FinanciePrávo

Ako zmeniť poisťovňu pre povinné zmluvné poistenie?

ako zmeniť poisťovňu pre povinné zmluvne poistenieVypovedať poistnú zmluvu na povinné zmluvne poistenie je možné, avšak je nutné urobiť niekoľko podstatných krokov. Ak majiteľ vozidla chce prejsť k inej poisťovni, väčšinou to možno na výročie zmluvy. Ako zmeniť poisťovňu pre povinné zmluvné poistenie?

Sú situácie, kedy je nutné vypovedať zmluvu na povinné zmluvné poistenie mimo jej výročie. Viac o výpovedi: Kedy možno vypovedať zmluvu o povinnom poistení?

V ostatných prípadoch skôr ide o zmenu poisťovne kvôli iným, pre majiteľa vozidla, výhodnejším podmienkam, než ktoré ponúka súčasná poistná zmluva.

Obsah článku:

  • Výpoveď pôvodnej zmluvy
  • Počet mesiacov bez nehody
  • Uzavretie novej zmluvy
  • Dodať novej poisťovni potvrdenie

Výpoveď pôvodnej poistnej zmluvy

zmena poisťovne pri povinnom zmluvnom poisteníPredovšetkým je nutné výpoveď podať písomnou formou. Rozhodne nestačí telefonát do poisťovne. Ak klient využije ukončenie zmluvy šesť týždňov pred jej výročím, je nutné si dať pozor na dátum podacej pečiatky.

Dokument musí byť doručený do poisťovne pred dobou šiestich týždňov výročia zmluvy.

Jediná poisťovňa, ktorá na šiestich týždňov netrvá, je Wüstenrot.

Nutné treba vyplniť:

  • meno, priezvisko, adresa
  • číslo poistnej zmluvy
  • informácie o vypovedaní zmluvy poistenia, zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla a k akému dátumu
  • dôvod výpovede, vrátane predložených dokumentov
  • žiadosť o zaslanie potvrdenia o dobe trvania a odškodným priebehu poistenia
  • vlastnoručný podpis klienta poisťovne

Po dobu výpovede je klient stále poistený.

Počet mesiacov bez nehody

Ak prídete do inej poisťovne, s ktorou chcete uzavrieť poistnú zmluvu na povinné zmluvne poistenie, budete musieť mať informácie o doterajšom priebehu poistenia. Potvrdenie vystaví existujúca poisťovňa.

Samozrejme sa však môže stať to, že prídete do novej poisťovne skôr, než toto potvrdenie klient bude mať. Ten by mal zavolať do poisťovne a požiadať o tieto informácie

Uzavretie novej poistnej zmluvy

Dojednať nové poistenie možno aj v predstihu. Poisťovne umožňujú zmluvy uzavrieť aj dva až tri mesiace dopredu. Novú zmluvu možno uzavrieť prakticky ihneď v čase výpovede tej pôvodnej.

Treba dodať novej poisťovni potvrdenie

Niektoré poisťovne kontrolujú, resp. overujú informácie o bez-odškodnom priebehu poistenia v on-line databáze Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP).

Iné zasa počkajú, až klient bude mať potvrdenie v ruke. Toto potvrdenie by klient mal dostať najneskôr do 15 dní od ukončenia zmluvy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button