Úvod / Návody / Ako naladiť gitaru?

Ako naladiť gitaru?

ako naladiť gitaruMetód, ako naladiť gitaru (klasickú či už elektrickú), je hneď niekoľko. Ak ste len začiatočník, zdá sa vám ladenie veľmi ťažké. Často potom človek volí možnosť zájsť si za nejakým odborníkom alebo učiteľom hudby a nechať si gitaru naladiť. Ladenie tohto nástroja ale nie je tak ťažké, aby ste ho nedokázali sami. Stačí vedieť ako. Vybrať si môžete z viacerých možností, pritom pre začiatočníkov je najvhodnejšia možnosť 1 alebo 2.

Ako naladiť gitaru s pomocou ladičky


Ladička je jednou z najčastejších metód, ako naladiť gitaru. Stojí okolo 300 € a ľahko ju pochopí každý. Ak ste si ladičku zakúpili, položte ju pred seba a zoberte do ruky svoju gitaru. Potom brnknite na strunu a sledujte ručičku, ktorá sa pohybuje okolo stredu. Práve stred je vašim cieľom.

ladenie gitaryNiektoré ladičky majú dokonca svetielko: červené, ak je struna rozladená, zelené, ak je správne naladená. Keď brnkne na strunu a ručička je ďaleko od stredu (a svieti červené svetielko), mali by ste zatočiť o pár milimentrov skrutkou, ktorá drží túto strunu.

Pre začiatočníka je ťažké odvodiť si, na ktorú stranu. Preto skúste ľubovoľnú stranu a na ručičke ladičky uvidíte, či idete zlým či dobrým smerom. Teda či sa ručička blíži k stredu či odďaľuje. Často stačí aj malé pootočenie skrutky. Princíp je potom s ostatnými strunami rovnaký. Dobrá ladička sama rozpozná strunu, na ktorú hráte a ani nemusíte nič manuálne prepínať.

S pomocou webovej stránky

Podobný “servis”, ktorý vám poskytne ladička, za ktorú musíte zaplatiť, vám poskytnú aj nejaké online stránky priamo s online nástrojmy na ladenie gitár. Stačí kliknúť na strunu, ktorú chcete práve naladiť a tento špeciálny prehrávač vám bude neustále produkovať správny tón tejto struny.

Potom už len stačí vziať do ruky gitaru a podľa sluchu sa snažiť čo najviac priblížiť zvuku, ktorý vydáva prehrávač. Nevýhodou je to, že začiatočník často nepozná jemné rozdiely tónov a môže si týmto spôsobom gitaru naladiť nepresne.

Ako naladiť gitaru s pomocou špeciálneho programu

gitarová ladičkaPokiaľ máte pri hraní na gitaru vždy k dispozícii počítač, dobrou metódou je špeciálny program, ktorý si do počítača stiahnete. “Ladiace programy” fungujú ako ladičky. Majú ručičku, ktorá sa pohybuje okolo stredu, pritom stred je cieľová stanica, kam by ste mali ladením dôjsť.  Program by mal tiež sám rozpoznať strunu, na ktorú brnkne.  Dokonca si v ňom môžete navoliť, v akom štýle chcete mať gitaru naladenú.

Nevýhodou je, že musíte mať veľmi dobrý mikrofón a výstup zvuku. Ak nemáte k dispozícii dobrý mikrofón pri počítači, môže dochádzať k skresleniu a zlému naladeniu gitary.

Ako naladiť gitaru ručne pomocou sluchu


Táto metóda využíva to, že je možné na gitare zahrať jeden tón na niekoľkých strunách (na niekoľkých miestach). Prvá struna E by mala byť naladená, čo je asi najväčšou nevýhodou tejto metódy. Táto metóda vyžaduje skúseného gitaristu, ktorý túto strunu samostatne podľa sluchu naladí. Potom môžete pokračovať tak, že zahráte ten istý tón na druhej strune, ale na piatom políčku.

Ak znejú obaja tóny rovnako, je gitara naladená. Ak nie, musíte to skúšať pomocou otáčania skrutky s druhou strunou. Podobne tak naladíte aj zvyšné struny. Ten istý tón nájdete aj na tretej strune a štvrtom políčku, štvrtej strune a piatom políčku, piatej strune a piatom políčku a šiestej strune a piatom políčku. Zrozumiteľnejší je v tomto prípade obrázok. Dôležité je si uvedomiť, že je potrebné porovnávať strunu, ktorú chceme naladiť, so strunou umiestnenou nad ňou.

Ako naladiť gitaru?
5 (99.23%) 26 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

lepidlo odstranenie

Ako odstrániť lepidlo z porcelánu?

Porcelán môže mať nielen estetickú, ale aj historickú hodnotu. Preto sa pri rozbití jednotlivé časti …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *