Úvod / Návody / Ako správne vyprať bielizeň?

Ako správne vyprať bielizeň?

ako správne prať bielizeňAko správne vyprať bielizeň – rady a tipy. Povedalo by sa, že vyprať bielizeň nie je žiadna veda. Dáme ho do práčky, nasypeme prací prášok, a to ostatné už domáci spotrebič urobí za nás. Nie je to ale tak celkom pravda. Oblečenie sa šije z najrôznejších materiálov a stále sa objavujú nové, rovnako ako v obchodoch na nás čaká neprehľadná ponuka prípravkov na pranie. Niekomu zas môže popliesť hlavu pestrá škála pracích cyklov, takže si nie je celkom istý, aký program vybrať. Ako teda postupovať, keď chceme, aby bielizeň bola po vypraní čistá, nezpraná a nepustila farbu?


Čo je potrebné ak chcete správne vyprať bielizeň 

Ak chceme správne vyprať bielizeň budeme k tomu potrebovať prací gél, prací prášok a prípravok na odstránenie škvŕn.

Triedenie 

pranie bielizneV prvom rade je nutné ho starostlivo vytriediť. Ideálne je, keď sa podarí zhromaždiť toľko oblečenia, aby sme ho mohli dať do práčky podľa farieb, trebárs zelenej, hnedej, červenej. To ale často nie je možné, už preto, že rôzne materiály vyžadujú inú starostlivosť a znesú inú maximálnu teplotu.

Keď to inak nejde, rozdelíme bielizeň na svetlú a tmavú várku. Pritom dávame pozor na to, aby sa nám pod ruku nepriplietol prírodný hodváb, vlna alebo ďalšie prírodné materiály, ktoré vyžadujú pranie v ruke a do práčky nepatria.

Pri triedení berieme do úvahy nielen farbu bielizne a odevov, ale aj doporučené teploty a rešpektujeme, čo uvádza výrobca. Ak je oblečenie veľa zaprášené alebo špinavé, volíme predpieranie.


Výber pracieho prášku

Zrovna tak nepodceňujme, aký prací prášok vyberieme. Väčšinou sa dajú zaobstarať také, ktoré sú určené výhradne pre bielizeň bielu, ďalej farebnú, jemnú atď. Aj toho by sme sa mali držať, pretože prípravky na pranie farebného oblečenia zvyčajne obsahujú ustaľovače farieb, zatiaľ čo pre biele prádlo sa pridávajú zosvetľovače a bielidlá.

Pranie farebnej bielizne vrátane čierneho oblečenia sa odporúča prať v tekutých pracích prostriedkoch s optickými rozjasňovačmi. Tekutý prostriedok sa z bielizne ľahšie a dôkladnejšie vyplácha a nezanecháva nechcené práškové fľaky.

Mydlo a pranie

Hoci by sa mohlo zdať, že pranie v mydle je prežitkom našich starých materí, opak je pravdou. Mydlo na pranie prípadne mydlové vločky predstavujú výbornú alternatívu k praciemu prostriedku.

Vo všeobecnosti možno povedať, že mydlá sú pri praní účinnejšie, lacnejšie, ekologickejšie a vhodné aj pre pranie bielizne malých detí či alergikov. Zatiaľ čo mydlo na pranie je vhodnejšie pri ručnom praní, mydlové vločky sú skvelou alternatívou do automatickej práčky.

Koľko bielizne vyprať v jednej várke

Ak chceme správne vyprať bielizeň musíme dbať o množstvo prádla v práčke. Keď bude prádla málo, je to neekonomické. Akonáhle bubon veľa naplníme, oblečenie sa nevyperie dobre a bude pokrčené.

ako správne vyprať bielizeňOblečenie je vytriedené, vhodný prášok alebo gél držíme v ruke – a prichádza ďalší dôležitý krok. Tým je správny odhad, koľko prípravku potrebujeme na vypranie určitého objemu bielizne.

Dávkovanie sa ale neodvíja len od toho, koľko košieľ a tričiek chceme vyprať. Prihliadnuť musíme aj k tomu, ako veľmi je prádlo špinavé.

Tipy


Snažte sa, aby bubon práčky nezostal poloprázdny alebo nebol naopak preplnený, pranie je potom neekonomické alebo neúčinné. Ak je na oblečení škvrna, odstráňte ju ešte predtým, než vložíte odev do práčky.

Pracie prášky a gély používajte také, ktoré sa pre danú náplň hodia.

Prečítajte si aj tieto články:

Ako správne vyprať bielizeň?
5 (99.35%) 31 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako si vyrobiť lapač snov

Ako vyrobiť indiánsky lapač snov?

Prinášame vám návod ako si vyrobiť indiánsky lapač snov. Podľa indiánskej legendy lapač snov zavesený …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.