Úvod / Ako si vybrať / Ako správne vybrať kompostér?

Ako správne vybrať kompostér?

návod ako vybrať plastový kompostérHnojiť záhradu bez chemických prostriedkov a k tomu ešte využiť všetky biologické odpady vyprodukované v domácnosti nie je určite chyba, ale základný princíp kompostovania. Založenie kompostu nie je zložitou záležitosťou, dôležitý je výber správneho kompostéra. Ako správne vybrať kompostér a na čo by ste si mali pri jeho nákupe dávať pozor, vám poradia nasledujúce riadky.

Drevené silá ako kompostér


Jedná sa o hotové typizované ohrádky, ktoré predstavujú jednu z najlacnejších variantov kompostéra. Ohrádky vám na výrobu kompostu postačia, základnú funkciu splnia.

drevený kompostérPočítajte, že odber hotového kompostu je pomerne ťažký a navyše ohrádka nezabráni šíreniu zápachu, ktorý kompostovaním zákonite vzniká.

Vlastná výroba

Drevené silá si môžete vyrobiť sami. Postačí vám k tomu len píla, pár klincov, drevené palety a trocha zručnosti. Drevo veľmi rýchlo podlieha okolitým vplyvom, preto by ste ho mali pred použitím natrieť ochranným náterom – napr. luxol, aby ste predĺžili životnosť svojho kompostéra.

Základ celej konštrukcie vyrobte z guľatiny, na ktorú pribite dosky, medzi ktorými nechajte medzeru aspoň 15 centimetrov (kvôli lepšiemu odvetrávaniu).

Pre záhradu okolo tisíc metrov štvorcových a viac vám postačí kompostér s rozmermi 1 x 1 meter, výška 1,20 m.

Plastový kompostér

termokompostérRozhodne nezatracujte kompostér, ktorý je vyrobený z plastu. Tento typ kompostéru býva bežne dostupný v hypermarketových reťazcoch.

Najdôležitejšie u tohto typu kompostéra je, aby mal dostatočne prepracovaný systém vetrania. Spodná časť by mala mať samostatné dvierka pre ľahké odoberanie hotového kompostu.

Plastové kompostéry sú vhodné pre rýchle kompostovanie. Dochádza v nich k rýchlemu rozpadu biologického odpadu.

Kovový kompostér

Kovovú konštrukciu u kompostéra neodporúčame. Kov nie je vhodný materiál na jeho výrobu. Z tohto typu sa môžu do kompostu uvoľniť nežiaduce látky, čím dochádza k degradácii celého procesu kompostovania a tvorby nechemického hnojiva.

Kompostovacie silá

Pre väčšie záhrady sa hodia kompostéry, ktoré majú šesťhranný tvar a nie sú uzavretá vekom. Jedná sa o ohradu, ktorá je vyrobená z plastu a plní rovnakú úlohu ako klasický plastový kompostér – tj. urýchlený proces kompostovania.

Ako vybrať správny materiál?


Drevené kompostéry by mali byť vyrobené z odolnejšieho dreva alebo drevotriesky. Rozhodne dbajte na to, aby bolo drevo natreté špeciálnym náterom, ktorý predĺži jeho životnosť. Dôležité je, aby náter bol chemicky bezpečný.

Plastové kompostéry by mali byť vyrobené z termoplastického akrylátu alebo z polykarbonátu. Ide o látky, ktoré sú pre kompostovanie úplne bezpečné.

Ako správne vybrať kompostér?
5 (99.29%) 28 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

opasky pre pánov

Ako vyberať pánske opasky?

Pánske opasky patria medzi základné módne doplnky, ktoré dokážu dať smer celému nášmu obliekaniu, ale …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *