Domácnosť

Ako tapetovať?

tapetovanieTapetovanie, tak veľmi obľúbená činnosť v časoch normalizácie, sa dnes opäť dostáva do módy. Stojí za tým tiež oveľa širšia ponuka tapiet. Tie sa vyrábajú v klasickom papierovom prevedení, samozrejme veľmi populárne sú tiež napríklad fototapety. Postup ako tapetovať je však neustále rovnaký.

Postup ako tapetovať

Pred tým, než sa pustíte do tapetovania miestnosti, odmontujte všetky vypínače a zásuvky, ktoré sa tu nachádzajú. Uľahčí vám to potom prácu pri lepení tapiet. Je ale dôležité, aby pred tým, než začnete zásuvky odmontovávať, bol vypnutý elektrický prúd. Zabránite tak nebezpečenstvu úrazu.

Steny musia byť pred tapetovaním úplne čisté a rovné. Ďalej by nemali byť mokré. Keď na stenách máte ešte staré tapety, potom ich odstráňte. Použiť sa na to dá obyčajná škrabka.

tapetaStaré tapety namočte pomocou valčeka, potom pôjde ich zlúpnutie oveľa rýchlejšie a ľahšie.

Ak sa na stene objavia nejaké nerovnosti, vyrovnajte ich pomocou sadry alebo tmelu.

Pred aplikáciou tapiet je dôležité si ich správne namerať. Tapeta by mala byť o niekoľko centimetrov dlhšia než je výška a dĺžka steny, na ktorej ju budete aplikovať. Po nalepení potom prebytočné časti odstrihnete. Ak by ste tento krok neurobili, mohlo by dôjsť k opačnému efektu, kedy by nebol pokrytý celý priestor steny.

Tapety si rozložte na stôl a rozotrite na ne lepidlo. Roztieranie vykonávajte smerom od stredu k stranám. Potom už môžete tapetu prilepiť na stenu.

Ihneď potom, čo tapetu nalepíte, musíte ju dôkladne vyhladiť tak, aby sa v nej nevytvorili bubliny či iné nerovnosti. K tomu použite obyčajný handru alebo napríklad kefu, ale nič hrubé, aby nedošlo k poškodeniu tapety. Okraje tapety, ktoré zostávajú, zastrihnite.

ako tapetovaťĎalšie diely tapiet pokladajte tak, aby na seba presne nadväzovali. Dôležité je to najmä vo chvíli, keď používate vzorované tapety.

Vzhľadom k tomu, že ste sa na začiatku zbavili prekážok v podobe zásuviek, máte prácu jednoduchšiu. Miesta, kde budú zásuvky, jednoducho vystrihnite pomocou ostrých nožníc.

Čo je potrebné k tapetovaniu?

  • tapety (radšej si pripravte väčšie množstvo, než aké sú rozmery stien)
  • lepidlo na tapety
  • škrabka na strhané starých tapiet
  • valček
  • kefa alebo handrička na zarovnanie
  • nožnice
  • pomôcky pre vymeranie tapiet

Ako dlho tapetovanie potrvá?

Na vytapetovanie väčšej miestnosti si rozhodne vyčlente celý deň. S tapetovaním klasických papierových tapiet bude veľa práce, je nutné, aby ste boli dostatočne trpezliví.

Aké budú náklady na tapetovanie?

Cena tapiet sa pohybuje v závislosti od ich vlastností a tiež farebnom a vzorovom prevedení. Priemerne sa však pohybujú cenové relácie za tapetu v bežnej veľkosti 10×0,5m od 11 € vyššie.

V poslednej dobe začínajú byť veľmi obľúbené a rozšírené 3D tapety, ich cena sa pohybuje od 30 € a vyššie ale zase vyzerajú veľmi pekne a originálne. Lepidlo na tapety môžete kúpiť už od 0,80 € za liter.

Podobné články

1 komentár

  1. ja som isiel presne podla toho navodu a dokazal som vytapetovat hodbu s vliesovimi tapetami, ale do splane sme davali fototapetu a na tu som si netrufal. Zavolal som si radsej tapetara..sice bol drahsi, ale aspon my to vytapetoval profesionalne. Ale pokial by ste zvolili obycajne tapety vtedy by som sa na vasom mieste pustil do tohoaj bez za pomoci tapetár. V dnesnej dobe fakt tapeta dokaze rozveselit izbu a dodat srmnc.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button