EtiketaFinancie

Ako správne dávať prepitné?

výdavokPrepitné a tringelt – na západe štandard, na Slovensku fenomén, ktorý bohužiaľ stále často budí rozpaky. Ako veľkú čiastku venovať obsluhe za príjemné chvíle strávené v ich reštaurácii či hoteli? Nikto nechce dávať na prepitnom zbytočne veľa peňazí,  a zároveň nechceme byť považovaní za neslušných zákazníkov. V článku si preto povieme, aká výška prepitného je vhodná na naše slovenské pomery tak, aby sme boli spokojní my, zákazníci, ale zároveň aj pracovníci reštaurácie alebo hotela. A dozviete sa tiež, ako to s tringeltom chodí inde vo svete.

Čo budete potrebovať pri nechávaní prepitného:

  • slušné vychovanie

Zaužívaný zvyk

Obsluhu reštaurácie, poslíčkov, šikovnú kaderníčku a iných pracovníkov v službách môžeme odmeniť niekoľkými eurami navyše k cene, ktorú nám účtujú za poskytnuté služby. Prepitné je akási vďaka za to, že sa o nás po celý čas starali.

Dáme tak najavo, že sme boli s ich starostlivosťou spokojní  a že sme sa u nich cítili príjemne. Dávanie prepitného je síce dobrovoľné, ale v súčasnej dobe ide o výraz slušnosti a správneho vychovania.

O tom svedčí aj to, že sa o prepitnom zmieňuje vo svojich slávnych knihách o etikete najznámejší český gentleman Ladislav Špaček – odborník na slušné správanie.

Napriek tomu, ak nie ste spokojní s obsluhou, môžete byť na prepitnom skromní. V prípade veľkej nespokojnosti nemusíte tringelt dávať vôbec.

Prepitné percentuálne z celej sumy

prepitnéAsi najčastejšie sa stretávame s prepitným pri platení účtov za večeru, obed či pohostenie v reštauráciách.

Takéto prepitné sa počíta percentuálne z čiastky, ktorú máme zaplatiť za objednané jedlo či pitie. Na Slovensku ide o minimálne 10%.

Môžete obsluhu obdariť aj 15% z celkovej sumy na účte pri veľkej spokojnosti. Pri platení účtu v reštaurácií teda počítajte zhruba jedno euro na každých účtovaných desať eur.

Hotelové služby

V súčasnej dobe je slušnosťou dávať tringelt už aj v lepších slovenských hoteloch za služby chyžnej, donášku kufrov či preparkovanie auta.

Výška sa potom obvykle pohybuje okolo dvoch eur. Prepitné za hotelové služby sú bežné aj v zahraničí, predovšetkým v Amerike a v arabských štátoch. V bohatom Abu Dhabi či Dubaji počítajte s prepitným dokonca okolo desať eur.

Arabi pracujúci v hotelových službách niekedy za svoju prácu nedostávajú vôbec žiadny plat. Zamestnávateľ im poskytne len stravu a odev. Ich zárobok je tak priamo závislý na štedrosti zákazníkov. Odtiaľ teda pramenia tak vysoké sumy na prepitnom v arabskom svete.

Ako to je s prepitným v zahraničí

Ak idete do zahraničia, vždy si naštudujte aspoň základné (etické) informácie o danej krajine. Servírky a čašníci napríklad v Amerike poberajú za svoju prácu minimálnu mzdu, prepitné tam preto zvyčajne predstavuje ich ďalší príjem.

Tringelt v New Yorku alebo L. A. to zvyčajne robí minimálne 20% z účtovanej čiastky. V niektorých krajinách (Dánsko, Fínsko a i.) je prepitné zahrnuté už v cene na celkovom účte, v tomto prípade už teda nie je potrebné dávať pri platení žiadne peniaze navyše.

V Ázii si s prepitným nemusíte lámať hlavu vôbec, Aziati prepitné spravidla neprijímajú. Buďte v tomto ohľade dôslední a zvyklosti danej krajiny si naozaj starostlivo naštudujte. Peniaze, ktoré venujete na prepitnom, započítajte do plánovaných nákladov na dovolenku.

Prepitné pri platbe kreditnou kartou

Dnes je bežné uhradiť útratu v reštaurácii aj za hotelové služby prostredníctvom platobnej karty. To, že účet zaplatíte bezhotovostne, ale neznamená, že ste sa rozumne vyhli plateniu tringeltu.

Ak platíte účet v reštaurácii platobnou kartou, je vhodné dať prepitné v zodpovedajúcej výške priamo obsluhe v hotovosti. Ak ste teda boli s starostlivosťou spokojní, dajte pár mincí či bankovku priamo do rúk pracovníkov, ktorí sa o vás starali, a bežnú útratu zaplaťte kartou.

pre obsluhuPlatenie prepitného môžete vykonať aj priamo pripísaním čiastky na bankový účet pri platbe kartou za útratu tak, že pracovníkom poviete sumu zvýšenú o prepitné,  alebo jej výšku napíšete na prinesený účet zvyčajne do určenej kolónky.

Obsluha, ktorá sa o vás celý čas starala, však v tomto prípade zoprepitného neuvidí nič. Preto je zvyčajne doporučované platiť kartou útratu, ale prepitné dať v hotovosti priamo obsluhe.

Tipy ako správne dávať prepitné

Tunisania bežne dávajú prepitné v podobe drobných darčekov, nie v peniazoch. V Japonsku by ste prepitným urazili, tu na prepitnom ušetríte.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button