Úvod / Deti / Ako u detí rozvíjať poznanie a fantáziu?

Ako u detí rozvíjať poznanie a fantáziu?

ako-rozvijat-fantaziu-a-poznanie-u-detiTak, aby bol napĺňaný zámer dieťa viesť a vychovávať, rozvíjať jeho schopnosti a zručnosti po stránke rozumovej, psychickej a fyzickej. Predškolský vek dieťaťa je predurčený k vytváraniu zdravých životných návykov a postojov. Prečítajte si článok ako u detí rozvíjať poznanie a fantáziu?

Rozvíjanie poznania a fantázie u detí


Predškolský vek dieťaťa a rozvíjanie vedomostí

ako rozvíjať poznanieV tomto období života je fyzický a duševný rozvoj dieťaťa najvýraznejší a celkom určite významný. Je dôležité, aby prostredie, ktoré dieťa obklopuje bolo dostatočne podnetné a vhodné. Každodennosť života prináša situačné podmienky, ktoré možno využiť na rozvoj osobnosti dieťaťa, k stimulácii osvojovania a získavania nových zručností. Ale tiež k rozvoju reči, intelektu a materinského jazyka.

Každé ročné obdobie má svoje špecifiká a možno je dobre to využiť na rozumový rozvoj dieťaťa.

Napríklad: Na jar sa prebúdza príroda, hovoríme s dieťaťom pri pobyte vonku, ako sa zelenajú stromy a lúka, kvitnú kvety, o zvieratkách, mláďatách, o počasí a všetkých dejoch zo života.

Hovorené slovo a rozvíjanie fantázie u detí


Deti v tomto období milujú rozprávky. Rozprávka má celkom určite výchovný význam. Rozvíja fantáziu, poukazuje na dobro a zlo, formuje morálne vôľové vlastnosti. Je to zvláštne, ale deti majú cit pre spravodlivosť, odsudzujú bezprávie a zlo, cítia so slabšími vo rozprávanom alebo vypočutom príbehu. Vedia myšlienkovo vstúpiť do deja a prežívajú ho veľmi emotívne. Majú svojich obľúbených hrdinov a chcú sa im podobať. Je jedno, či sa jedná o rozprávky klasické alebo tie moderné.

Pre rozvoj reči, jazykových predpokladov a zlepšenie komunikatívnych schopností je určite lepšie rozprávanie alebo čítanie rozprávok.

rozvíjanie vedomostí u detíTelevízia tieto aspekty kvalitatívne nezastúpi. Ale nechceme upierať deťom sledovanie televíznych rozprávok alebo relácií, ktoré majú rady. Bývajú často poučné a pútavo koncipované, teda určitý výchovný zmysel tiež plnia.

Je však zrejmé, že v dnešnej dobe majú deti častejšie problémy s výslovnosťou, vo väčšej miere sa vyskytuje problém logopedických porúch. A problém, o ktorom teraz sa zmieňujeme je neľahký.

Pre jazykový rozvoj a výslovnosť nie je nutná len rozprávka, stačia riekanky. Ak sa deťom zapáčia, chcú ich počuť niekoľkokrát za sebou alebo v ďalších dňoch a postupne sa ich spontánne naučia.

Rozvíjanie osobnosti dieťaťa

Každé dieťa je osobnosť a zaslúži si našu patričnú pozornosť. Ale neznamená, že len preto, že je malé, si môže dovoliť všetko. Sú určite normy, ktoré sa dieťa učí prijímať, chápať a postupne si ich tiež osvojuje. Sú to normy dané a spoločensky uznávané. To všetko sa najlepšie učia formou detskej hry, ktorá je pre dieťa predškolského veku najprirodzenejšia.

Deti majú rady rýmované texty, môžeme si ich vymýšľať pre vlastné tvorené námety. Chceme napríklad precvičovať znalosť farieb, tak si môžeme s dieťaťom zahrať hru na farby:

“Hľadám farbu, farbičku, či ju máš na tričku. Hľadám farbu aká je, či ju máš na sebe.” Určíme jednu farbu a hľadáme všade, nielen na oblečení. Riekanku opakujeme niekoľkokrát. Nehráme dlho, dieťa neudrží dlhšiu dobu pozornosť, nebavilo by ho to. Hrať môžete napríklad len dvaja, ale môže sa zapojiť aj celá rodina.

Upozornenie


A nezabúdajme. Dôslednosť a primeraná náročnosť sú garanciou úspešnosti nášho snaženia.

Ako u detí rozvíjať poznanie a fantáziu?
5 (99.33%) 30 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

lepidlo odstranenie

Ako odstrániť lepidlo z porcelánu?

Porcelán môže mať nielen estetickú, ale aj historickú hodnotu. Preto sa pri rozbití jednotlivé časti …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *