DomácnosťNávody

Ako na upchatý odpad?

upchatý odpadUpchatý odpad umývadla, vane alebo v kuchyni vyčistíme aj bez inštalatéra. Buď na upchatý odpad použijeme chémiu, alebo si pomôžeme mechanicky ─ obvykle stačí vyčistiť sifón ─ a odpad zase funguje. Aj keď je to práca odjakživa mužská, v rámci emancipácie žien nežnému pohlaviu nebránime tento návod tiež využiť.

Čo je potrebné na upchatý odpad:

  • plastové vedro
  • rukavice
  • prípadne chemické prostriedky

Mechanická cesta

upchanie drezuZačneme najprv mechanicky. Budeme potrebovať vedro a rukavice. Pod drezom v kuchyni alebo pod umývadlom alebo výtokom vo vani odskrutkujeme sifón. Skôr než s tým začneme, umiestnime pod sifón pripravený kýblik, kam vytečie voda a nečistoty z upchatého odpadu.

Odskrutkovať sifón zvládnu aj ženy. Teda ak si trúfnu 🙂 Ale ak si, milé dámy, nebudete isté, neváhajte sa obrátiť na svojho muža, pre ktorého sa boj s upchatým odpadom môže stať výzvou.

Len dávajte pritom pozor, aby sa nám nikam nezapotrošili tesnenia.

Ako pokračovať pri čistení upchatého odpadu ďalej

Necháme vytiecť vodu a špinu. Rukou vytiahneme väčšie kusy nečistôt. V kuchyni to sú obvykle nejaké kusy jedla spláchnuté do odpadu, pri vani a umývadlách vlasy, ktoré zabraňujú prietoku vody.

Vopred upozorňujeme, že po otvorení odpadu vás oplieska nepríjemný zápach rozkládajúcich sa zvyškov. Ak sa nám to nedarí, použime nejakú dlhšiu a užšiu kefu, ktorou z rúrky stiahneme „ucpaninu“.

Skúšanie prietokovosti

krtko na upchatý odpadPrietokovosť vyskúšame tým, že pustíme kohútik. Sifón ešte nenasadzujeme, necháme vodu vytekať do vedre.

Ak sme dobre všetko vyčistili, drez alebo umývadlo sa nám vodou nezapĺňa a upchatý odpad je minulosťou.

Zaskrutkujeme starostlivo sifón späť. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť odtok.

Chemická cesta

Kto sa do manuálnej cesty nechce púšťať a bude sa radšej spoliehať na cestu chemickú, mal by si v obchode kúpiť krtka alebo hydroxid sodný.

Oboch pomocníkov kúpite v každej drogérii. Kilové balenie hydroxidu vyjde zhruba na 2€.

Ako postupovať pri čistení odpadu chemickou cestou

10 až 15 lyžíc hydroxidu nasypeme do odpadu a necháme pôsobiť zhruba hodinu. Potom zalejeme horúcou vodou. Rovnako sa aplikuje aj spomínaný krtko.

Látky majú tú vlastnosť, že rozpúšťajú vlasy, tuky alebo napríklad papier. Sú účinné, ale aj agresívne.

Čo ak sa nám čistenie upchatého odpadu nepodarí?

A ak ani tentoraz nie je všetko, ako má byť, prichádza na rad inštalatér, ktorý vás problému určite zbaví.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button