Záhrada

Ako sa zbaviť slimákov na záhrade?

ako sa zbaviť slimákov na záhradeMedzi najväčšieho škodcu, ktorí vám dokáže na záhrade urobiť poriadnu neplechu, patria slimáky. Tí útočia hlavne po daždi a tiež po večeroch, keď je vyššia vlhkosť. Pokiaľ s nimi nebojujete, sú schopní zničiť veľkú časť úrody zeleniny, lebo ožerú jej listy a rastlina tak postupne odumiera. So slimákmi sa našťastie dá celkom účinne bojovať, je ale samozrejme treba vedieť, ako na to. Ako sa zbaviť slimákov na záhrade?

Obsah článku:

  • Postup odstránenia slimákov
  • Čo je potrebné
  • Aké budú náklady

Postup odstránenia slimákov zo záhrady

Slimákov sa možno zbaviť niekoľkými spôsobmi. Na menších záhradkách ani nemusíte kupovať nejaké špeciálne chemické prostriedky, stačí ručný zber.

V prípade, že ale vlastníte rozľahlejšiu záhradu, bol by takýto postup príliš časovo a aj fyzicky namáhavý, preto pristúpte radšej k iným spôsobom.

Ručný zber slimákov

ručný zber a zbavovanie sa slimákov zo záhradyK ručnému zberu sa aj v dnešnej dobe uchyľuje väčšina hobby záhradkárov. Spočíva v tom, že musíte obísť celú záhradku a jednotlivé rastliny a starostlivo zozbierať do nádoby všetky slimáky, na ktoré narazíte.

Zber vykonávajte vo chvíli, keď majú najväčšie žatvy a vyliezajú, teda vo chvíli, keď prší, prípadne hneď po daždi.

Aby ste problém so slimákmi minimalizovali, je dobré urobiť určité preventívne opatrenia. Slimáky radi chodia na miesta, ktoré sú vlhké a tienisté.

Zo záhradky tak odstráňte rôzne voľne sa povaľujúce drevá a plechy, pod ktorými sa počas dňa schovávajú a vyčkávajú na večerný atak.

Posolenie

Slimáky neznášajú soľ. Ak sa ich chcete zbaviť, respektíve ich „zneutralizovať“, posypte ich soľou. Je pravdou, že tento postup nie je príliš vhodný na záhrade z toho dôvodu, že je pomerne zložitý, pretože musíte ručne posoliť každého slimáka.

Naviac soľ môže vadiť rastlinám, ktoré tu pestujete, hrozí totiž, že sa soľ dostane do pôdy a dôjde k jej presoleniu.

Pasca na slimáky

pasca na slimáky v záhradeNa slimáky sa dá kúpiť v obchodoch aj špeciálna pasca. Tú jednoducho podľa návodu umiestnite do pôdy, nalejete do nej vodu a potom vložte ešte návnadu, ktorá slimáky zaručene priláka.

Raz za čas ju potom vyberiete zo zeme, vysypete a znova ju vrátite do pôdy.

Dôležité je, aby ste zvolili vhodné miesto, teda to, kde sa slimáky skutočne vyskytujú. Pasca na slimáky vydrží niekoľko týždňov. Na záhradu si ich však kúpte viac. Každá pasca má aj niekoľko lapačov, jedna však na priestrannejšiu záhradu rozhodne nestačí.

Chemické prostriedky na slimáky

V obchodoch zakúpite tiež chemické prípravky, ktoré sú určené na ničenie (nielen) slimákov. Najdostupnejším a podľa mnohých aj najúčinnejším je prípravok s názvom Ferramol.

Ak vám tieto rady ako sa zbaviť slimákov nestačili, tak si prečítajte ešte aj článok: 8 tipov, ako si poradiť so slimákmi na záhrade

Čo je potrebné ak sa chcete zbaviť slimákov na záhrade?

  • Nádoba na zber slimákov
  • Soľ
  • Pasca na slimáky
  • Chemické prípravky na ničenie slimákov (Ferramol a pod.)

Aké budú náklady na odstraňovanie slimákov?

Ak zvolíte ručný zber, náklady nemusíte riešiť, podobne ako v prípade solenia. Pri zaobstaraní pasce na slimáky počítajte s nákladmi od 2 Eur/kus, drahšie varianty vyjdú ale pokojne aj na trojnásobok tejto ceny.

Kilogramové balenie chemického prípravku, ktorý som spomínal vyššie, stojí cca 6 Eur.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button