Nezaradené

Čo je to smoothie?

čo je to vlastne smoothieSmoothie alebo niekedy tiež fresh juice je zvyčajne nápoj mixovaný z čerstvého ovocia, zeleniny a niekedy tiež orechov či iných tvrdých plodov. Podľa chuti je možné takýto nápoj tiež dosladiť cukrom alebo medom (zdravší variant). Niektoré recepty môžu obsahovať kakao, čokoládu alebo arašidové maslo.

Konzistencia smoothie

Pre hutnejšiu konzistenciu a jemnejšiu chuť sa do smoothies pridáva jogurt alebo mlieko. Takáto kombinácia je vynikajúca napr. s banánom.

Presná definícia čo je to smoothie neexistuje a tak niektoré reštaurácie aj jednotlivci pridávajú rôzne ďalšie ingrediencie. Pre fitness a bodybuilding je možné do kokteilu pridať práškový whey proteín alebo kreatín. Stretnúť sa môžeme aj s konopným proteínom či zeleným čajom. Ja pridávam do svojich koktailov slnečnicové semienka alebo kustovnicu čínsku.

Veľkou výhodou týchto nápojov je ľahká vstrebateľnosť živín a vitamínov vďaka mixovaniu. Mixér vytvorí dokonale jemný drink, ktoré ľudské telo ľahko vstrebe. Ja osobne do koktailov pridávam kohútikovu či minerálnu vodu, takže je telo hydratované, čo ocení predovšetkým vaša pokožka. Navyše budete mať oveľa viac energie a cez deň vám káva vôbec chýbať nebude.

Na čo sú smoothies dobré?

Vďaka tomu, že tieto nápoje väčšinou obsahujú iba ingrediencie, ktoré nám dala matka príroda, môžeme do tela dostať veľa rôzných živín a vitamínov. Niektoré účinky pitia mixovaných koktailov spozorujete ihneď, niektoré až pri dlhodobom konzumovaní. Tu je zoznam niektorých efektov smoothies:

  • zvýšenie energie
  • zlepšenie kvality pokožky
  • regulácie váhy (pri nadváhe či podváhe)
  • prísun vitamínov
  • prísun vlákniny
  • detoxikácia organizmu
  • náhrada desiaty
  • psychická sústredenosť

História smoothies

Tieto mixované nápoje pochádzajú z USA, kde ich v tridsiatych rokoch minulého storočia začali ponúkať obchody so zdravou výživou. V 40. rokoch sa potom už objavili prvé smoothie recepty v kuchárskych knihách. Konkrétne v kuchárskych knihách určených pre mixér značky Waring Blendor.

Názov smoothee a neskôr potom smoothie sa v päťdesiatych rokoch stal všeobecne rozšíreným pomenovaním pre čokoľvek, čo sa pripravovalo v mixéri (anglicky blender), respektíve smoothie maker.

V šesťdesiatych rokoch sa dostala do módy zdravá výživa a tiež silnel záujem o makrobiotu. Počas tejto éry sa stali mixované nápoje veľmi populárne.

V 70. rokoch minulého storočia bol otvorený reťazec Smoothie King, ktorý sa na tieto zdravé nápoje začal špecializovať. V súčasnosti majú viac ako 600 pobočiek po celom svete.

Zdravie a zdravá výživa

Móda smoothies ide ruka v ruke so záujmom o zdravie, zdravú výživu a fitnes ako športové odvetvia.

Môžeme povedať, že záujem o tieto koktaily stále rastie najmä vďaka dostupnosti vybavenia pre ich prípravu, ako aj možnosti objednať si ich v reštauráciách, obchodných centrách aj niektorých posilňovniach a športoviskách.

Podobné články

1 komentár

  1. tekvica je vyborna tak jednoduchy a tak mnam receptik. Tiež som priliala vodu a podusila aj cesnačik a struhany syr no proste vyyyyyyyborne. dakujem

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button