Ako si vybraťElektronika

Ako si vybrať notebook?

podľa čoho vybrať notebookAko vybrať notebook? Ktorú značku notebooku si zvoliť? Aké kritériá sú pri výbere notebooku zásadné? Ako sa môžeme vyznať vo veľkej ponuke notebookov na našom trhu bez toho, aby sme neplatili zbytočne viac, ako je potrebné? Pomôžeme vám vybrať notebook krok za krokom.

Podľa čoho si správne vybrať notebook

Koľko investovať do nákupu notebooku

Než začneme premýšľať o značke alebo parametroch nášho nového notebooku, mali by sme premýšľať o tom, koľko sme ochotní zaplatiť za notebook.

V súčasnej dobe sa notebooky predávajú za výhodnejšie ceny, než kedy boli v minulosti. O to ťažšie je premýšľať výhľadovo. Len aby nám náš notebook tak rýchlo nezostarol a my sme čoskoro museli kúpiť nový.

Notebook kúpime za 300 eur, dokonca aj za päťnásobok ceny. Už za 300 eur dnes môžeme kúpiť spoľahlivý notebook so všetkým, čo potrebuje bežný používateľ. V každom prípade si kúpime notebook, ak využívame jeho mobilitu, inak bude stolný počítač výhodnejší.

Účel notebooku

NA čo ho potrebujeme? Na prácu, hry, internet? Herné notebooky majú vyššiu spotrebu, ak chceme predovšetkým vybavovať  e-maily, prehliadať webové stránky, sledovať filmy, otvárať a prezerať dokumenty, potom zvolíme nenáročnú variantu notebooku. Pre pracovné účely si vyberáme silnejšie, spoľahlivejšie a s dlhšou výdržou batérie.

Ako vybrať notebook a výkon notebooku

Cena notebooku závisí aj od výkonu. Čím silnejší je notebook, tým aj drahší. Preč sú časy, a to nie je príliš dávno, keď sme si kúpili 256 MB zdieľanú s grafickou kartou.

Ako si vybrať notebookPred troma rokmi by nás vyšiel na 780 eur. Dnes ich môžeme stále používať, ale Visty na nej nerozbehneme a pracuje pomalšie, ako by sme dnes potrebovali. Zamerajte sa na nasledujúce parametre:

RAM

Štandard je v súčasnosti 2 GB. Na tomto notebooku môžeme bez problémov používať systém Windows Vista. Mali by sme však premýšľať dopredu, pričom 3 GB a 4 GB nám zaručia, že aspoň po dobu jedného alebo dvoch rokov budeme spokojní s notebookom a že na ňom bežia všetky základné programy, ktoré potrebujeme.

Kapacita disku

Aktívni sťahovači filmov z internetu by si mali vybrať väčšiu kapacitu pevného disku. 160-320 GB  dostatočne postačí, 500 GB berme už ako nadštandard.

Rýchlosť disku

Tento aspekt je dôležitejší než samotná kapacita. Zatiaľ čo na GB sa môže vždy „dokúpiť“ externý pevný disk, rýchlosť disku zohráva svoju úlohu v prístupe k dátam a obmedzuje priepustnosť údajov. 7200 otáčok zatiaľ nájdeme u máloktorých notebookov. Ak na taký narazíte, je to plus.

Ostatné parametre notebooku

Čo budeme určite sledovať, ak chcete vybrať notebook, je počet a umiestnenie USB portov. Ideálny počet USB otvorov je tri až štyri. Pozrite sa, ako sú rozmiestnené a ak nie sú príliš blízko seba- nebudete môcť naraz pripojiť USB, internet a flash disk.

Dôležitým kritériom je hmotnosť notebooku. Notebook slúži  na prenos, prevezme ho do inej miestnosti, do nejakú chatu alebo do reštaurácie do mesta. Päť kilový notebook sa čoskoro stane záťažou. Čím ľahší, tým lepšie. Ale za každé deko menej si budeme musieť zaplatiť.

Notebooky so 14 až 15,6 palcami (je to optimum na súkromné ​​použitie a zábavu) vyžadujú hmotnosť 1,8 až 3,5 kg. Možnosť Wi-Fi pripojenia k internetu, reproduktory, slot pre internetový kábel, DVD mechanika atď. – tieto veci sa u dnešných notebookov považujú za štandardné a nevyhnutné.

Značka notebooku

kupujete si nový notebook

Medzi špičkové notebooky patria napríklad značky IBM, Dell alebo HP, medzi menej kvalitné značky Acer a Asus. Výber notebooku podľa značky sa ale natoľko nevypláca.

Notebooky sú spotrebný tovar, ako každý iný. Zatiaľ čo jeden kus vydrží desať rokov, ten druhý bude počas dvojročnej záručnej doby opravený napríklad trikrát.

Tipy ako vybrať notebook

Je výhodnejšie nakupovať on-line. Napriek tomu, že leták z kamennej predajni oznamuje zľavu na notebook z 900 na 800 eur, na internete v e-shope nájdete stále lacnejšie.

Varovanie

Nekupujte bez rozmyslu. Nakupujte tak, že budete porovnať notebooky rôznych značiek podľa ceny a kritérií.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button