Návody

Ako si uľahčiť pranie oblečenia?

Pranie oblečeniaPranie oblečenia sa pre mnohých z nás stalo rutinou, nad ktorou už nepremýšľame. Roztriedíme oblečenie podľa farieb, strčíme ho do práčky, navolíme program, v ktorom sa má prať, množstvo, kg a teplotu, nasypeme prášok, pustíme vodu a stlačíme tlačidlo. Ale čo ak existujú tipy, ktoré môžu naše pranie skvalitniť alebo urýchliť? Čo keď už iní prišli na fígle, ktoré by sa nám mohli hodiť? Pozrime sa na niektoré z nich, ktoré by ste mohli skúsiť už pri ďalšom praní.

Pranie oblečenia podľa farieb

Pranie oblečenia čiernej farby tak, aby časom nestratilo sýtosť farby, to je umenie. Ale keď už sa to nepodarí, čo s tým? Nezávisí to na špeciálnych chemických prostriedkoch, ktoré pridáte do práčky. Tajomstvo je v prírode.

Zle opraté oblečenieDo vriacej vody nasypte niekoľko hrstí brečtanu, ktorý nechajte lúhovať asi 3 hodiny. Potom rastlinu z vody vytiahnite a do vody namiesto toho vložte svoje čierne oblečenie, ktoré už stratilo farbu.

Nechajte ho v tejto vode cez noc a ráno ho dajte do práčky. Do vody na plákanie pritom pridajte trochu octu.

Čierne oblečenie by malo získať späť svoju predchádzajúcu farbu, ktorá by mala byť už naďalej zaistená octom.

Takto zafarbené prádlo ale radšej perte prvé dve až tri prania oddelene. Prečítajte si aj články ako prať tenisky, ako prať uteráky a ako prať záclony.

Zašlé goliere na košeli

Každý to asi dobre poznáme. Golier býva na košeli najšpinavšia časť. Lenže ako ho vyprať? Skúste košeľu namočiť a ručne golier vyprať s trochou šampónu na vlasy.

Až potom dajte košeľu do práčky. Škvrny by mali zmiznúť a pranie oblečenia už nebude nočnou morou.

Zrážanie bielizne

Aby sa nové oblečenie nezrazilo, keď ho budete prvýkrát prať, nechajte ho cez noc namočené v studenej slanej vode. Keď nové oblečenie potom vyperiete, nemalo by sa zraziť.

Ako vyprať a odstrániť žuvačku

Žuvačku, ktorá sa vám nedopatrením prilepila na oblečenie, často nemôžeme nijako odstrániť. Niekto používa benzín, ten ale môže poškodiť farbu. Jednoduchým trikom, ako sa protivnej žuvačky zbaviť, je jednoduché zmrazenie.

Priložte kocky ľadu a počkajte, kým žuvačka úplne stvrdne. Potom ju už len zlúpnite a nemal by po nej zostať žiaden fľak. Prečítajte si aj článok ako odstrániť žuvačku.

Farbiaca bielizeň

Oblečenie pred pranímBielizeň, ktorá zafarbí inú bielizeň, je dosť nepríjemným prekvapením pre každého, kto kedy pral. Lenže ako spoznať, že bielizeň farbí?

Navlhčite kúsok oblečenia a vložte ho medzi dva kusy bielej látky. Prežehlite a vzápätí uvidíte, či sú kusy zafarbené alebo nie.

Ak chcete predísť tomu, aby vaša bielizeň „farbila“, obráťte ju naruby, a pri prvom praní pridajte do vody na plákanie pohárik bieleho vínneho octu. Farba by sa mala v látke natrvalo zafixovať, čo zjednoduší pranie oblečenia.

Atramentové škvrny

Ak ste si zamazali svoje oblečenie od prepisovačky, nezúfajte. Skúste poliať túto škvrnu mliekom a trite ju tak dlho, kým nezmizne. Možno bude nutné celý postup niekoľkokrát opakovať. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť atrament.

Varovanie

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter. Web stránka „akoapreco“ neručí a nie je zodpovedná za škody vzniknuté použitím informácií (čiastočným alebo úplným), ktoré sú uvedené v článku. Zároveň web stránka neručí a nie je zodpovedná za škody vzniknuté použitím informácií (úplných alebo čiastočných) obsiahnutých v článku treťou osobou.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button