NávodyZvieratá

Ako sa nestať obeťou žraloka?

plavec a návod ako sa nestať obeťou žralokaListy vysokých kokosových paliem šumia v prímorskom vánku, piesočná pláž sa tiahne kam až oko dovidí a more je rovnako modré a priezračné ako nebo nad hlavou. Krásna predstava exotických prímorských krajov je však neodmysliteľne spojená s hrozivou predstavou krvilačných žralokov, preháňajúcich sa vodou pod vašimi nohami. Ako sa im vyhnúť a nestať sa obeťou žraloka?

Kde sú žraloky nebezpečné

Žraloky zvyčajne útočia pri pobreží, najmä v pobrežných piesčinách, kde môžu uviaznuť na plytčine. Nebezpečné sú tiež miesta s príkrymi zrázmi, tiež je potrebné mať sa na pozore v dokoch, kde rybári vyhadzujú odpadky a v ústí rieka, pretože tu žraloky privádzajú na svet mláďatá.

Pre človeka je nebezpečný každý väčší žralok, ale najväčšie nebezpečenstvo nám hrozí od žralokov ľudožrútskych, piesočných a tygrovaných.

Ako sa vyhnúť žralokom

útokŽraloky útočia hlavne na jednotlivca, držte sa v skupinách. Žraloky priťahuje krv, jasné farby, blýskavé predmety, návnady a rýchle vibrácie.

Nepúšťajte sa ďaleko od pobrežia a nechoďte do vody, kde je nebezpečenstvo napadnutia žralokom, za súmraku alebo po tme, pretože vtedy sú títo predátori najaktívnejší.

Keď vidíte žraloka, plávajte preč, pravdepodobne je len zvedavý a nenapadne vás.

Čo robiť ak na vás žralok zaútočí

Pokiaľ na vás žralok zaútočí, máte ešte možnosť sa brániť. Použite, čo máte po ruke a pichnite žraloka do očí, žiaber alebo ho udrite do nosa. To sú jeho citlivé miesta. Záleží tu na veľkosti žraloka, ale máte slušnú šancu, že vás nechá tak.

Žralok je predátor a útočí len, keď má prevahu a neriskuje vlastné zranenia. Ak budete bojovať tak máte pomerne vysokú šancu že sa nestanete ďalšou obeťou žraloka.

Ako žraloky útočia

moreNajnebezpečnejší je postupný útok, kedy žralok útočí zákerne bez možnosti ho uvidieť. Na surferov väčšinou žraloky zaútočia raz a potom zmiznú.

Posledný spôsob žraločieho útoku je krúženie okolo obete a občasný úder, týmto spôsobom útoku sú ohrození hlavne plavci a potápači vo väčších hĺbkach.

Tipy ako sa nestať obeťou žraloka

Napriek tomu, ako sú napadnutia človeka žralokom v médiach spomínané pomerne často, tak štatisticky je možnosť stať sa obeťou žraloka takmer nulová.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button