10 tipov, ako na nízky tlak?

ako na nízky tlakNízky krvný tlak je spôsobovaný tým, že sa nedostatočne prekrvuje a okysličuje mozog. Ľudia, ktorí trpia nízkym tlakom, nie sú priamo ohrození na živote, avšak môžu sa stretávať s rôznymi ťažkosťami, najmä prejavovanými závratmi pri rýchlych pohyboch. Za nízky krvný tlak je považovaný ten, kedy hodnoty udávajú menej ako 110/70 mm Hg. 10 tipov, ako na nízky tlak?

V článku sa dozviete:

  • Čo je príčinou hypotenzie
  • Ako na zvýšenie krvného tlaku

Čo je príčinou hypotenzie?

Nízky krvný tlak, teda hypotenzia, často súvisí so zlým životným štýlom. Trpia ňou najmä ľudia, ktorí majú nízku telesnú hmotnosť, častejšie sa tiež prejavuje u žien ako u mužov.

K hypotenzii dochádza tým, že srdce nie je schopné do tepien pumpovať tak veľké množstvo krvi. Prípadne tento problém spôsobuje aj zlá regulácia krvi v cievach. Vplyvom toho sa potom človek cíti malátne, má pocit chladu, je unavený.

Zvýšenie tlaku

Ak máte príliš nízky tlak, môžu pomôcť jednoduché triky, ktorým rýchlo zdvihnete jeho hodnotu. Pomáha najmä toto:

1. Pohárik vína

Vypitie pohára alkoholu prispeje ku krátkodobému zvýšeniu krvného tlaku, je ale potrebné mať na pamäti, že s alkoholom sa to nesmie preháňať. Ak ste malátny v dôsledku nízkeho tlaku, doprajte si pohár dobrého vína, okamžite sa vám urobí lepšie.

2. Pitie kávy

káva a nízky krvný tlakK zvýšeniu krvného tlaku si dajte šálku silnejšie kávy. Tu je však nutné povedať, že káva, podobne ako alkohol, telo odvodňuje, takže spolu s ňou pite aj čistú vodu. Káva a 10 vecí, ktoré ste o nej nevedeli.

3. Čierny čaj

Čierny čaj má podobné účinky ako káva či malé množstvo alkoholu. Na rozdiel od nich je však oveľa zdravší.


4. Správny pitný režim

K udržaniu vhodného krvného tlaku je potrebné dodržiavať stály a pravidelný pitný režim. Každý z nás by mal počas dňa vypiť minimálne 2,5 litra vody, a to v priebehu celého dňa, nie naraz napríklad večer, pred tým ako idete spať.

5. Prísun bielkovín

bielkoviny a zdravé diétyĽuďom s nízkym tlakom rozhodne neuškodí strava bohatá na bielkoviny. Nebojte sa konzumovať vajcia, syry a ďalšie potraviny, ktoré bielkoviny obsahujú. Aký majú význam bielkoviny pri chudnutí?

6. Slané jedlá

Pri nízkom tlaku sa odporúča veľa soliť. Je to presný opak toho ako, keď trpíte vysokým tlakom, to sa naopak solenie neodporúča. Ako pomocou stravy znížiť krvný tlak?

vitamíny7. Prísun vitamínov

Pre správny chod organizmu je vždy dôležitý dostatočný prísun vitamínov. V prípade nízkeho krvného tlaku zvýšte konzumáciu ovocia, ktoré obsahuje veľa vitamínov, najmä vitamínu C. Jeho dávky môžete zvýšiť aj pomocou tabliet.

8. Pokojné vstávanie

Pri nízkom krvnom tlaku rozhodne nevstávajte nijako rýchlo. Ľahko by sa vám mohla zatočiť hlava. Ak máte pocit na odpadnutie, ľahnite si na zem a dajte nohy hore. Tým docielite lepšie a rýchlejšie prúdenie krvi do mozgu.

9. Prísun čerstvého vzduchu

Pri ťažkostiach, ktoré sprevádza nízky tlak, si zaistite dostatočný prísun čerstvého vzduchu. Kyslík rozhodne pomôže.

10. Sprcha

V sprche na seba striedavo nechajte pôsobiť teplú a studenú vodu. Organizmus sa tak preberie a okrem toho z takéhoto striedania teplej a studenej vody získate veľa pozitív, napr. otuženie organizmu, zlepšenie imunity a skvelú regeneráciu svalov.


Mohlo by vás zaujímať

AKo sa zbaviť atopického ekzému

Dôsledne načúvajte svojmu telu, keď sa vám snaží niečo povedať

Možno ste ani netušili, že atopická dermatitída, alebo aj atopický ekzém postihuje až 30% celej …

Jeden komentár

  1. Asi 10 najúčinnejších tipov na krvný tlak. Ďalej by mohlo následovať sladké drievko a šport…

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.