Deti

Ako naučiť dieťa smrkať?

ako naučiť dieťa smrkaťNádcha prepadne čas od času každého z nás. Aj keď je to niekedy veľmi nepríjemné, dospelí si s ňou väčšinou bez problémov poradia. Problémy ale nastávajú u detí, ktoré ešte nevedia dobre smrkať. To môže priniesť komplikácie, akými je napríklad zápal stredného ucha. Ako teda naučiť dieťa smrkať?

Deti treba začať učiť smrkať v ten pravý čas!

deti sopeľ a smrkanieVäčšina detí sa naučí smrkať niekedy okolo druhého až tretieho roku života, podľa prieskumov sú toho ale deti schopné už od 15. mesiaca veku dieťaťa. Je to tak trochu ako s učením na nočník.

Niektorému stačí pár dní, iné sa to nie je schopné naučiť za pol roka. Mimochodom, viete ako dieťa naučiť na nočník?

S nácvikom smrkania začnite, čo možno najskôr, ale počítajte s tým, že nie vždy to pôjde rýchlo!

Avšak dieťa, ktoré si na nosovú hygienu zvykne už ako kojenec, nebude mať potom s trénovaním smrkania väčší problémy.

Ako smrkať?

vreckovka na smrkaniePovedalo by sa, že na smrkaní nie je nič zložité, ale keď stojíte pred dieťaťom a máte mu popísať, čo a ako, zrazu ste v koncoch?

Vysvetlite dieťaťu, že pri smrkaní musí používať obe ruky hlavu držať rovno prípadne v miernom predklone.

Vreckovku priložiť na nos tak, aby nezakrývala oči a prstami ju dobre pridržať po oboch stranách nosa.

Potom už len zostáva zapchať jednu dierku, vyfúknuť vzduch nosom a to isté opakovať s dierkou druhou. A je to!

Obrňte sa trpezlivosťou!

Možno to nebude úplne jednoduchá cesta, ale vydržte a držte nervy na uzde! Mnoho detí vyfukuje vzduch pusinkou, niekedy dokonca napodobňujú ústami aj zvuk, ktorý vydávame pri smrkaní.

Buďte trpezliví, nie je dobré, aby malo dieťa pocit, že vám na smrkaní záleží viac, než na ňom samom. Dieťa chváľte, povzbudzujte, určite sa to časom naučí.

A čo takto si začať hrať?

Učenie smrkania sa hrou!

Je všeobecne známe, že deti sa lepšie učia, ak sa pritom aj tak trochu hrajú! Čo tak ich zábavnou formou naučiť smrkať? Ale ako?

  1. Zahrajte sa na slona s veľkým chobotom, ktorý poriadne zatrúbi! Môžete skúsiť aj iné zvieratko, ako napríklad ježka, alebo zajaca.
  2. Pokúste sa spoločne s dieťaťom robiť nosom bubliny do vody. Určite sa pri tom skvele pobavíte!
  3. Vyrobte z kúska papierovej vreckovky malú guľôčku, položte ju na stôl a odštartujte závody, kto ju skôr nosom odfúkne za cieľovú pásku.

Máte pocit, že sa vaše dieťa snáď nikdy smrkať nenaučí? Určite áno, len asi potrebuje viac času.

Občas pomôže kolektív v škôlke, dieťa vidí smrkať aj ostatné deti a vďaka tomu sa to čoskoro naučí. Možno vás vaše dieťa pri ďalšej nádche prekvapí, až si povie o vreckovku a bez problémov a správne ju použije.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button