Rozhodli ste sa rozšíriť svoju domácnosť o nového štvornohého člena a chcete sa pripraviť na príchod šteňaťa? Urobili ste veľmi závažné rozhodnutie. Viete, čo všetko také šteňa potrebuje a čo je potrebné zariadiť ešte pred jeho príchodom? Predaj chovateľských potrieb je v SR na relatívne dobrej úrovni, chovateľské potreby a krmivá dokonca už ľahko nakúpite aj cez internet.
Čo je potrebné mať pripravené na príchod šteňaťa?
- Kŕmenie
- Pelech
- Náhubok
- Vodítko
- Prenosnú tašku alebo klietka
- Rošt
- Miska na vodu a na žrádlo
- Hračky
- Obojok
- Vrecká na výkaly
- Miesto na venčenie
- Pomôcky pre starostlivosť o srsť, uši, pazúry a zub: hrebene, kefy, šampóny, roztok na čistenie uší, klieštiky na pazúriky
- Meno
- Psie známku
Príchod šteňaťa by mal zahŕňať v prvom rade kŕmenie
Výber správneho kŕmenia by si zaslúžilo samostatný článok, pretože sa jedná o náročné a rozsiahle tému. Dôležité však je, aby kŕmenie bolo určené šteňatám a nemalo by sa nijako razantne líšiť od toho, čo mu dával predchádzajúci majiteľ.
Chcete prejsť na inú značku? Vydržte aspoň 14 dní, až sa u vás šteňa aklimatizuje.
Podobne postupujte aj v prípade rozširovania šteňacieho jedálnička. S výberom kŕmenie sa môžete tiež poradiť s veterinárom či odborníkom na rôzne psie plemená.
Bývanie pre psíka
Pelech pre psa nepredstavuje len miesto na spanie, ale aj jeho útočisko. Pelech je miestom, kam psa môžete odoslať. V pelechu by sa mal psík cítiť pohodlne a bezpečne.
Na výber máte nepreberné množstvo rôznych pelechov, a preto jeho výber nemusí byť práve jednoduchý.
Existuje napríklad plastový ovál, molitanový pelech, prútený alebo ratanový pelech.
Pes môže spať aj v domčeku, kresle, prepravcu, na matraci, vankúši alebo v jednými zatracované a inými odporúčané klietke. Pelech vyberajte vždy podľa plemena a veľkosti psíka.
Klietka je vhodná tam, kde sa často so psíkom cestuje. Nikdy by sa však nemala stať väzením. O výbere pelechu pre psa sa poraďte s predajcom.
Obojok
Obojok, vodítko, náhubok a psie známka patrí do základnej výbavy každého psa. Spočiatku síce vodítko ani obojok nepoužijete, je ale dobré na neho šteňa navykať.
Vodítko a obojok sa vyberá podľa rasy psíka, jeho veľkosti a typu srsti. Obojok by mal byť polstrovaný, aby šteňa nerezali.
Pre veľmi malé rasy je vhodnejší postroj alebo popruhy. Myslite na to, že šteňa porastie, a preto voľte radšej taký obojok, ktorý môžete zväčšovať.
Vodítka by ste mali mať aspoň dve, jedno kratšie (cca 1,5 m) a druhej dlhší (6 m). Krátke vodítko slúži k prechádzkam v rušnejších oblastiach, dlhšia zase k prechádzkam vo voľnej prírode.
Pre príchod šteňaťa musíte mať zaobstaranú aj známku
Psie známka je veľmi dôležité identifikačné zariadenie, ktoré vám v prípade zabehnutí pomôžu vášho štvornohého miláčika nájsť.
Náhubok majú nosiť všetky stredné a veľké psy, avšak vo verejnej doprave musí mať náhubok každý pes, ktorý nie je v prepravke. Náhubkov môže pes v priebehu svojho rastu potrebovať niekoľko, ich počet sa odvíja od plemena. Pred kúpou náhubku ho najprv vyskúšajte.
Miska na vodu a krmivo. Existuje mnoho misiek – sklenené, keramické, plastové a kovové, ktorá z nich je však tá najlepšia? Najlepšie sú tie kovové, pretože sa nemôžu rozbiť a pes ich nemá šancu ani rozhrýzť. Veľkým plusom je aj ich ľahká údržba.
Hračky psa odpútajú od okusovania vašich topánok či koberca alebo keď je sám doma, musia však byť bezpečné a musí ich byť tiež dostatok.
Nedávajte psovi všetky hračky naraz, striedajte ich, inak ho čoskoro prestanú baviť. Nebezpečnými hračkami sú loptičky z penovej gumy, plyšové hračky s očičkama alebo pískatka.
Lepšie hračky sú pevné loptičky, hračky z látky, bavlnené lano, klát dreva, sušené bravčové ucho alebo napríklad žuvacie kosť.
Príchod šteňaťa znamená aj návštevu u veterinára
Pred príchodom psíka do domácnosti by ste mali mať už vybraného veterinára. Správny výber je dôležitý, pretože len tak si môžete byť istí zdravím vášho psa.
Nepodceňte prípravu, na príchod šteňaťa sa starostlivo pripravte. Iste chcete, aby sa šteniatko u vás prvýkrát cítilo dobre a netrpelo. Predaj chovateľských potrieb a krmív pre psov je u nás dobre zavedený, to vám prácu určite uľahčí.
Čo sa týka toho kŕmenia…zvážte brit monoprotein čo je vlastne jeden druh mäsa s vnútornosťami v mäsovom paté…našim šteniatkam po odstavení nechutilo nič tak veľmi ako toto…len sme to dali do mysky a už aj to zmizlo