PrečoNávody

Prečo čistiť studňu a postup, ako na to?

Prečo čistiť studňuPraktickým riešením, ako ušetriť za prevádzku domácnosti, je využívanie vlastnej studne ako zdroj pitnej a úžitkovej vody. V momente, kedy môžete používať studňu pri dome, nie ste odkázaní na centrálny prísun, voda vás tak prakticky nič nestojí. Aby ste ju však mohli bez problémov používať, je nutné čistiť studňu pravidelne.  

Prečo čistiť studňu

Čistenie studní sa samozrejme vykonáva hlavne zo zdravotného dôvodu. Ak by ste sa o svoju studňu nestarali, za čas by ste to spoznali na horšej kvalite vody. A ako je známe, nekvalitná voda spôsobuje najrôznejšie ochorenia.

Medzi tie najľahšie patrí hnačky, sú ale aj oveľa horšie, ktoré môžu pokojne končiť tragicky.

Návod a postup ako čistiť studňu

Prečo čistiť studňuBežné čistenie začína hlavne starostlivosťou o vodu. To sa dá vykonať svojpomocne.

Stačí k tomu mať vhodný dezinfekčný prípravok, ktorý nariedite. Informácie o tom sa dajú bez problémov zohnať na internete.

Zavolajte si odborníkov na čistenie studní

Pokiaľ ide o komplexné čistenie studne, je vždy lepšie si pozvať odborníkov. Zvyčajne je potrebné pomocou čerpadla odčerpať všetku vodu. Následne vyčistíte dno od nánosov a kalu.

Na dno je vhodné dať vrstvu piesku. Ďalej nezabudnite dôkladne očistiť tiež steny studne, opäť pomocou dezinfekčných prípravkov. Na záver sa používa čistenie tlakovou vodou, potom sa pokračuje opätovným vyčerpaním vody.

Nepoužívajte vodu zo studne hneď

Po dôkladnom vyčistení je vhodné studňu nechať niekoľko dní bez toho, aby ste vodu používali. Ideálne je, ak ju ešte niekoľkokrát odčerpajú.

Čistenie studne záleží aj od typu studne

čistenie studníPostup sa zdá byť jednoduchý, ale je celkom časovo náročný a je potrebné počítať s fyzickou náročnou činnosťou.

Práve preto by som odporučila pozvať si na túto prácu profesionálov. Tí dobre vedia, ako čistiť vŕtané či kopané studne.

Zároveň môžu zistiť, či nebude potrebná kompletná oprava studne. Často sa odporúča najmä u starších studní, ktoré sú príliš úzke, prípadne málo hlboké.

Malá hĺbka totiž môže zapríčiniť horšiu kvalitu vody a tiež jej nedostatok v suchšom období, keď je dlhodobo malý počet zrážok. Stav podzemnej vody hrá mnohokrát rozhodujúcu úlohu.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button