Ako si vybraťAuto-moto

Ako si vybrať nové auto?

nové rodinné autoKúpa auta je zásadným okamihom pre každého z nás. Či už ide o kúpu prvého vozidla alebo len obmenu ojazdeného za nové auto, vždy tomu predchádza dôkladný výber a zvažovanie. Predsa len si auto nekupujeme každý deň. Navyše typom automobilu, ktorým jazdíme, čiastočne vyjadrujeme svoj životný štýl.

Nové auto a jeho typ

SUV nové autoPri výbere auta musíme dbať na to, aby sme dôkladne premysleli, na aké účely budeme vozidlo využívať. Ak ste aktívny človek, ktorý rád športuje, určite pre vás nebudú vhodné typy sedan a kabriolet.

Naopak, vhodnými kandidátmi budú varianty kombi, MPV a SUV. Kedy MPV myslíme viac kapacitný osobný automobil a SUV terénny automobil čiže jeep.

Nové auto alebo staré

Samozrejme, že z tejto rovnice vychádza ako víťaz nové auto. Ak budete uvažovať z pohľadu vašich finančných možností, tak radšej uprednostnite kúpu vozidla, na ktoré naozaj máte a ktoré ste schopní finančne utiahnuť.

Finančné náklady netvorí iba obstarávacia cena, je tu mnoho ďalších finančných položiek, s ktorými je potrebné počítať a ktoré sú automaticky súčasťou prevádzky vozidla.

Druh motora, výbava auta

Ak často jazdíte diaľkové trasy, bude pre vás vhodný dieselový (naftový) motor, ktorý je konštruovaný na väčšiu motorickú záťaž. Dieselový motor má rovnako veľkú výhodu oproti benzínovému v množstve priemernej spotreby na 100 km.

zníženie spotreby palivaAj napriek tomu, že sú v dnešnej dobe ceny oboch druhov pohonných hmôt takmer rovnaké, dieselové motory majú v priemere spotrebu na 100 km o dva litre menej ako motory benzínové.

Benzínové motory majú výhodu v tom, že viac vydržia teplotné výkyvy a nie sú tak chúlostivé a náročné na údržbu (filtre, výmena oleja a pod.). Zato si pri väčších výkonoch vezmú viac paliva.

Výbava nového auta

Výbavu auta si prispôsobte svojim potrebám. Ak jazdíte naozaj často, potom je klimatizácia pre vás nevyhnutnou nutnosťou, rovnako tak väčší počet airbagov a pokiaľ možno nezabudnite na ergonomicky členené sedačky, ktoré komfort jazdy nesmierne zvyšujú.

Bezpečnostné prvky nového auta

Tiež uvažujte a dôkladne premyslite bezpečnostné prvky, ktoré vaše nové auto bude mať. V dnešnej hustej premávke uprednostňujte bezpečnostné prvky pred pohodlím.

Radšej majte vo dverách silnejšie bezpečnostné oceľové vzpery na úkor menšieho odkladacieho priestoru než naopak.

Cena nového auta

Dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje naše rozhodnutie je predovšetkým cena alebo aj pomer kvality a ceny.

spotreba paliva a jej zníženieVzhľadom na vývoj automobilového trhu a trhovej kúpnej sile, poskytujú automobilky celý rad akcií a zliav. Oplatí sa tieto akcie sledovať, pri nákupe auta tak môžete ušetriť až tisíce eur.

Ak ste rozhodnutí nové auto splácať, či už formou lízingu alebo úveru, všetko dôkladne premyslite a prepočtov si výšku splátok a celkovú sumu, ktorú preplatíte.

Vždy kalkulujte s tým, že auto budete splácať minimálne tri roky a akonáhle ho splatíte, bude mať ani nie polovičnú hodnotu.

Garančné servisné prehliadky auta

servis nového autaUvedomte si, že kúpou nového auta, finančné povinnosti pre vás len začínajú.

Ak si chcete udržať záručnú lehotu na nové auto (buď po dobu dvoch rokov, alebo do max. 100 000 najazdených km), musíte riadne vykonať garančné servisné prehliadky v určitých a pevne daných servisných intervaloch.

Ak garančné prehliadky nebudú vykonané v termíne autorizovaným servisom, záruka vám automaticky zaniká. V prípade garančných prehliadok môže ísť o sumu v rozmedzí niekoľkých stoviek až tisícov eur.

Poistenie vozidla

Pamätajte na poistenie vozidla. Ak automobil splácate, musíte vedľa zákonného poistenie platiť tiež havarijnú poistku. Len poistenie vám môže navýšiť ročnú prevádzku automobilu o niekoľko desiatok až stoviek eur.

S kúpou nového auta sa neponáhľajte

Kúpe auta neuponáhľajte, je to rozhodnutie, ktoré ovplyvní váš život na pár rokov dopredu. Robte maximum pre to, aby to bolo rozhodnutie správne a aby ste boli so svojou voľbou spokojní.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button