Domácnosť

Ako lepiť obklady?

ako lepiť obkladyObklady v kúpeľni či iných miestnostiach si môže nalepiť doma každý, aspoň trochu zručný kutil. Zložitosť lepenia obkladov závisí predovšetkým na tom, v akom stave sa nachádza podkladová stena. V nasledujúcom článku vám ukážeme a poradíme ako lepiť obklady.

Postup ako lepiť obklady

Pred tým, než začne lepenie obkladov, je nutné, aby povrch steny bol úplne rovný. Ak je stena krivá, použijeme maltu, s ktorou nerovnosti zarovnáme.

U novej steny, kde dosiaľ neboli obklady použité, je treba najprv previesť hĺbkový náter. Náterovú farbu zvolíme podľa druhu podkladu.

V prípade starej steny je nutné sa najprv zbaviť maľby či tapiet, ktoré na nej sú. Stena sa potom ošetrí pomocou penetračného náteru. Tým sa zbavíme všetkých nečistôt a mastnoty.

Naplánujte si umiestenie obkladov

Na podklade si načrtneme ceruzkou čiary, podľa ktorých budeme obklady umiestňovať. Obloženie sa vždy prevádza najskôr vodorovne, následne zvisle do tvaru písmena T.

Je treba myslieť na to, že medzi obkladmi budú medzery. Špáry medzi obkladmi sú veľké podľa toho, aká je samotná veľkosť obkladov, spravidla však od 2 do 10 milimetrov.

lepenie obkladovNa lepenie obkladov je treba použiť kvalitné lepidlo, opäť podľa typu povrchu. Na lepenie starých obkladov je vhodné použiť špeciálne flexibilné lepidlo. K nánosu lepidla použijeme zubovú stierku. Nanášané lepidlo by malo pokrývať aspoň štyri pätiny povrchu obkladov.

Obklady sa rozmiestňujú tak, aby vždy posledná rada začínala celými obkladmi. Niektoré obklady je nutné zmenšiť a zrezať, k tomu využijeme brúsku. Samozrejme pred tým si vždy všetko dôkladne zmeriame.

Čo budeme potrebovať pri lepení obkladov?

  • Hĺbkový základný náter
  • Maltu
  • Lepidlo (flexibilné)
  • Špárovaciu hmota
  • Silikónový tmel
  • Brúsku alebo špeciálnu rezačku na obklady
  • Štetce a valčeky ( na aplikáciu základného náteru)
  • Stierku na lepidlo
  • Obklady

Ako dlho trvá lepenie obkladov?

Lepenie obkladov nie je časovo náročným procesom. Ak budeme prevádzať lepenie v kúpeľni bežnej veľkosti, práca zaberie maximálne jeden deň.

Aké budú náklady?

Dvojlitrový hĺbkový náter zakúpime v obchode za cca 7,50 €. Obklady do kúpeľne sa dajú zohnať v rozmanitej škále, a to produktovej aj cenovej. Najlacnejšie obklady do kúpeľne stoja od cca 7,35 €/m2.

Cena ostatných materiálov sa pohybuje maximálne v stovkách korún. Päťkilové flexibilné lepidlo na obklady a dlažbu stojí od 2,50 €.

Video ako lepiť obklady:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button