu kosačku, ktorá vydrží všetko.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button