Návody

Vianočné dekorácie: Výroba a návody, ako na to

vianočné dekorácieTipov a návodov, ako vyrobiť vlastné vianočné dekorácie, sa dá nájsť ohromné množstvo. Vďaka tomu si môžete príjemne vyzdobiť svoju domácnosť, bez toho aby ste zbytočne míňali peniaze za drahé kupované dekorácie. V nasledujúcom článku si predstavíme, ako prebieha výroba niektorých vianočných dekorácií.

V článku sa dozviete ako vyrobiť:

 • Papierovú hviezdu
 • Dekorácie z ovocia
 • Dekorácie z CD disku
 • Dekorácie na sklo

Papierová hviezda

Papierové hviezdy sú typom dekorácií, ktoré sa dajú využiť mnohými spôsobmi. Hodia sa do okien, na steny, ale pokojne aj na samotný vianočný stromček.

Z novinového papiera si urobte rolku. Tú si rozmerajte po zhruba 10 centimetroch na 5 dielikov.

Kde máte vykonané označenie, tak rolku papiera ohýbajte postupne tak, až vám vznikne päť-cípa hviezda. Jej konce potom zlepte pomocou lepidla na papier.

Aby papierová hviezda vyzerala pekne, použite na prestriekanie novinového papiera farbu v spreji. Ideálna je zlatá farba, použiť však môžete samozrejme aj mnohé iné farby, ktoré sú typické pre Vianoce.

Existujú aj ďalšie varianty, ako vyrobiť ozdoby z papiera, slamy alebo vizovického cesta.

Čo je potrebné na papierovú hviezdu?

 • Novinový papier
 • Lepidlo na papier
 • Povrázok
 • Farba v spreji
 • Nožnice

Vianočné dekorácie z ovocia

vianočné dekorácie na ovocíZaujímavo pôsobia aj vianočné dekorácie, ktoré jednoducho vyrobíte zo sušeného ovocia. Dajú sa použiť napríklad jablká, pomaranče a citróny, ale aj ďalšie druhy.

Zvolené ovocie vždy dôkladne vysušte na radiatore. V prípade pomaranča ho nakrájajte na plátky a položte na plech. Po vysušení ich môžete jednoducho vyzdobiť rôznymi druhmi korenia, poskladať z nich najrôznejšie tvary.

Ďalším variantom je vytvorenie dekorácie priamo z celého kusu ovocia.

Ak si vezmete malý citrón alebo pomaranč, môžete ho nechať v šupke a z vrchnej časti vyzdobiť podľa ľubovôle. Takáto dekorácie potom môže prísť napríklad na sviatočný stôl do obývacej izby, na zavesenie do okna a pod.

Čo je potrebné n vianočné dekorácie?

 • Ovocie – sušené alebo čerstvé podľa zvolenej techniky

Dekorácie z CD disku

vianočná dekorácia na cdFajnšmekri môžu na výrobu vianočnej dekorácie využiť napríklad aj staré cédečko, ktoré už nefunguje a bolo by na vyhodenie. Dá sa z neho vyrobiť napríklad vianočný svietnik.

Postup je veľmi jednoduchý. Vezmite sviečku v hliníkovom kalíšku a vyberte ju z neho. Jedná sa o klasické čajové sviečky v kalíškoch.

Kalíšok postupne ohnite tak, aby ste z neho vytvorili akúsi kvetinku. Potom ho prilepte do stredu CD disku, najlepšie na tú stranu, ktorá je nepotlačená.

Potom si vezmite kus papiera a z neho si vystrihnite ľubovoľné vianočné motívy. Tie potom nalepte na CD disk v okolí kalíšku.

Vo finálnej fáze dajte do kalíška tenkú sviečku. Aby dobre držala, nahrejte ju a do kalíška nakvapkajte trochu vosku. Na ešte teplý vosk potom sviečku pripevnite.

Svietnik je hotový a môžete ho použiť ako dekoráciu napríklad do svojej izby, do spálne či obývačky.

Čo je potrebné na vianočné dekorácie z CD disku?

Vianočné dekorácie na sklo

Na vianocie je vhodné pripraviť si aj nejaké dekorácie na okná. Jednoduchou záležitosťou je postup, kedy si vezmete nejakú vianočnú šablónu (môžete ju ľahko nájsť na internete a vytlačiť).

Šablónu potom vložíte do fólie, prípadne do dosiek na papier. Následne použite kontúrovaciu farbu, s ktorou motív obtiahnete a farbu necháte zaschnúť.

Ako náhle farba na kontúrovanie zaschne, vezmite si farbu na sklo (zakúpite ju napríklad v maliarskych potrebách) a vyfarbite s ňou všetky políčka.

Keď farba zaschne, vianočné dekorácie zložte z fólie a nalepte ju na okno.

Dekorácie na sklo bez problémov vydržia po celé obdobie Vianoc.

Čo je potrebné na dekorácie na sklo?

 • farba na sklo
 • šablóna
 • dosky na papier alebo fólie
 • farba na kontúrovanie

Ako dlho to potrvá?

Výroba vianočných dekorácií podľa vyššie uvedených postupov vám zaberie vždy maximálne niekoľko desiatok minút. Ide o veľmi jednoduché postupy, ktoré zvládnu aj menej zruční jedinci či deti.

Aké budú náklady na domáce vianočné dekorácie?

Veľkou prednosťou domácej výroby vianočných dekorácií je to, že tu nie sú prakticky žiadne vysoké náklady. Zvyčajne vás realizácia dekorácií vyjde maximálne na pár eur.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button