FinancieDomácnosťKuchyňa

Ako šetriť vodou?

Praktické tipy pre úsporu vody v domácnosti

ako šetriť vodouVoda je nevyhnutná pre život a jej dostupnosť je pre mnohých z nás samozrejmosťou. Avšak, s narastajúcou populáciou a klimatickými zmenami sa stáva čoraz dôležitejším šetriť vodu a chrániť tak jej zdroje. Ako na to? V tomto článku sa dozviete o niekoľkých tipoch a trikoch, ako šetriť vodu v domácnosti a pomôcť tak uchrániť tento cenný zdroj.

Jedným z prvých krokov, ktoré môžete urobiť, je skontrolovať všetky kohútiky a tesnenia v domácnosti. Aj malé úniky vody môžu v priebehu času spôsobiť veľké straty. Ďalším krokom môže byť efektívnejšie používanie vody pri každodenných aktivitách, ako je sprchovanie alebo umývanie riadu. Existuje mnoho spôsobov, ako šetriť vodu a každý malý krok môže mať veľký vplyv na ochranu tohto zdroja.

Ak sa aj vy chcete zapojiť do ochrany zdrojov vody a ušetriť si zároveň niekoľko eur na účte za vodu, tento článok je pre vás. Nájdete tu mnoho užitočných tipov a trikov, ako šetriť vodu v domácnosti a pomôcť tak uchrániť tento cenný zdroj pre budúce generácie.

Ako Ušetriť Vodou v Domácnosti

Voda je vzácny zdroj a každý by mal byť zodpovedný za jeho úsporné využívanie. V tomto oddieli sa pozrieme na to, ako ušetriť vodu v domácnosti, a to najmä v kuchyni a kúpeľni.

Kuchyňa

V kuchyni sa voda používa na umývanie riadu, prípravu jedla a pitie. Tu sú niektoré spôsoby, ako ušetriť vodu v kuchyni:

 • Použite umývačku riadu namiesto umývania riadu v umývadle. Umývačka riadu spotrebuje menej vody ako umývanie riadu v umývadle.
 • Skontrolujte, či kvapkajúce kohútiky netečú. Tento problém môže byť spôsobený opotrebeným perlátorom alebo vodovodnou batériou. Oprava kvapkajúceho kohútika môže ušetriť až 20 litrov vody denne.
 • Použite riad, ktorý môže byť umývaný v umývačke riadu. Niektoré druhy riadu, ako sú hliníkové alebo drevené nádoby, by sa nemali umývať v umývačke riadu.

Kúpeľňa

V kúpeľni sa voda používa na osobnú hygienu, splachovanie toalety a umývanie rúk. Tu sú niektoré spôsoby, ako ušetriť vodu v kúpeľni:

 • Skontrolujte, či toaleta netečie. Na kontrolu môžete použiť potravinárske farbivo. Ak farbivo zostane v nádržke, znamená to, že toaleta netesní a musí byť opravená.
 • Skráťte dĺžku sprchovania. Krátke sprchovanie môže ušetriť až 150 litrov vody týždenne.
 • Inštalujte úsporný sprchovací hlavu alebo perlátor na kohútiky. Tento jednoduchý krok môže znížiť spotrebu vody až o 50%.

Je dôležité, aby každý robil svoje úsilie pri ušetrení vody v domácnosti. Malé zmeny môžu mať veľký vplyv na úsporu vody a ochranu zdrojov.

Šetrenie Vody pri Praní

Práčka

Práčka je jednou z najväčších spotrebiteľov vody v domácnosti. Ako šetriť vodu pri praní? Na začiatok, vždy treba zvážiť, či je naozaj nutné prať dané veci. Pokiaľ ide o menej znečistené veci, môžu sa dať použiť aj niekoľkokrát. Ak sa už daná vec musí vyprať, je dôležité vybrať si správny program. Napríklad program s nízkou teplotou alebo krátkym trvaním môže ušetriť veľa vody.

Okrem toho, pri výbere práčky by sa malo dbať na to, aby mala energetickú triedu A+++ a bola s nízkou spotrebou vody. Pri používaní práčky by sa malo využívať plnú kapacitu a používať ekologické prací prostriedky.

Ručné Pranie

Ručné pranie je ďalšou možnosťou ako šetriť vodu pri praní. Pri ručnom praní by sa malo používať čo najmenej vody a pranie by sa malo robiť v nádobe s uzatvárateľným vekom. Takto sa môže použiť tá istá voda na viacero praní.

Pokiaľ ide o použitie pracích prostriedkov, pri ručnom praní by sa malo používať ekologické a šetrné prostriedky. Po praní by sa malo oblečenie stlačiť a nechať odtekať vodu, namiesto toho, aby sa vyžmýkalo.

Všeobecne platí, že šetrenie vody pri praní je možné dosiahnuť pomocou správneho výberu programov, použitia plnej kapacity a ekologických pracích prostriedkov.

Úspora Vody v Toalete

Splachovanie

Splachovanie je jednou z najväčších spotrebiteľov vody v domácnosti. Avšak, existuje mnoho spôsobov, ako znížiť množstvo vody, ktoré sa používa na splachovanie. Jedným z najjednoduchších spôsobov je použitie nízkovodnej nádrže. Tieto nádrže majú menšiu kapacitu vody, čo znamená, že použijú menej vody na spláchnutie. Ďalšou možnosťou je inštalácia dvoch tlačidiel na nádrži – jedno pre menšie množstvo vody a druhé pre väčšie množstvo vody.

Okrem týchto spôsobov môžete tiež použiť tzv. „toaletné vrecká“. Tieto vrecká sa umiestnia do nádrže a znižujú množstvo vody, ktoré sa používa na splachovanie. Vrecká sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a môžu ušetriť až 3 litre vody na každom spláchnutí.

Údržba Toalety

Dobrá údržba toalety môže pomôcť znížiť spotrebu vody. Jedným z najdôležitejších krokov je opraviť akékoľvek úniky vody. Aj malé úniky môžu viesť k strate veľkého množstva vody. Okrem toho, môžete použiť toaletné bloky, ktoré pomáhajú udržiavať čistotu toalety a znižujú potrebu častého splachovania.

Pri čistení toalety sa odporúča používať ekologické produkty, aby sa minimalizovalo množstvo chemikálií, ktoré sa dostávajú do vody. Okrem toho, môžete použiť kefu s nízkou spotrebou vody, ktorá pomáha znižovať množstvo vody, ktoré sa používa na čistenie toalety.

Celkovo, existuje mnoho spôsobov, ako ušetriť vodu v toalete. Od inštalácie nízkovodnej nádrže po použitie toaletných vreciek a ekologických produktov na čistenie, každá malá úprava môže pomôcť znížiť množstvo vody, ktoré sa používa v domácnosti.

Optimalizácia Spotreby Vody pri Sprchovaní

Pri sprchovaní je možné optimalizovať spotrebu vody a ušetriť tak veľké množstvo vody. V tomto oddieli sa pozrieme na to, ako môžete šetriť vodu pri sprchovaní.

Sprcha

Pri používaní sprchy existuje niekoľko spôsobov, ako ušetriť vodu, vrátane:

 • Použitie úsporných sprchových hlavíc, ktoré môžu znížiť spotrebu vody až o 50%.
 • Použitie pákových hlavíc, ktoré umožňujú jednoduché vypínanie a zapínanie vody, keď ju nepotrebujete.
 • Krátke sprchovanie, ktoré môže výrazne znížiť spotrebu vody. V priemere sa spotrebuje 30 až 50 litrov vody pri krátkom sprchovaní, zatiaľ čo kúpanie môže spotrebovať až 150 až 180 litrov vody.

Vaňa

Ak používate vaňu, môžete tiež ušetriť vodu pomocou niekoľkých jednoduchých krokov, napríklad:

 • Naplňte vaňu len do polovice, aby ste znížili spotrebu vody.
 • Vymeňte staré batérie za úsporné batérie, ktoré môžu znížiť spotrebu vody až o 50%.
 • Použite sprchovú hlavicu namontovanú na stene, ktorá umožňuje sprchovanie v stojacej polohe, čo môže znížiť spotrebu vody.

Pri sprchovaní alebo kúpaní je dôležité dbať na to, aby ste neplýtvali vodou a aby ste ju používali čo najefektívnejšie. S týmito jednoduchými krokmi môžete ušetriť veľa vody a zároveň aj peniaze.

Využitie Dažďovej Vody

Dažďová voda je cenným zdrojom vody, ktorý môže byť využitý na rôzne účely. V tomto oddieli sa dozviete, ako môžete využiť dažďovú vodu na zalievanie záhrady a polievanie trávnika, ako aj na umývanie auta.

Zalievanie

Dažďová voda môže byť využitá na zalievanie záhrady alebo polievanie trávnika. Je to účinný spôsob, ako ušetriť vodu a zároveň chrániť životné prostredie. Ak máte nádrž na dažďovú vodu, môžete ju použiť na zalievanie rastlín a trávnika.

Pri používaní dažďovej vody na zalievanie záhrady a trávnika je dôležité zabezpečiť, aby bola voda čistá a zdravá pre rastliny. Ak máte nádrž na dažďovú vodu, môžete použiť filter na odstránenie nečistôt a zabezpečiť, aby bola voda čistá.

Umývanie Auta

Dažďová voda môže byť tiež využitá na umývanie auta. Je to ďalší spôsob, ako ušetriť vodu a zároveň chrániť životné prostredie. Ak máte nádrž na dažďovú vodu, môžete ju použiť na umývanie auta.

Pri používaní dažďovej vody na umývanie auta je dôležité zabezpečiť, aby bola voda čistá a zdravá pre vozidlo. Ak máte nádrž na dažďovú vodu, môžete použiť filter na odstránenie nečistôt a zabezpečiť, aby bola voda čistá.

Využitie dažďovej vody je užitočné pre mnoho ďalších účelov, ako napríklad čistenie domu alebo plnenie bazéna. Ak máte studňu, môžete kombinovať využitie studničnej a dažďovej vody na rôzne účely a ešte viac ušetriť vodu.

Ekologické Praktiky pre Šetrenie Vody

Výchova Detí

Výchova detí k šetreniu vody je dôležitá pre budúcnosť planéty. Deti by mali byť učené, že každá kvapka vody je dôležitá a že by sa nemala plytvať. Toto učenie môže byť dosiahnuté prostredníctvom rôznych aktivít, ako napríklad:

 • Vysvetľovanie, že voda je vzácna a že by sa mala šetriť
 • Ukázať, ako môžu deti šetriť vodu v kúpeľni a kuchyni
 • Inšpirovať deti, aby si vytvorili svoje vlastné ekologické projekty, ktoré pomôžu šetriť vodu

Úspora plynu a elektrickej energie

Úspora plynu a elektrickej energie môže tiež pomôcť šetriť vodu. Existuje niekoľko spôsobov, ako to dosiahnuť:

 • Výber ekologických programov pri používaní spotrebičov
 • Vytváranie väčších dávok špinavej bielizne pri praní
 • Používanie umývačky riadu namiesto umývadla
 • Používanie solárnych ohrievačov vody

Úspora plynu a elektrickej energie môže tiež pomôcť šetriť vodu v kúpeľni a kuchyni. Napríklad, používanie sprchy namiesto kúpeľa môže ušetriť veľa vody. Okrem toho, uzatváranie odtoku umývadla počas holenia alebo umývania zubov môže pomôcť šetriť vodu.

Celkovo, existuje niekoľko ekologických praktík, ktoré môžu pomôcť šetriť vodu. Tieto praktiky môžu byť jednoduché, ako napríklad uzatváranie odtoku umývadla, alebo zložitejšie, ako používanie solárnych ohrievačov vody. Bez ohľadu na to, aké praktiky sa použijú, je dôležité si uvedomiť, že každá kvapka vody sa počíta a že by sa nemala plytvať.

Zhrnutie

Šetrenie vodou je dôležitou tématikou, ktorá sa týka nielen ochrany životného prostredia, ale aj znižovania nákladov na vodu. Ako šetriť vodu v domácnosti? Existuje mnoho spôsobov, ako znížiť spotrebu vody a ušetriť peniaze.

Jedným z kľúčových prístupov je správne hospodárenie s vodou. To znamená, že by sme mali venovať pozornosť tomu, ako využívame vodu a ako ju môžeme efektívne využiť. Pri každej príležitosti by sme mali myslieť na to, ako môžeme ušetriť vodu.

Medzi najdôležitejšie spôsoby šetrenia vody patrí skontrolovať všetky kohútiky a tesnenia, aby sa minimalizovala strata vody. Ďalším spôsobom, ako ušetriť vodu, je efektívne sprchovanie a používanie nízkotlakových sprchových hlavíc.

Okrem toho, môžeme používať vodovodné batérie s reguláciou prítoku vody, ktoré umožňujú úsporu vody a znižujú spotrebu. Ďalším spôsobom šetrenia vody je využívanie dažďovej vody na záhrade a v domácnosti.

Je dôležité si uvedomiť, že nedostatok vody je reálnym problémom, ktorý sa môže v budúcnosti ešte zhoršiť. Preto je dôležité začať šetriť vodou už teraz a pomôcť tak udržať životné prostredie v čo najlepšom stave.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button