AkoaPreco.com > Ako si vybrať > Ako si správne vybrať koňa?

Ako si správne vybrať koňa?

ako si správne vybrať koňaTiež sa vám stalo, že za vami prišla vaša ratolesť s prosíkaním, že by chcela koňa? Mne áno. Pretože som si hovoril, že je to vlastne aj môj dlhoročný sen, dala som sa do hľadania toho pravého koňa pre nás obe. Ale ako vybrať správne zviera tak, aby sme si vzájomné vyhovovali?
Skôr než začnete riešiť či radšej beláka, vraníka alebo ryšavého, skúste sa zamyslieť, čo vlastne chcete s koňom robiť. Športovať, jazdiť na výjazdy alebo mať len kamaráta? Ak už viete, môžeme sa pustiť do troch dôležitých bodov pri výbere správneho koňa.

Čo potrebujete na správny vyber koňa:


Dostatok času a trpezlivosti. Na vlastnú kúpu aj finančný obnos 370 – 2 220 eur.

Plemeno koňa

krásny dostihový kôňKonských plemien je veľa. Všeobecne platí čím primitívnejší, tým odolnejší. Ak hľadáte kamaráta na vychádzky do terénu a nemáte športové ambície, potom odporúčam pozrieť sa práve na takéto plemená. Naopak ak by ste chceli pretekať, musíte vybrať plemeno vhodné na vykonávanie vášho športu.

Kritériom môže byť aj výška koňa a mohutnosť v dospelosti. Dlháň sa nebude cítiť dobre na malom priestore a ani stokilový jazdec si nemôže vybrať koňa “orieška”


Žrebec, kobyla alebo valach

V prvom rade je potrebné vybrať pohlavie. Žrebce sú síce krásne, temperamentné, ale tiež horšie ovládateľné. Sú viac svojimi pánmi a dá to väčšiu prácu presvedčiť ich, že človeka musia rešpektovať. Navyše ich chov so sebou nesie viacero ťažkostí. Mnohé stajne pre žrebca nemajú vhodné priestory, alebo ich komerčné ustajnenie stojí majland.

Kobylky sú super, ale rovnako ako každé príslušníčky nežného pohlavia sú tak trochu náladové. Ľahšie totiž podliehajú svojim hormonálnym cyklom a tak jeden deň môžu byť “skvelé” a na druhý deň “na zabitie”.

Zdá sa, že najmenej problémov budete mať s valachom. U nich je snáď jediným rizikom fakt, že niektorí prídu kastráciou aj o kus svojho temperamentu.

Všeobecne však platí, že každý kôň je iný a viac než pohlavie ovplyvní správanie jeho povaha.

Ako starý kôň?

žriebä a výber koňaJa, rovnako ako moja dcéra, sme túžili po žriebätku. Žriebä je ako nepopísaný kus papiera a zaobstaranie koňa od odsadenia (polročné žriebä samostatné od matky) má svoje klady aj zápory. Uvedomte si, že na koníka si prvýkrát sadnete najskôr za dva roky (pozrite si článok: ako začať jazdiť na koni). Do tej doby, ale aj potom budete potrebovať mraky času na jeho výcvik. Navyše pokiaľ u koní začínate, môžete svojimi nechcenými omylmi narobiť na koníkovi mnoho škody, ktorá už nikdy nepôjde napraviť.

Vo veku 3-5 rokov je koník mladý. Jeho športový výkon v tejto dobe rýchlo rastie a ak pomýšľate na šport, tak práve v túto dobu je mladé zviera najvhodnejšie pripravovať na závodnú kariéru.

Pre rekreačných, začínajúcich jazdcov odporúčam zaobstarať si ešte staršieho koňa, takého, ktorý už je vyrovnanejší a spoľahlivejší. Menej sa všetkého ľaká. S postupujúcim vekom síce môžu nastať u koníka zdravotné komplikácie, ale starší kôň vás väčšinou odmení svojou pokojnou a rozumnou povahou.

Tipy


Ak ste sa rozhodli pre kúpu koňa zoberte so sebou niekoho, kto koňom naozaj rozumie. Vek koňa možno poznať aj podľa zubov a čiastočne ho možno odhadnúť aj podľa očných vrások.

Varovanie

Vždy kupujte kone s kúpnou zmluvou a nechajte ho prehliadnuť veterinárom.

Mohlo by vás zaujímať

ako upiecť psie sušienky

Ako upiecť sušienky pre psov?

Prinášame vám recept ako upiecť sušienky pre psov. Každý, kto má doma psíka, má tiež …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.