Chudnutie

Ryžová diéta – pozitíva, negatíva, princípy a jedálniček

najlepšia ryžaPočas držania ryžovej diéty zjete toľko ryže, že sa vám o nej bude aj zdať. Ak ste ryžu milovali, začnete ju nenávidieť. A ak ryžu nemáte radi, ani sa do tejto diéty nepúšťajte. Základom tejto diéty, ako už názov napovedá, je ryža. Až budete pátrať po nových druhoch, aby ste si jedálniček aspoň trochu spestrili, možno vás prekvapí, koľko druhov vôbec existuje. Ryžová diéta – pozitíva, negatíva, princípy a jedálniček.

S čím ryžu v rámci ryžovej diéty skombinovať?

Ryža sa pripravuje so zeleninou, strukovinami, ovocím, tofu a rybím alebo kuracím mäsom. Dbajte, aby pripravené jedlá obsahovala minimum tukov, s prevahou rastlinných. Prednosť dávajte zelenine pred mäsom a jedlo si pripravte na malom množstve panenského olivového oleja.

Ryža je bohatá na minerály (horčík, železo, draslík, fosfor, vitamíny B) a vlákninu, ale tiež obsahuje veľké množstvo sacharidov.

Miesto, aby telo začalo spaľovať zásoby uložené v tukoch, dodávate mu sacharidy, s ktorými sa musí prednostne vysporiadať.

Koľko ryže za deň zjesť?

výhody ryžovej dietyNeplatí tu pravidlo, že smiete zjesť akékoľvek množstvo ryže. Mali by ste dodržať denný limit, ktorý činí 200 až 250 gramov neuvarenej ryže, najlepšie typu „natural„. Chemicky opracovaná ryža je pre túto diétu nevhodná.

Odporúča sa ryžu rozdeliť do piatich dávok denne. Prvý deň by ste mali zjesť len neosolenú ryžu s bylinkami, doplnenú o čistú vodu.

V ďalších dňoch si do ryže primiešajte malé množstvo hydinového mäsa či rybu alebo zeleninu. Nikdy ale v jeden deň nekombinujte zeleninu a ovocie. Naopak zakázané sú mliečne výrobky, mäso (okrem spomínaného), alkohol, káva či ochutené vody.

Vhodná ryža je typu natural, jazmínová a dlhozrnná. Ideálne je, keď je glykemický index pod 55.

GI je číslo, ktoré určuje, za akú dlhú dobu sa vám zdvihne hladina cukru v krvi po požití určitej potravy. Potraviny, ktoré majú vysoké GI, spôsobujú rýchly vzostup hladiny cukru v krvi. Následne jeho hladina prudko klesne a vy opäť pocítite hlad. Naopak čím nižšia je GI, tým bude hladina krvného cukru vyrovnaná, nebude dochádzať k jej kolísanie a budete dlhšie zasýtení.

ryžovarTip: Ak si chcete prípravu ryže uľahčiť a urýchliť tak si kúpte špeciálny ryžovar. S ryžovarom pripravíte ryžu vždy dokonale. Takýto hrniec pripraví ryžu rýchlo, zdravo a bezpečne. Je vyrobený z kvalitnej pevnej ocele a vďaka systému viacnásobnej ochrany sa nemôže prehriať, ani sa z neho nevyvarí voda.

Ako dlho sa ryžová diéta drží?

Zhrozili ste sa pri predstave, že celé týždne nebudete môcť jesť nič iné ako ryžu? Potom pre vás máme povzbudzujúcu správu: ryžová diéta sa drží minimálne tri a maximálne desať dní, pretože telu nedodávate potrebné živiny a pri dlhšej dobe by ste si mohli ublížiť.

Pozitíva ryžovej diéty

 • Pomerne rýchlo zhodíte2 až 3 kilá kvôli obmedzenému príjmu potravy a energie. Diéta teda nie je určená pre výraznú redukciu hmotnosti.
 • S touto diétou vyčistíte tráviace ústrojenstvo a odkyslíte organizmus.
 • Ryža má tie skvelé účinky, že odvodňuje a zbavuje telo škodlivín.
 • Nehladujete, pretože telu dodávate pomerne významný obsah sacharidov, čo slúži ako energia pre organizmus.
 • Prispieva k zníženiu cholesterolu.
 • Slúži ako prevencia civilizačných chorôb.
 • Ryža je bohatá na minerály (horčík, železo, draslík, fosfor, vitamíny B) a vlákninu.

Negatíva ryžovej diéty

 • Organizmus dostáva malé množstvo nekvalitných bielkovín a živín.
 • Svojmu telu nedodávate potrebné množstvo potravy a energie.
 • Frustrujúce je tiež to, že jedálny lístok je jednostranný a čoskoro sa vám ryža sprotiví.
 • Úbytok na váhe je síce rýchly, ale namiesto tuku zhadzuje najmä prebytočnú vodu a svalovú hmotu.
 • Pri navrátenie k bežnej strave sa potom často dostaví JOJO efekt.
 • Ryža obsahuje veľké množstvo sacharidov. Miesto, aby telo začalo spaľovať zásoby uložené v tukoch, dodávate mu sacharidy, s ktorými sa musí prednostne vysporiadať.

Vzorový jedálny lístok počas ryžovej diéty

 • deň– 5 x ryža s bylinkami
 • deň– 5 x ryža, 1 x 100 g vareného kuracieho mäsa, 1 porcia zeleniny
 • deň– 5 x ryža, zelenina, 1 – 2 porcie vareného rybieho či kuracieho mäsa
 • deň– 4 x ryža, 1 x ryžová kaša, zelenina, 1 porcia kuracieho alebo rybieho mäsa, menšie množstvo nízkotučného syra

Doporučovaná je ryža natural alebo pololúpaná. V prípade, že tmavú ryžu nemáte radi, vhodnou náhradou je ryža Basmati alebo parboiled. Ryžu vopred nevyprážajte ani nevarte.

Druhy ryže:

ryža-v-hrnciRyža je trikrát výdatnejšia než rovnaké množstvo zemiakov. 100 g surovej ryže obsahuje asi 1 500 KJ a zo 65 percent je tvorená sacharidy.

Práve kvôli vysokému množstvo sacharidov si dajte ryže menej, než koľko by ste si dali zemiakov.

Ryžu príliš nerozvarte, inak sa zvyšuje jej glykemický index a vy po nej budete mať čoskoro hlad.

Hnedá ryža Natural

Je menej kalorická ako ryža biela.

V šupkách sa nachádzajú dôležité látky a minerály, výborné pre zdravie vlasov, nechtov, kože a kostí. Tvorí ju veľké množstvo vlákniny. Pre nižší obsah sacharidov znižuje riziko vzniku cukrovky o 16 percent. Jedinou nevýhodou je to, že sťažuje vstrebávanie železa a vápnika.

Ryža parboiled

Spracováva sa tlakom pomocou pary ešte pred vlastným lúpaním. Výsledkom je to, že sa časť živín dostane priamo do ryžového zrnka.

V porovnaní s klasickou ryžou má dvojnásobné množstvo vitamínov a minerálov.

Jazmínová ryža

Vyniká svojou vôňou. Hodí sa najmä k príprave nákypov, pretože jazmínová ryža po uvarení lepí. Znižuje hladinu cholesterolu.

Ryža Basmati

Ryža Basmati je veľmi populárna v indickej kuchyni. Má výraznú vôňu a patrí medzi dlhozrnnú ryžu.

Planá ryža

Nejedná sa o ryžu, ale o tmavé semená severoamerickej vodnej trávy. Používa sa na obzvláštnenie ryže Basmati. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu B.

Ryža Arborio

Guľatozrnná ryža vytvára po uvarení krémovitú hmotu, ktorá je spôsobená tým, že vstrebáva nadbytok vody. Používa sa v talianskej kuchyni, najmä na prípravu rizota.

Bhutánska červená ryža

Krátkozrnná ryža má orechovú vôňu, jemnú textúru a červenohnedú farbu. Pestuje sa vo vysokej nadmorskej výške Himalájí na území Bhutánu.

Ryža Carnaroli

Má vlastnosti ako ryža Arborio, je teda skvelá pre prípravu rizota. Krátkozrnná ryža je biela a po uvarení dosť napučí.

Dodržujte pitný režim!

Ako pri každej diéte aj pri ryžovej diéte je potrebné, aby ste prijímali dostatočné množstvo tekutín. Zabudnúť by ste mali na kávu, alkohol, sladené nápoje a čierny čaj, naopak do svojho pitného režimu zaraďte čistú vodu s pár kvapkami citróna a zelené a bylinkové čaje. Denne vypite dva až tri litre tekutín, podľa vašej fyzickej záťaže a ročného obdobia. Výhodou dostatočného príjmu tekutín je to, že vláknina z ryže natural napučí a nielen, že sa budete dlhšie cítiť sýti, ale prečistíte si aj črevný systém.

Ryžová diéta nie je tak zázračná, ako sa tvrdí. Síce po nej schudnete niekoľko kíl, ale kvôli prečisťujúcim účinkom ryže sa jedná najmä o vodu. Nemali by ste ju držať dlhšie ako desať dní, preto nemôžete očakávať taký váhový úbytok, aký by ste si predstavovali.

Hodí sa najmä pre zhodenie pár kíl, nie pre výraznejšiu váhovú redukciu. Čo však je ale podstatné, po prechode na bežnú stravu sa vo väčšine prípadov stáva, že znovu priberiete. Preto si dobre rozmyslite, či vám chvíľkový váhový úbytok stojí za to.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button