Domácnosť

Ako čistiť krbový komín?

ako svojpomocne čistiť krbový komínAk sa vám nechce platiť za kominára, tak si môžete komín vyčistiť sami. Podľa vyhlášky pri  zdrojoch do 50KW môže vykonávať čistenie majiteľ sám. Avšak aj za týchto podmienok je nutné si pozývať raz za rok kominára, jedine on totiž môže vystaviť platnú revíziu. Priebežné čistenie krbového komína možno ľahko vykonávať svojpomocne, stačí sa držať základných krokov. V tomto článku vám poradíme ako čistiť krbový komín.

Nástroje na čistenie krbového komína

Nemôžete čistiť komín, ak na to nemáte potrebné nástroje. Choďte preto do železiarstva, alebo domácich potrieb, a zakúpte si tam štosákovskú kefu a kominársky strojček so slniečkom.

Tieto nástroje nikdy nebývajú drahé a zaobstarať ich možno zvyčajne za niekoľko eur .

Zaistenie dvierok od krbu

vyčistenie pahreby a krbového komínaEšte než sa do čistenia pustíte, tak sa uistite, že sú zatvorené dvierka od krbu a tiež, že komínové dvierka sú zatvorené.

Máte na výber medzi čistením zospodu, od dvierok, alebo medzi čistením krbového komína  zhora.

Zvyčajne sa snažte čistiť komín zhora, je to jednoduchšie.

Rebrík

Prichystajte si rebrík a zaistite si ho, aby vám nespadol alebo neskĺzol. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť mosadz a ako vyčistiť špinavú stenu.

Čistenie

Počas čistenia spúšťajte kominársky strojček so slniečkom dole a čistite steny komína. Následne použite štosákovskú kefu a dôkladne komín vyčistite aj kefou.

Čistenie by malo trvať aspoň 5 minút, alebo kým budú padať sadze.

Vybranie sadzí

ako čistiť komín kefouPo čistení zlezte z rebríka a otvorte spodné dvierka komína.

Ešte než ich otvoríte, tak si v okolí rozložte noviny, aby sadze nevnikli do interiéru.

Všetky sadze naberte lopatkou a vložte ich do vedra, ktoré vynesiete von. Následne dvierka zatvorte.

Decht

Ak narazíte v kachliach na decht, tak zavolajte kominára. Kominár decht buď vypáli alebo vyfrézuje.

Priemyselné čističe komínov

K dispozícii sú aj priemyselné čističe komínov, teda strojčeky, ktoré vyčistia komín sami, avšak na bežné čistenie je oveľa lacnejšie použiť strojček a kefu.

Kominár

Pokiaľ vám aj napriek tomu príde čistenie komína namáhavé, tak si minimálne raz ročne zavolajte kominára na vyčistenie komína.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button