Ako si vybraťDomácnosť

Ako vybrať drvič odpadov?

aký drvič odpadov potrebujeteTriedenie odpadov sa v mnohých rodinách stalo každodenným rituálom. Kontajnery na bioodpad ale v mnohých mestách zatiaľ chýbajú. Riešením môže byť ekologický drvič odpadov. Pre jeho obstaranie ale platia prísne kritériá.

Zákon hovorí jasne

Zákon bohužiaľ hovoria jasne. Tam, kde sú kuchynské drezy napojené na verejnú kanalizačnú sieť je drvič odpadov zakázaný.

Podľa zákonu č. 442/2002 o vodovodoch a kanalizáciách pre verejnú potrebu môže do kanalizácie odtekať len mierne znečistená voda s minimálnym podielom pevného odpadu. Použitie drviča odpadu normu pevnej zložky mnohonásobne prekračuje, takže riskujete citeľnú pokutu.

Dva krát si to rozmyslite

Ako vybrať drvič odpadov

Nespoliehajte sa na princíp utajenia, drviče bývajú veľmi hlučné a jeden jediný závistlivý sused na vás môže poštvať armádu úradníkov, aj keď prevádzkou drviča žiadne škody nespôsobujete.

Lepšie je požiadať o povolenie u prevádzkovateľa kanalizácie, ale v kladné vybavenie príliš nedúfajte.

Ak máte to šťastie a používate pripojenie k žumpe alebo k domácej čistiarni odpadových vôd, žiadne obmedzenia pre vás neplatia.

Kritériá pri výbere drviča odpadov

Pri výbere drviča je nutné mať na pamäti, že ide o veľmi hlučného domáceho pomocníka. Hluk sa môže vďaka systému odpadových trubiek roznášať do celého domu, čo môže byť nepríjemné najmä v paneláku. Vyberajte teda modely s čo najnižšou hlučnosťou.

nie všetko môžete dávať do drvičaĎalším kritériom je otvor pre odpadový ventil vášho drezu. Na našom trhu sú dostupné drviče s priemerom 89 a 92 mm, dobre teda merajte, než sa vyberiete do obchodu.

Zohľadnite tiež, aký odpad bude váš drvič spracovávať. Čím viac tuhého odpadu plánujete spracovávať (drobné kosti, väčšie množstvo šupiek od zemiakov a pod.), Tým výkonnejší drvič zakúpte.

Čo všetko drvič odpadov znesie:

  • zvyšky jedla vrátane drobných kostí
  • škrupiny od vajec
  • papierové utierky alebo vreckovky (nie použité plienky)
  • použité čajové vrecúška
  • ohorky z cigariet
  • rastlinný odpad (zvyšky a šupky ovocia a zeleniny, zvädnuté kvety, kytice a pod.)

Tipy

Používanie drviča odpadu predlžuje životnosť odpadových rúr. Vzniknutá kaša z odpadu dokáže najmä z plastových rúrok účinne strhávať mastnotu a nečistoty a bráni tak ich zanášaniu. Je však nutné dbať na dostatočný prietok vody dostatočnú dobu po ukončení samotného drvenia.

Ďalšie zaujímavé rady a nápady nájdete tu:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button