Návody

Ako zvládnuť chuť na cigaretu pri odvykaní?

ako zvládnuť chuť na cigaretu pri odvykaníRozhodli ste sa prestať fajčiť, ale chuť na cigaretu bola silnejšia? Nevzdávajte to! Niekomu sa podarí prestať fajčiť na prvý pokus, niekto si musí skúsiť odvykanie niekoľkokrát, než sa mu to podarí. Verím, že vám tento mini návod pomôže v tom, aby ste v nefajčení pokračovali a vydržali.

Chuť na cigaretu a absťák

Abstinenčný syndróm, laicky nazvaný „absťák“ je tvorený príznakmi, ktoré sa objavujú pri vysadení látky, ktorá bola dlhodobo používaná. V našom prípade sa jedná o nikotín. Abstinenčné príznaky môžu byť ako fyzické, tak aj psychické.

Ak prestanete fajčiť, je možné, že budete mať zlú náladu alebo budete podráždení, nebudete schopní sa sústrediť, možno vás bude bolieť hlava alebo sa vám bude zle spať a pravdepodobne budete mať väčšiu chuť do jedla. Pre začiatok nič moc, že? Pokiaľ ale vydržíte, všetko odznie a budete si užívať voľné dýchanie a plné pokladničky ušetrených peňazí.

Výhody nefajčenia

Žiadny ranný kašeľ, žiadne mrznutie vonku pri -15 ° C na balkóne, žiadne smradľavé oblečenie a ruky, žiadne šialené stavy pri nefajčiarskom lete z Prahy do L.A. Myslím, že zvládnuť prvé dni bude ťažké, ale ťažké budú aj nasledujúce mesiace, kedy vás budú prepadať chute si zapáliť.

Ak ste boli skutočne závislí, tak sa chuť na cigaretu určite objaví a je dobré byť na to pripravený. Neodolateľná chuť na cigaretu sa anglicky označuje ako „craving“ (čítaj krejving). V slovenčine sa používa slovo baženie.

Postup odvykania od fajčenia krok za krokom

Potrebujete najskôr zistiť, v ktorých situáciách sa u vás chuť na cigaretu objavuje. Tieto situácie sa nazývajú spúšťače, pretože spúšťajú chuť na danú látku. Najjednoduchšie je sa spúšťačom vyhnúť (napr. „Vždy som si zapálil v krčme“, skúste v prvých dňoch do krčmy neísť).

Ak sa situácii nemôžete vyhnúť, potom si pre ne vypracujte „scenár“, podľa ktorého sa budete správať tak, aby ste zvládli nesiahnuť po cigarete. Čo môže chuť na cigaretu spúšťať?

závislosť na fajčeníNajčastejšie sú to emócie ako negatívne, tak aj pozitívne (napr. „Vždy keď som sa rozčúlila, som si zapálila“, „keď som mal veľkú radosť, že sa mi niečo podarilo v práci, siahol som po cigarete“).

Krčmy, kaviarne a oslavy (často majú hlavne ženy spojené kávu a cigaretu), nuda ( „keď som nemal čo robiť, šiel som sa vyvetrať na balkón a zapálil som si“).

Ale môžu to byť aj úplne špecifické veci, ako napr. určitá pesnička, ktorú ste počuli pri svojej prvej cigarete a zrazu ju začujete v rádiu.

Alebo sa prebudíte v noci veľmi nepokojní a spomeniete si na sen, v ktorom sa vám zdalo, že fajčíte svoju obľúbenú značku. Skúste si pre seba napísať na papier najčastejšie situácie.

Chuť na cigaretu, baženie netrvá dlho

Väčšinou odznie za pár sekúnd či minút, maximálne vás môže obťažovať cca. 10 minút. Postupne po mesiacoch nefajčenia intenzita a frekvencia chuťou na cigaretu slabne. Čo teda môžete urobiť, keď dostanete chuť na cigaretu?

Majte „čistú“ domácnosť. Zbavte sa všetkých cigariet aj popolníkov, všetkého, čo k fajčeniu patrí.

Povedzte okoliu, že končíte s fajčením

ako prestať fajčiť hneďHlavne tým s ktorými ste chodili na „rauch“ pauzy v práci alebo s ktorými ste fajčili v krčme, kaviarni a pod. Požiadajte ich o pomoc (napr. aby vám zbytočne cigarety neponúkali).

Vymyslite si činnosti, ktoré sa s fajčením nezlučujú (napr. dať si sprchu, ísť si zabehať). Ak vás prepadne chuť na cigaretu, pustite sa do jednej z týchto pripravených situácií.

„Priateľ na telefóne“

Dohodnite sa s niekým, kto vie o vašom odvykaní (je dobré mať v zálohe 2-3 ľudí, keby jeden z nich nedvíhal telefón) a požiadajte ich, či im môžete v čase krízy zavolať a vyrozprávať sa.

Noste pri sebe vo vrecku talizman, ktorý vám abstinenciu pripomína (napr. malý kamienok, papierik s výhodami nefajčenia). Pri krízových situáciách si naň spomeňte alebo ho nahmatajte vo vrecku.

Niekomu pomáhajú aj relaxácie s imagináciou (predstavenie si určitého obrazu). Ľahnite si na posteľ, zatvorte oči. Môžete si vybaviť čokoľvek, čo vám pomôže buď odviesť pozornosť od cigarety (napr. Príjemné kúpanie v mori) alebo čo vám myšlienky na cigaretu zastaví (napr. si môžete vybaviť veľkú značku STOP).

chuť na cigaretuAk viete o niekom z vášho okolia, kto tiež prestal fajčiť, pripojte sa k nemu.

Kúpte si pokladničku a ukladajte si do nej peniaze, ktoré ste ušetrili za cigarety (pre silných fajčiarov odporúčam kúpiť pokojne pokladničky dve, nech sa vám tam všetko vojde). Určite si dobu, za ktorú si za ušetrené peniažky kúpite niečo ako odmenu za nefajčenie.

efektívne cvičenieFajčiari majú často pocit, že keď nedržia cigarety v ruke, alebo v ústach, niečo im chýba. Snažte sa nájsť niečo, čo vám ruky a ústa zamestná (napr. noste pri sebe ceruzku, žuvačky, cukríky, v čase krízy ich pokojne vytiahnite a hrajte sa s nimi, avšak je lepšie hrať sa s ceruzkou a vyzerať nervózne, než byť pokojný s cigaretou v ruke).

Často sa odporúča aj cvičenie. Nájdite si šport, ktorý vás baví. Ak nie ste športový typ, stačia napríklad prechádzky, hubárčenie, relaxácie a pod.

Tipy ako prestať s fajčením

Pravidlá pre zvládanie chuti platia nielen pre cigarety, ale všeobecne pre väčšinu závislostí. Môžete ich teda použiť, keď začínate abstinovať od alkoholu, drog alebo máte problémy s jedlom a pod.

Na čo si dať pozor pri odvykáni od cigariet

Pozor na prejedanie sa. Pri odvykaní od fajčenia má človek často tendenciu chuť na cigaretu nahrádzať jedlom. Ak je to váš prípad, snažte sa aspoň maškrtiť zdravo a nekalorické jedlá (napr. dať si zeleninu).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button