Ako si vybraťŠport

Ako vybrať topánky na behanie?

ako vybrať topánky na behanieChystáte sa na nákup topánok na behanie? V kvalitných topánkach vás nebudú bolieť kolená, bedrá a chrbát a nabeháte v nich až 800 km. Pri výbere musíte zohľadniť vašu hmotnosť, povrch, na ktorom budete behať, aký máte došľap, tvar nôh a mnoho ďalšieho. A ako také topánky na behanie vybrať?

Topánky na behanie vyberajte podľa terénu

Cestné topánky nevyužijete len na asfaltovom povrchu, ale môžete ich v pokoji použiť aj na beh na spevnených cestách napríklad v parku. Dôležité je dobré odpruženie, aby dochádzalo k tlmeniu nárazov a netrpeli kolená, bedrá a chrbát. Pre začiatočníkov s nadváhou sú vhodné odpružené topánky (označené ako „cushion“), ktoré sú o niečo ťažšie ako klasické cestné, ale došľap je príjemnejší.

Krosové topánky do zložitejšieho terénu sú robustnejšie a ťažšie, niektoré majú nepremokavú goretexovú vrstvu, ich vzorka je výraznejšia. Krosové topánky toľko netlmia, pretože už samotný terén trebárs v lese tlmí.

Topánky na dráhu sú určené predovšetkým pre pretekárskych bežcov. Na bežný tréning sa nehodia ani odľahčené topánky.

Došľap

Pri výbere bežeckých topánok je dôležité vedieť akým spôsobom došľapujete. Rozlišujú sa tieto druhy došľapu:

  • došlap behaniepronácia – dôraz na vnútorný okraj chodidla – väčšinou u ľudí s nohami v tvare X
  • supinácia – dôraz na vonkajší okraj chodidla – väčšinou u ľudí s nohami do tvaru O
  • neutrál

Pronáciu alebo supináciu môžete spoznať, keď sa pozriete, kde máte zošľapané staré topánky. Ak si nie ste istí, nechajte si spôsob došľapu diagnostikovať – ​​v špecializovaných predajniach s bežeckou obuvou by vám túto možnosť mali ponúknuť. Pre ľudí s pronáciou sú určené topánky označené ako „motion control“ alebo „support“.

Ak máte inú dysfunkciu chodidla (napr. ploché nohy), máte iste od lekára predpísané špeciálne vložky do topánok vyrobené vám na mieru, ktoré by ste mali používať aj do topánok bežeckých.

Veľkosť topánky na behanie

Topánky kupujte radšej o 1/2 až jedno číslo väčšie, aby ste mali dostatok komfortu a miesta pre vaše prsty. Vyberajte topánku dostatočne širokú. Pamätajte na to, že vaše nohy môžu pri behaní opúchať. Pozrite si aj tabuľka veľkosti topánky.

Ponožky do topánok na behanie

Nezabúdajte na kvalitné ponožky, ktoré by mali byť bavlnené s prímesou umelého vlákna, z oboch strán hladké, aby nespôsobovali otlaky, a mali by byť až nad členok.

V obchode

Vždy si vyskúšajte obe topánky a chvíľu v nich buďte – poskočte, kúsok pobehnite. Pozrite sa, či je materiál topánky pevný a pružný, aby sa mohla noha dobre ohýbať. Zamerajte sa aj na polstrovanie, aby bola topánka priedušná a noha sa nepotila.

žženské topánky na behanieAk sa vám zdá, že predavač nie je dosť kvalifikovaný ohľadom bežeckých topánok, choďte radšej inam. Je to lepšie, než si nechať zle poradiť a potom byť s topánkami nespokojný.

Dobré topánky sú pre behanie základ, funkčné oblečenie, športtester a ďalšie doplnky môžete zaobstarať neskôr. Pri nákupe bežeckých topánok vyberajte naozaj starostlivo, pretože s nesprávnymi topánkami by pre vás beh bol utrpením.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button