Elektronika

Ako sušiť bielizeň v sušičke?

bielizeň v sušičkeSušička už dnes nie je luxusom, naopak sa stále častejšie stáva bežnou súčasťou domácnosti. Ako ju ale správne používať, aby ste dosiahli čo najlepší výsledok a vyhli sa karambolu vo forme o dve čísla menšej bielizne? Pozrite sa na jednoduchý návod ako sušiť bielizeň v sušičke. Pre čo najlepšie vysušenie bielizne by ste tiež nemali podceniť jej výber, dnešné inteligentné prístroje toho urobia veľa za vás. Na internete si môžete vybrať najlepšie sušičky aj práčky podľa ich porovnania.

Návod ako správne sušiť bielizeň v sušičke

Aj výber oblečenia je dôležitý

Ak chcete správne sušiť bielizeň, v prvom rade je dobré overiť si, ktorú vôbec môžete takto sušiť. Na štítku oblečenia nájdete ikonku sušičky ako štvorec s kruhom vo vnútri. Ak je kruh vyplnený čiernou alebo preškrtnutý, vtedy sušiť bielizeň nemôžete.

V takom prípade ju v sušičke nesušte, odvážnejší jedinci môžu vyskúšať šetrný program.

V kruhu ešte môže byť jedna alebo viacero bodiek, jedna bodka označuje najšetrnejší program, bielizeň s tromi bodkami môžete sušiť aj na vysokých teplotách.

Čo do sušičky väčšinou nepatrí:

  • čipka
  • hodváb
  • vlna
  • plastové zipsy
  • nažehľovacie potlače

Ako správne prať

Ako sušiť bielizeň v sušičkeSprávne postupovať by ste mali už pri praní. Do sušičky nepatrí príliš mokrá bielizeň, ideálne je odstreďovať na 1 200 a viac otáčok za minútu. Správne dávkujte prací prostriedok, zvyšky v tkanine môžu zanášať sušičku.

Do sušičky patrí len vypraná bielizeň, výnimkou sú modely s refresh programom, ktorý zbaví oblečenie zápachu alebo zvieracích chlpov.

Rozhodne ale nikdy neskúšajte sušiť bielizeň vyložene špinavú. Napríklad olejové škvrny sa môžu pri sušení dokonca vznietiť.

Ako správne zvoliť program na sušenie

Základom dobre vysušeného oblečenia je správne zvolený program. Nápovedu nájdete na štítkoch oblečenia, ako sme už spomenuli. Lepšie modely majú čidlo zostatkovej vlhkosti, ktoré upravuje dĺžku sušenia. Sušičku neprepĺňajte.

Pri vkladaní bielizne do sušičky zapnite všetky zipsy, oblečenie s potlačou a flitrami obráťte naruby a spodnú bielizeň alebo jemné tkaniny sušte v špeciálnych košoch. Bielizeň prevoniate osviežovačom vo forme obrúskov alebo nádobky s tekutinou. Obľúbené sú tiež gumové balóniky pre našuchorenie bielizne.

Nenechávajte oblečenie v sušičke dlho!

Po sušení je dôležité bielizeň čo najrýchlejšie vybrať a poskladať alebo zavesiť. To vám uľahčí časovač, ktorý môžete nastaviť napríklad na váš príchod z práce.

Niektoré oblečenie, napríklad vlnené, je potrebné nechať ešte doschnúť na vzduchu, úplné vysušenie by ho zničilo.

Niektoré sušičky bielizeň po skončení programu ešte otáča, aby znížili pokrčenie.

Nezabudnite na starostlivosť o sušičku!

Samotná sušička tiež vyžaduje starostlivosť. Filter sušičky je ideálne čistiť po každom sušení.

Ak máte model bez odvodu kondenzátu do odpadu, musíte pravidelne vyprázdňovať tiež kondenzačnú nádobku. Vodu z nej môžete využiť napríklad do naparovacej žehličky.

Ako vlastne sušička na prádlo funguje

Sušička bielizne je o čosi jednoduchšie zariadenie ako práčka. Vybavená je veľkým bubnom prehadzujúcim bielizeň a vzduchotechnikou, ktorá vaše odevy prefukuje horúcim vzduchom. Ten mení vodu na paru a odnáša ju do priestoru mimo bubna.

Horúca para má skvelú vlastnosť – pomáha vyrovnávať vlákna v tkanine, takže bielizeň zostáva príjemnejšia na dotyk aj napriek tomu, že zo sušičky nevychádza najrovnejšia. V poslednej fáze sušenia sa horúci vzduch vystrieda so studeným, aby bolo krčenie menej intenzívne.

V závislosti na tom, akú technológiu sušička používa, voda odchádza do komínovej vzduchotechniky vo forme pary, alebo sa kondenzuje na vodu, ktorá sa uchová v zásobníku alebo hadicou vypustí do odpadu.

Možno vás to prekvapí, ale 6 kilogramov bielizne odstredenej pri 800 otáčkach za minútu obsahuje až 2,5 litra vody.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button