VzťahyDeti

Ako povedať deťom o rozvode?

čo povedať o rozvode deťomHoci nemajú podiel na rozvode, trpia viac alebo ako dospelí: deti. Práve preto by mal byť po celú dobu rozvodu kladený dôraz na informovanie detí o tom, čo sa deje a zodpovedanie všetkých otázok, ktoré deťom pomôžu sa zorientovať. Ako povedať deťom o rozvode vám poradíme v tomto článku.

Porozprávajte sa s deťmi o rozvode, až keď ste si na 100% istý

Deti sú vnímavé, nie sú hlúpi, poznajú možné manželské nezhody a majú strach z možného rozvodu. Preto nehovorte s deťmi o rozvode, kým nebudete úplne istí a chcete sa rozviesť na sto percent.

V tomto momente musia byť deti čo najskôr o rozvode informované. Naozaj nemá žiadnu cenu to, aby ste niečo skrývali, deti si zmeny, ktoré z prípravy na rozvod a atmosféry medzi rodičmi pramenia, všimnú.

Vysvetlite deťom, že ste rozvodom neprestali byť ich rodičom

Obdobie, keď je rodina už nefunkčná, ale ešte nie je rozvedená, je pre všetkých jej členov veľmi stresujúce. Deti, ktoré majú obvykle z rozvodu strach, je potrebné ubezpečovať nielen o vašej láske a záujme o nich, ale aj im vysvetľovať, že vaše rodičovstvo sa nemení a nemizne spolu s rozvodom.

Deti majú strach z rozvodu. Nielen kvôli tomu, že stratia domov, teda miesto, ktoré dôverne poznajú a kde majú svoje citové zázemie, ale aj kvôli strachu zo straty jedného rodiča.

Preto je dobré na túto tému s deťmi hovoriť a vyvracať ich obavy, oddeliť spory s druhým rodičom od vzťahu k dieťaťu, zdôrazniť, že dieťa nemá na rozvode žiaden podiel.

Neprestaňte sa s nimi stýkať

povedzte deťom o rozvodeUdržujte kontakt s dieťaťom aj vtedy, ak sa počas rozvodu odsťahujete a styk s dieťaťom nie je súdne určený. O rozvode sa s nimi musíte rozprávať.

Dokonca aj počas rozvodového konania sa jeden z manželov môže presťahovať alebo zostať dlhodobo mimo domácnosti.

V týchto prípadoch si musí dieťa „požičiavať“ a byť v pravidelnom kontakte s ním.

Nekupujte si svoje deti

Za každých okolností sa vyhýbajte „kupovaniu“ svojich detí drahými hračkami alebo prílišným ustupovaním ich požiadaviek. Táto taktika, ktorá je najlákavejšia práve v čase rozvodu, kedy potrebujete získať dieťa na svoju stranu.

Ak ho chcete do starostlivosti, veľmi rýchlo to vedie ku kupovaniu aj zo strany druhého rodiča. V emocionálne narušenej dobe rozvodu pokračuje kupovanie si náklonnosti dieťaťa proti druhému rodičovi.

Takáto konfrontácia je najnáročnejšia opäť pre dieťa, aj keď krátkodobo sa mu pozícia toho, koho je potrebné si kúpiť, môže páčiť. Dlhodobo je to veľmi nebezpečné pre zdravý psychický vývoj dieťaťa.

Informovaním dieťaťa môžete zabrániť neskorším komplikáciám

Kým rozvodom manželstvo skončí, a s ním sú pochované aj staré hádky a krivdy, spoločné rodičovstvo rozvodom nekončí.

V rozvodovom období odštartované rozpory ohľadom dieťaťa a snaha dieťa mocensky poštvať proti druhému rodičovi sa prenášajú aj do obdobia po rozvode.

prežite rozvod kludneZastaviť potom kolotoč vzájomného obviňovania, neplnenie povinnosti dávať dieťa do starostlivosti druhého rodiča (a vo výnimočných prípadoch únosov dieťaťa), už je veľmi ťažké.

Včasná komunikácia s deťmi spolu s vysvetlením toho, o čo ide v rozvode a o tom, na čo sa dieťa môže spoľahnúť, môže všetko zachrániť.

S dobre informovaným dieťaťom o rozvode sa horšie manipuluje, než s permanentne emocionálne vyčerpaným zväzok nervov. Manipulované dieťa je síce psychicky neodolné, ale to neznamená, že nechápe, čo sa deje okolo neho.

Splietance klamstiev, výhovoriek a ohovárania, ktoré vznikajú pri konfrontácií rodičov si dieťa osvojuje a učí sa neférovému prístupu a klamstvo. Jeho schopnosť mať dobrý vzťah v dospelosti rýchlo klesá.

Nekupujte si deti, ale nalákajte ich na porozvodové usporiadanie

Rozvod je väčšinou vnímaný ako úľava, pretože je to koniec zlého obdobia a pád manželstva. Pokiaľ sú ale v tomto období začaté spory o dieťa, alebo klamanie a manipulovanie dieťaťa, úľava sa po rozvode nedostaví a spory pokračujú.

Dieťa, ktoré je – adekvátne k svojmu veku – po celý čas rozvodu informované, o tom čo sa deje a o situácii ich rodičov (aj v prípade ich sporu) bude mať možnosť si po rozvode vydýchnuť. Novú situáciu bude vnímať ako príchod nového a eventuálne sa na ňu aj tešiť.

Skutočnosť, že by ste si nemali kupovať svoje dieťa, neznamená, že by ste ho nemali povzbudzovať, aby si užíval nové usporiadanie rodiny. Napríklad ako a kde budete robiť svoje obľúbené aktivity po rozvode.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button