Chudnutie

Počítanie kalórii: Zbytočné obmedzovanie alebo racionálny prístup?

Chudnutie nie je vôbec komplikované. Ak nejaká diéta nefunguje, alebo skončí jojo efektom, je najmä preto, lebo vôbec neberie do úvahy fungovanie vášho tela.

oplatí sa počítanie kalórií

V skutočnosti sa vaše telo riadi rôznymi „biologickými“ pravidlami. Nedá sa s nimi vyjednávať, ani ich nemôžete žiadnym spôsobom obalamutiť, aby telo robilo, čo chcete.

Zaručeným spôsobom chudnutia nie sú nové tajomstvá a nová trendy znejúca diéta. Jediným zaručeným spôsobom je vedieť, ako funguje vaše telo, a riadiť sa tým deň čo deň, týždeň čo týždeň, mesiac čo mesiac.

Hlavným pravidlom je poznať, koľko kalórií denne prijať. Vaše telo (orgány, svaly) každý jeden deň spaľuje energiu a tuk vo vašom tele je uložená energia, ktorú vaše telo využíva v čase, keď nemá dostatok energie z jedla. Ide teda o to prijať z jedla menej kalórií, ako spálite.

Avšak, sú tu aj odporcovia. Veľa ľuďom sa to zdá ako komplikované obmedzovanie. Nanešťastie, hovorí z nich iba lenivosť a pohodlnosť dnešnej doby, pretože je to len sadnúť si a základnou matematikou – spočítaním – odhadnúť energetický príjem z pár chodov jedla.

Druhá skupina odporcov argumentuje, že to nefunguje. Áno, je pravda, že niektorým ľuďom to nefungovalo. Lenže dôležité je povedať si prečo.

Kalkulačky na výpočet denného príjmu kalórií sú len odhadmi. Síce pomerne presnými, ale len odhadmi. Pokojne sa môže mnohým ľuďom stať, že po počítaní kalórií neschudnú. Lenže dôvodom je to, že pracujú s nepresným údajom pre maximálny možný príjem kalórií. V takom prípade si stačí podseknúť kalórie a sledovať, či sa ručička na váhe posunie.

Problém teda nie je, že by počítanie kalórií nefungovalo. Telo každý deň spáli nejakú energiu a vy nejakú prijmete z jedla. Problém je skôr len dostať sa na hodnoty, pri ktorých budete spaľovať tuk. Prvé výpočty mnohým ľuďom vyjdú a budú chudnúť hneď. No niektorým to nevyjde presne. V tom prípade si stačí príjem kalórií o niečo znížiť a sledovať, čo to urobí, a postupovať týmto spôsobom, kým číslo na váhe nebude menšie.

Aby toho ešte nebolo málo, tak táto druhá skupina odporcov si neuvedomuje, že dennou aktivitou a cvičením ľudia spália veľmi málo kalórií. Nanešťastie, veľa ľudí spálené kalórie pohybom preceňuje, zjedia viac a preto dokonca aj pri „počítaní kalórií“ priberú. Napríklad, pri klasickom cvičení v posilňovni môžete rátať v priemere so spaľovaním 200 – 300 kalórií a to tiež je skôr optimistický odhad. Preceňovanie spálených kalórií je pritom jeden z najbežnejších dôvodov, prečo sa ľuďom nedarí schudnúť.

Nedokážete prechytračiť milióny rokov evolúcie ľudského tela nejakou pilulkou. Skúsiť to môžete, ale skôr uspejete v lotérii. Vždy potrebujete mať prehľad o tom, koľko kalórií denne prijať, či už chudnutete alebo chcete pribrať.

Viac praktických a overených rád nájdete na fitnessrevolution.sk.

Podobné články

2 Comments

    1. Skutočne chápem tvoju frustráciu, Ivana. Každému z nás funguje niečo iné, keď ide o stravovanie a úbytok hmotnosti. Možno práve u teba nejesť je tým najúčinnejším spôsobom. Ale nezabúdaj, že dôležité je aj zdravé stravovanie, aby sme našemu telu dodali potrebné živiny. Skús sa poradiť s odborníkom, ktorý ti môže pomôcť sústrediť sa na správny výber potravín a vytvorenie vyváženého jedálnička. Každopádne, každý človek je jedinečný, takže nie je žiadny zázračný recept na úbytok hmotnosti. Dôležité je nájsť taký spôsob, ktorý ti vyhovuje a ktorý je pre teba udržateľný. Nezabúdaj, že aj pohyb je dôležitým faktorom pri strate hmotnosti a udržiavaní zdravej kondície. Držím ti palce a nevzdávaj sa!

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button