Návody

Máte problémy so spánkom? Máme pre vás 4 užitočné tipy

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu mať vplyv na odpočinok a kvalitný spánok, napríklad rodinné starosti, pracovné povinnosti, vzťahové problémy alebo rôzne choroby. Ide o záležitosti, ktoré nezmeníte z jedného dňa na druhý, ale riešenie je často oveľa jednoduchšie. Dôležité je prostredie, ktoré ste si vybrali na nočný odpočinok alebo to, ako sa stravujete a čo si dáte na večeru. Vplýva na vás taktiež aj to, či sa cez deň hýbete, dokonca aj dĺžka vášho matraca. 

Návod ako na kvalitný spánok

Vstávajte a zaspávajte v rovnakom čase každý deň

Jednou z najdôležitejších stratégií pre kvalitný spánok je zosynchronizovať sa s prirodzeným spánkovým cyklom vlastného organizmu. Pravidelnosť poskytne organizmu pocit stability, nebude sa musieť prispôsobovať neustálym zmenám.

Ak pôjdete spať a zobudíte sa každý deň v rovnakom čase, budete sa cítiť oveľa sviežejšie a plní energie. Presne tak, ako keby ste sa vrátili k svojmu inštinktívnemu spánkovému cyklu.

Ako si vytvoriť takýto pevný režim? Každý večer sa snažte sa uložiť do postele v rovnaký čas. Skúste to spočiatku prispôsobiť tomu, keď sa cítite prirodzene unavení, samozrejme v tom prípade, ak ide o rozumný čas.

To isté platí aj ráno, vstávajte vždy v rovnakom čase. Keď už budete mať dosť spánku, vaše telo sa vám odvďačí tak, že vás automaticky zoebudí a nebudete potrebovať budík. Pre predchádzajúci bod, ako aj pre tento platí to, že tento systém by ste mali dodržiavať aj cez víkendy a sviatky.

Návod ako vyriešiť problémy so spánkom

Ak aj sa vám v noci nepodarí spať dostatočne dlho a kvalitne, nemeňte v ten deň čas svojej večierky. Radšej si stratenú energiu doplňte krátkym spánkom cez deň. Zdriemnite si na 20-30 minút, ale nie dlhšie, aby ste predišli nespavosti v noci.

Stravujte sa správne

Strava ovplyvňuje telesné zdravie, duševnú pohodu a aj kvalitu spánku. To, že čo máte na tanieri, je veľmi dôležité z dlhodobého hľadiska. Pri nedostatku určitých vitamínov a minerálov môžete mať problém so stresom aj s chronickou únavou.

Pokiaľ sa nestravujete pestro, môžu vás prepadať aj záchvaty hladu, ktoré vás budú budiť aj v noci. Nie je jedno ale ani to, čo si dáte na večeru v daný deň.

Ako zlepšiť stravovanie a spánok

Večer sa vyhýbajte ťažkým jedlám, a nevečerajte neskôr ako 2 hodiny pred spaním. Spracovanie ťažkých a mastných jedál trvá telu dlhšie a korenisté jedlá zas môžu dráždiť žalúdok. Doprajte si radšej potraviny bohaté na bielkoviny a/alebo ovocie.

Vyhýbajte sa káve a nápojom s vysokým obsahom alkoholu. Kofeín môže pôsobiť aj 10 až 12 hodín po konzumácii, zatiaľ čo z alkoholu môžete zaspať skôr, ale je to len zdanlivá pomoc. Alkohol totižto zhoršuje kvalitu spánku.

Voda samozrejme nepatrí ani do jednej z vyššie spomenutých skupín „červených potravín“, ale jej nadmerná večerná konzumácia taktiež môže pokaziť váš spánok. S plným mechúrom totižto nemôže byť nočný odpočinok pokojný. Šálku teplého kamilkového čaju si ale môžete dopriať.

Aké športy zlepšujú spánok

Hýbte sa pravidelne

Nie nadarmo sa skloňuje všade kombinácia pravidelného pohybu a zdravej stravy. Ak sa nevenujete žiadnemu športu, začnite v malom. Už aj 20-30 minút denne vám môže pomôcť pri problémoch so spánkom. Platí to najmä vtedy, keď pracujete v kancelárii.

Pokiaľ celý deň sedíte, pre vaše telo bude veľmi príjemnou zmenou už aj to, keď namiesto nejakého dopravného prostriedku pôjdete domov z práce pešo.

Pre mnohých je výbornou motiváciou, ak si kúpia kvalitné bežecké topánky alebo smart hodinky. Populárne modely s rôznymi zaujímavými funkciami nájdete v internetovom obchode mistores.sk. Sortiment je bohatý aj na také kúsky, ktoré sú ideálne na športové aktivity.

Cieľom športu pri skvalitňovaní spánku je to, aby ste si unavili telo. Práve preto by ste si mali tréningy plánovať na ráno alebo maximálne na popoludnie, no nie na večer. Neskoré cvičenie totižto stimuluje organizmus s výnimkou pokojnej jogy alebo strečingu.

Kvalitné matrace pre dobrý spánok

Vymeňte svoj matrac

Už aj vám sa stalo, že sa vám lepšie zaspávalo na cudzom mieste a po návrate domov ste sa v noci len bezsenne prehadzovali? S najväčšou pravdepodobnosťou to bolo kvôli kvalite vašej postele. Je veľmi podstatné to, aký je váš matrac. Mal by sa prispôsobiť potrebám vášho tela.

Ako si zvýšiť kvalitu spánku

Čím ste ťažší, tým tuhší by mal byť. Okrem hmotnosti je dôležitá samozrejme aj vaša výška, mali by ste spávať na ploche, ktorá je cca. o 10 cm dlhšia od vás. Ak sa spoliehate na štandardy, kúpte si matrac 140×200 cm u overeného predajcu zdravotne-matrace.sk.

Zdroj fotiek: freepik.com

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button