Domácnosť

Tipy, ako odstrániť pleseň na stene

ako odstrániť pleseň na steneKeď doma objavíte na stene pleseň, budete sa jej chcieť rýchlo zbaviť. Nielen že ide o veľmi neestetickú záležitosť, ale pleseň v byte predstavuje aj zdravotné riziká. Ako sa plesne na stene zbaviť? Na to vám odpovie tento článok tipy, ako odstrániť pleseň na stene.

Podmienky pre vznik plesne na stene

Vysoká vlhkosť a teplo sú ideálnymi podmienkami pre vznik plesní. Preto sa pleseň v byte najčastejšie objavuje na jeseň a v zime, v čase keď kúrime a málo vetráme.

Prečo je pleseň v byte nežiaduca?

odstraňovanie plesne na stene pri oknePleseň na stene nevyzerá vôbec dobre, ale jej spóry lietajú vzduchom a my ich potom vdychujeme, dostáva sa do tela počas dýchania a s jedlom a tiež dráždi pokožku.

Plesne škodia najmä malým deťom a alergikom. Majú na svedomí vznik alergií, vyrážky, ekzému, oslabenie imunity, ale aj častejší výskyt zápalov horných ciest dýchacích.

Ako odstrániť pleseň na stene?

Keď objavíte pleseň na stene, konajte ihneď. Je potrebné ju odstrániť čo najskôr, aby neprerástla hlbšie do omietky a muriva.

Pri odstraňovaní plesne vždy používajte ochranné pomôcky – gumové rukavice a rúško. Pleseň nikdy neodstraňujte na sucho, pretože by ste spóry plesne uvoľnili do vzduchu a ďalej by sa šírili po byte a vy by ste ich dýchali.

Na pleseň chémiou

V obchode kúpite rôzne chemické prostriedky na odstránenie plesne. Tieto prostriedky bývajú na báze chlóru, ale aj bez. Pleseň nimi postriekate a necháte pôsobiť. Je dôležité sa riadiť návodom ku konkrétnemu prípravku.

Pokiaľ ale neodstránite príčinu vzniku plesne, väčšinou sa pleseň po čase objaví znovu.

Náter s protiplesňovým účinkom

premaľovanie bytu pri plesniĎalšou možnosťou, ako pleseň odstrániť, je použiť interiérovú farbu s antibakteriálnou či protiplesňovou úpravou.

Najprv sa zbavte starých vrstiev náteru. Farbu zoškrabujte namokro, omietku ošetrite prípravkom proti plesni a napenetrujte. Nakoniec vymaľujte farbou s protiplesňovou úpravou.

Postihnutú omietku, ktorú ste zoškrabali, ihneď zabaľte do igelitu a zlikvidujte.

Prevencia proti plesni

Najdôležitejšia je ale prevencia, aby sa plesne v byte netvorili opakovane. A čo pre to môžete urobiť?

  • Udržujte v byte optimálnu vlhkosť 50-60%
  • Pravidelne vetrajte aj v zime, aby sa prebytočná vlhkosť odvádzala von
  • Nesušte v byte bielizeň alebo ju sušte v miestnosti, kde sa vetrá
  • V kuchyni používajte pri varení odsávač pár
  • Kúpte si odvlhčovač, napr. špeciálne plastové nádoby, do ktorých sa vkladá absorbent vlhkosti vo forme tabliet

V prípade starých domov, ktoré majú veľké úniky tepla vonkajšími múrmi, je vhodné zainvestovať do zateplenia. Pozrite sa tiež na to, ako vysušiť vlhké murivo, na ktorom sa plesne hojne tvorí.

Uvidíte, že keď budete udržiavať nízku vlhkosť, plesne sa budú tvoriť výrazne menej, ak nie vôbec.

Vedeli ste, že pleseň sa môže vytvoriť nielen doma, ale aj na trávniku alebo aj na paradajkách? Pozrite sa ako s takou plesňou na trávniku bojovať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button