Ako správne vybrať bežecký pás?
Bežecký pás má nesporné výhody. Intenzívnym cvičením na bežeckom páse spálite podľa svojej kondície a hmotnosti okolo 370 kalórií za pol hodiny. Ďalšími výhodami je, že môžete trénovať aj pri zlom počasí, šetríte kĺby vďaka tomu, že beháte na mäkšom povrchu ako je asfalt. Bežecké pásy pomáhajú zlepšiť kardiovaskulárny systém, vitálnu kapacitu pľúc, vytrvalosť aj silu nôh. Niet divu, že došlo k drastickému nárastu dopytu po tomto posilňovacom vybavení. Navyše sú dnes už cenovo dostupné. Ak uvažujete o výbere bežeckého pásu, poradím vám, na čo sa pri kúpe sústrediť.
Na čo sa pri kúpe bežeckého pásu zamerať
Nie je nad to zabehať si v parku alebo v lese. Nie vždy je ale počasie vľúdne k nášmu zámeru pravidelne behať, a preto je bežecký pás v domácom prostredí dobrým pomocníkom.
Každý bežecký pás má základné komponenty, vlastnosti a funkcie, ktoré sa líšia od stroja k stroju. Pri výbere bežeckého pásu sa zamerajte na motor, rám bežeckého pásu (nosnosť), bežeckú plochu (veľkosť, možnosť naklonenia a odpruženie), počítače a snímače tepovej frekvencie (jednoduchšie či s viacerými funkciami).
Bežecké pásy a motor
Bežecké pásy sa líšia výkonom motora. Lacnejšie bežecké pásy nie sú osadené motorom vôbec (určené na chôdzu) a potrebujete ich rozhýbať vlastnou silou. Vyšší výkon motora znižuje kolísanie rýchlosti bežeckého pásu.
Výkon motora je udávaný ako trvalý či krátkodobý a maximálny. Pri došliapnutí na bežeckú plochu musí motor prekonať odpor váhy človeka.
Čím vyššiu hmotnosť bežec má a čím vyššiu rýchlosť pri behaní požaduje, tým vyšší výkon motora bežeckého pásu bude potrebovať.
Bežecký pás a veľkosť bežeckej plochy
Na bežeckom páse nikdy necvičíme naboso alebo v nevhodnej obuvi (odporúča sa bežecká obuv pre indoor). Dôležitým parametrom je veľkosť bežeckej plochy.
Odporúča sa minimálna šírka 35-40 cm. Na menšej ploche sa vám bude cvičiť nepohodlne, pretože sa budete neustále pozerať pod nohy, kam šliapete.
Prečítajte si aj články:
Vhodný materiál dosiek
Prezrite si materiál pásu a spôsob odpruženia dosky. Lacné bežecké pásy majú plastové a neodpružené dosky.
Kvalitné odpruženie dosky pomáha šetriť kĺby športovcov, je dôležité predovšetkým pre športovcov s vyššou hmotnosťou.
Náklon dosiek
Nie všetky bežecké trenažéry umožňujú zmeniť sklon bežeckej plochy. Zmena sklonu bežeckej plochy je užitočná funkcia, ktorá umožňuje simuláciu behu do kopca či svahu, a teda zvýšiť záťaž pri behaní.
Počítače a snímače na bežeckom páse
Meranie tepovej frekvencie, počítanie spaľovania kalórií, nastavenie profilu trasy, meranie rýchlosti, počet ubehnutých kilometrov alebo čas strávený tréningom.
Opýtajte sa predajcu bežeckého pásu, ktoré hodnoty je možné na počítačoch stroja sledovať. Iste oceníte možnosť prednastavenia programov bežeckého pásu.
Meranie tepu môže prebiehať ušným snímačom, dotykovým snímačom (Hand-pulse) alebo za pomocou hrudného pásu, ktorý je komfortný a presný.
Uskladnenie bežeckého pásu
Netreba zdôrazňovať, že okolo bežeckého pásu potrebujete tiež nejaký priestor. Výrobcovia odporúčajú mať aspoň jeden voľný meter za bežeckým pásom.
Nemenej dôležité je tiež uskladnenie bežeckého pásu. Zamerajte sa preto na kvalitu a byteľnosť transportných koliesok a na možnosti poskladania stroja.
Cena a výber vhodného predajcu
Cena bežeckých pásov sa pohybuje medzi 380 až 2 800 eurami. To je pomerne široké rozpätie, a preto odporúčam obrátiť sa na predajcu, ktorý dokáže zákazníkovi odborne poradiť a ponúkne mu tiež zodpovedajúce služby.